Életmódváltás: pályázati 250 millió az Észak-magyarországi régiónak

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2018.04.01. 12:00
Címkék
Kétszázötven-millió forintot nyert el hároméves projektre az Emmi Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programjában (EFOP) a Sárospataki Utánpótlás-nevelő Sportiskola Egyesület (SUSI) és vele konzorciumban a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület (SEZE).

Szekeres István – utanpotlassport.hu Az élsport és – annak részeként az utánpótlás-nevelés –, valamint a szabadidősport külön kategória a sport fogalomkörében, de valójában sok a közös pont és az átfedés közöttük.Szekeres István – utanpotlassport.hu Az élsport és – annak részeként az utánpótlás-nevelés –, valamint a szabadidősport külön kategória a sport fogalomkörében, de valójában sok a közös pont és az átfedés közöttük.

Íme az egyik legújabb, nagy jelentőségű példa. A Sárospataki Utánpótlás-nevelő Sportiskola Egyesület (SUSI) és vele konzorciumban a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület (SEZE) 250 millió forintot nyert el az Emmi Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programjában (EFOP).

 

A program logója
A program logója

A program logója

 

A két egyesület célkitűzéseit és működését nem lehet beskatulyázni a hagyományos kategóriákba. A 2007-ben alakult sportiskola ugyanis komoly teljesítményt nyújtott a sportra és egészségre nevelés, a szabadidősport és az egészséges életszemlélet népszerűsítése terén. Az egyik, világosan megfogalmazott, fő célja az, hogy megalapozza a régió szemléletmódváltását, fontos küldetésnek tartva a gyermekek és a felnőttek egészségre nevelését, az egészségtudatos magatartás terjesztését. Elhivatott szakemberei heti három-négy alkalommal, hat helyszínen tartanak foglalkozásokat, amelyekben a szabadidősport, az élsport és az egészségre nevelés is helyet kap.

A SEZE 2015-ben jött létre azzal a céllal, hogy életkortól függetlenül népszerűsítse a sportot, a mozgást, az egészséges életmódot. Az alapelve szerint az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, amely a társadalom minden tagjának alapvető és elérendő cél. A tagjainak biztosítja a szabadidő egészséges és kulturált eltöltését, az ifjúság fizikai teljesítőképességének, edzettségének fejlesztését, amelynek a keretében utánpótlás-nevelési tevékenységet is végez.

A szóban forgó, EFOP-1.8.6-17 kódszámú, „A felnőtt lakosság prevenciós célú egészségfejlesztése a szabadidősport révén” pályázati projekt átfogó célja a lakosság egészségi állapotának, életminőségének javítása, elősegítve ezzel a programban szereplő kistérségek versenyképességét. Ilyen típusú programokra leginkább az elmaradott térségekben van szükség, ahol a hátrányos helyzetű emberek nehezen, vagy egyáltalán nem jutnak el egészségmegőrző testmozgásprogramokra, jellemzően sem egyénileg, sem közösségben nem sportolnak az egészség megőrzéséhez szükséges mennyiségben.

Pedig nagyon lényeges, hogy a felnőttlakosság körében olyan szemléletváltás következzen be, mely a testi egészség megőrzésével, javításával elősegíti a munkavállalási potenciált.

 

Hegedüs Csaba a projektnyitó rendezvényen
Hegedüs Csaba a projektnyitó rendezvényen

Hegedüs Csaba a projektnyitó rendezvényen

 

Dr. Hegedüs Csaba birkózó olimpiai bajnok, a zempléni egyesület elnöke kiegészítést tesz: „A különböző sportágak igyekeznek úgy nevelni az ifjú sportolójelölteket, hogy a mozgás szeretete a pályafutásuk befejeztével is megmaradjon. Ez a program fordít egyet a dolgok menetén, a szülőket (és nagyszülőket) igyekszik aktivizálni, a saját egészségük érdekében, de azért is, mert a sportos családi háttér hagyományosan motiválja az utódokat. Felnőtteket nem hívunk focizni a kisgyerekek közé, nem is éreznék jól magukat, ugyanakkor a felnőtteknek szánt foglalkozásokról nyilvánvalóan nem zárjuk ki a srácokat.”

A program az Észak-magyarországi régió, vagyis három megye egy-egy területét érintő, öt kistérségének összesen 47 települését célozza meg.

