A magyar asztaliteniszsport huszonkét év után (az azóta leégett Budapest Sportcsarnokot nyitó esemény, a felnőtt Európa-bajnokság óta) most első alkalommal vállalkozik kiemelt címverseny szervezésére. A helyszín a Körcsarnok és a SYMA-csarnok lesz. Ez az Eb lesz a magyar sport első világversenye azt követően, hogy országunk az Európai Unióhoz csatlakozott. Az ifjúsági és serdülő Európa-bajnokság az európai asztalitenisz élet létszámában és szervezésében is legnagyobb szabású eseménye. A 18 és 15 éven aluli korosztályban tíz versenynapon át zajlik a küzdelem csapat- és egyéni versenyszámokban. Az ifjúsági fiúk és lányok csapatversenye egyben az ifjúsági vb kvalifikációs eseménye, hiszen az 1-4. helyezett csapatok jutnak ki Európából a világbajnokságra.
Az Európai Asztalitenisz-szövetség (ETTU) vezetősége a bajnokság alatt tartja végrehajtó bizottsági ülését az olasz Stefano Bosi elnökletével. Az Európa-bajnokságra szóló fővédnöki felkérést elfogadta Gyurcsány Ferenc sportminiszter és Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke.
Az utánpótlás-korosztály legfontosabb viadala azt a célt is szolgálja, hogy az európai szinten hosszú évek óta kimagasló eredményességű utánpótlás legjobbjai hazai pályán, saját közönség előtt gyarapítsák a magyar sport sikereit. Érdekesség, hogy a sportág történetének első serdülő Európa-bajnokát Klampár Tibornak hívják, az eddigi utolsót pedig szintén egy magyar, Li Bin nyerte a lány egyesben.
A mindenkori asztalitenisz utánpótlás erejét mutatja, hogy az eddigi 46 utánpótlás Eb során a magyarok 49 arany-, 52 ezüst- és 86 bronzérmet szereztek. Vajon ki szerzi az 50. aranyérmet?
Herendi Iván és Fülöp István utánpótlás-szakágvezetők kijelölték az Eb-n résztvevő húsz magyar játékost. A névsor:
Ifjúsági leányok: Juhász Mariann, Li Bin, Major Ágnes, Pergel Szandra, Viski Tímea (csapat és egyéni), Varga Tímea (egyéni)
Serdülő leányok: Barassó Barbara, Szentkeressy Adrienn, Szvitacs Alexa, Végh Zsuzsanna
Ifjúsági fiúk: Jakab János, Kaiser János, Molnár Krisztián, Szarka Levente, Zombori Dávid (csapat és egyéni), Erdélyi Szabolcs (egyéni)
Serdülő fiúk: Kriston Dániel, Nagy Krisztián, Sebestyén Péter, Vajda Attila
A csapatversenyek sorsolására június 12-én, szombaton került sor. A tavaly, Újvidéken elért helyezés alapján a magyar csapatok a következő kiemelési számot kapták: ifjúsági fiúk: 5., ifjúsági leányok: 11., serdülő fiúk: 9., serdülő leányok: 2.
Végül néhány érdekes számadat: 28 versenyasztal és 10 edzőasztal mellett 43 résztvevő szövetség, 570 játékosa, 230 edzője, vezetője lesz jelen. A mérkőzések alkalmával 100 játékvezető fog bíráskodni. 4 kategóriában, 14 versenyszámban összesen 238 érem talál majd gazdára. Nagyjából 3000 db labda fog elfogyni, a versenyzők várhatóan 30 ezer liter ásványvizet fogyasztanak majd el. A csapatversenyek 572 mérkőzésből fognak állni.