Belicza János, a projekt vezetője (a SUSI elnöke) a sárospataki nyitó rendezvényen beszélt a célokról:
„Hogy megkaptuk ezt a lehetőséget a felnőttlakosság szabadidősportjának a fejlesztésére, az megtisztelő és igazán nagy lehetőség. Bizonyítani szeretnénk mind a 47 településen! Komoly eszközöket viszünk ezekre a helyekre, amelyekkel segíthetjük azoknak az embereknek a sportolását, akiknek jelenleg nincs lehetőségük megoldani. Legyen az az ember tizennyolc éves vagy akár száz fölött, vagy fogyatékossággal élő, vagy éljen hátrányos helyzetben lévő településen, szeretnénk megszólítani, hogy az életmódja, a táplálkozása és az életfelfogása legalább picit javuljon. Az öt járásban (Sárospatak, Sátoraljaújhely, Cigánd, Szécsény, Heves) mindent meg fogunk valósítani a projekt idején, három év alatt. Kiemelt sportágként kezeljük a labdarúgást, tollaslabdát és az asztaliteniszt. Ezen kívül tizenegy sportág jön még szóba a felmérésünkben felmerült igények alapján és a lehetőségek szerint, amelyeket vagy havi rendszerességgel fogunk megvalósítani, vagy évente háromszor-négyszer a szokásos, nagy rendezvényeinken. A fogyatékkal élők, és a kisebbségek is nagyon fontosak ebben a pályázatban. Megpróbálunk nekik újat mutatni, és olyan sportágakat bemutatni a Sárospataki Mozgássérült Egyesülettel közösen, amelyeket eddig még nem ismertek.”

Széles tehát a spektrum, mint ahogy jelentős a társadalmi támogatottság is. Szolgáltatásokkal segíti az ügyes például a sárospataki főiskola, a Comenius Campus, amelynek tanára, Lívják Emília egyben a Zempléni egyesület alelnöke is. Ő a hagyományos, Óriás leszel! című, pataki monstre sportfesztivál egyik szervezője is. A 2016-os rendezvényről, ITT, mi is beszámoltunk, a tanárnővel készített interjúnkban.

Megvan tehát a szándék, a hagyomány, a szaktudás és – nem mellékesen – a kiemelt állami projekttámogatás is.

Az ügy sikerre van ítélve.

Együttműködés kézilabdában

A SUSI-ban jelenleg a következő szakosztályok működnek: szabadidősport, kézilabda-szivacskézilabda, torna, futsal és labdarúgó. Az egyesületben a sárospataki sportolni vágyókon túl Karcsáról, Kenézlőről, Sátoraljaújhelyről, Hercegkútról, Sárazsadányból, Makkoshotykáról, Pácinról, Erdőhorvátiból, Vámosújfaluról, Vajdácskáról és Szerencsről is járnak a foglalkozásokra kicsik és nagyok.
A kézilabdában (és szivacskézilabdában) felnőtt-, ifjúsági és serdülőcsapat működik, U13-as, U12-es, U11-es, U10-es, U9-es, U8-as és U7-es leánycsoporttal.

 

Akik a dokumentumot aláírták (balról): Aros János, Sárospatak polgármestere, Belicza János, a SUSI elnöke, dr. Liptai Kálmán, az Eszterházy Károly Egyetem rektora és dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő Fotók: a szerző
Akik a dokumentumot aláírták (balról): Aros János, Sárospatak polgármestere, Belicza János, a SUSI elnöke, dr. Liptai Kálmán, az Eszterházy Károly Egyetem rektora és dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő Fotók: a szerző

Akik a dokumentumot aláírták (balról): Aros János, Sárospatak polgármestere, Belicza János, a SUSI elnöke, dr. Liptai Kálmán, az Eszterházy Károly Egyetem rektora és dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő • Fotók: a szerző

 

Az egri Eszterházy Károly Egyetem (amelynek az egyik campusa a sárospataki Comenius), egyre erősödő női kézilabdacsapattal büszkélkedhet, az NB I/B éllovasa. A pataki projektnyitó rendezvény keretében írták alá az egyetem és a SUSI között létrejött együttműködési megállapodást. Annak értelmében az Eszterházy KESC felnőttcsapata közös, illetve bemutató edzéssel segít népszerűsíteni a sportágat a városban, míg a mindenkori vezetőedző évente többször szakmai látogatást tesz a SUSI-ban, és felkészülési tanácsokat ad. Másrészt: a pataki szakosztály támogatja, hogy a játékosai az Eszterházy Károly Egyetemen tanulhassanak, amennyiben sikeres felvételi vizsgát tesznek; ha az Eszterházy KESC vezetőedzőjének véleménye alapján bárki eléri az NB I/B-s szintet, és az egyetemi klub igényt tart a játékára, akkor a Sárospataki USI a sportolót közvetlenül, anyagi ellenszolgáltatás nélkül az Eszterházy KESC csapatába irányítja.

Legfrissebb hírek

Rashford fél órát bírt csereként, győzelemmel kezdte a felkészülést a Barcelona

Spanyol labdarúgás
12 perce

A nők 8., a férfiak 6. helyen végeztek 4x100 méteres gyorsváltón a vizes vb-n

Vizes vb 2025
14 perce

F1, Belga Nagydíj, verseny

F1
18 perce

Dunaszerdahelyen csalódottak az idénynyitó után

Minden más foci
34 perce

Bronzérmes lett rúdugrásban Böndör Márton az egyetemi világjátékokon

Egyéb csapat
35 perce

Súlyosan megsérült Juhász Roland

Labdarúgó NB I
48 perce

NB II: utánpótlás-válogatott játékosokkal erősített a BVSC – hivatalos

Labdarúgó NB II
57 perce

Öttusa Eb: bronzérmes női váltóban Eszes Noémi és Mészáros Emma

Egyéb egyéni
1 órája
Ezek is érdekelhetik