Roger Federer lepöckölte Lackót a Roland Garros nyitányán

2014.05.25. 14:35
A kép csalóka, Federernek nem kellett megszakadni a továbbjutásért (Fotó: Reuters)
Nagyon sima győzelemmel kezdett a Francia nemzetközi teniszbajnokságon Roger Federer: a svájci világklasszis az 1. fordulóban kevesebb mint másfél óra alatt 6:2, 6:4, 6:2-re verte meg a szlovák Lukás Lackót. Kétszettes sikerrel kezdett a női világelső Serena Williams is.

FÉRFIAK

Roger Federer semmi esélyt nem adott Lackónak, a szlovák teniszezőnek bréklabdája sem volt a mérkőzésen – a svájci ellenben tizenegy adogatáselnyerési lehetőségéből ötöt is értékesített. Federer rendkívül magabiztosan irányított adogatójátékaiban, a svájci szervagémjeinél Lacko mindössze kilenc pontot szerzett az egész meccsen. Összehasonlításul: Federer a labdamenetek majd’ ötven százalékát megnyerte Lacko szervájánál. Federer következő ellenfele a világranglista 109. helyén álló, 21 éves argentin Diego Schwartzman lesz, aki három szettben búcsúztatta portugál ellenfelét.

REKORDBEÁLLÍTÁS!
Filippo Volandri sorozatban a 17. mérkőzését veszítette el Grand Slam-tornákon, amivel beállította az Open-érában jegyzett rekordot. A 32 éves olasz játékos 2007 nyarán volt a csúcson (25. hely a világranglistán), és az abban az évben megrendezett Roland Garroson nyert legutóbb meccset Grand Slam-verseny főtábláján. Az amerikai Sam Querreyvel szemben három játszmában alulmaradó Volandrinak a mostani volt sorozatban a 17. veresége GS-tornán, amivel beállította Juan Antonio Marin rekordját (1968, vagyis az Open-éra kezdetétől számítják e csúcsot).

A nyolcadikként rangsorolt Milos Raonic huszonhét ászt szórva rakta félre az útból Nick Kyrgiost, Mihail Juzsnij viszont vért izzadt Pablo Carreno Busta ellen. Carreno Busta alig több, mint egy óra alatt kétjátszmás előnybe került, de Juzsnij egy 6:3-as és egy 6:4-es szettel kiegyenlített, spanyol vetélytársának meg mind a fizikális, mind a lelki tartalékai kimerültek – az utolsó játszma 6:0-val lett a 15. kiemelté.

Különböző utat járt be a két cseh is: a hatodik kiemelt Tomás Berdych az első két játszmát egy-egy elvett adogatással hozta Peter Polansky ellen, és bár a harmadikat a kanadai kezdte 2–0-val, a cseh korrigálta hibáját, és két óra alatt megnyerte a meccset. Radek Stepánek a sírból hozta vissza az argentin Facundo Argüello elleni mérkőzését – sokat számított, hogy az elbukott első két szett négy elveszített szervagémje után a folytatásban már csak egyszer veszítette el saját adogatását.

A férfiaknál Jo-Wilfried Tsonga a második legmagasabban rangsorolt francia, ennek ellenére nagyon meg kellett küzdenie honfitársával, Edouard Roger-Vasselinnel, aki a harmadik szettben orvosi segítséget kért – talán ezért is csökkent az ellenállása.

John Isner a rá jellemző elsőszerva-hatékonysággal ejtette ki a derekasan küzdő francia Pierre-Hugues Herbert-t: a tizedik helyen kiemelt amerikai 23 ászt ütött, és pontjai 84 százalékát az első szerváiból szerezte a két és fél órás mérkőzésen.

NŐK

Serena Williams mindössze három játékot veszített a francia Alize Lim ellen, azonban a meccs nem volt olyan egyoldalú, amennyire az eredményből látszik. A világranglista 138. helyén álló Lim 27 labdamenetet nyert meg az első játszmában – 23-at ki nem kényszerített hibákból.

BÚCSÚZOTT A RUTINOS OLASZ
Egyetlen mérkőzésig tartott Francesca Schiavone sorozatban 56. egyéni Grand Slam-szereplése: a Roland Garros 2010-es győztese két játszmában kikapott a horvát Ajla Tomljanovictól. A Roland Garroson sorozatban 14-edszer ütőt ragadó rutinos olasz játékos csak tizenöt percig nyújtott a legszebb napjaira emlékeztető játékot, utána a 21 éves horvát Tomljanovic egyértelműen föléje kerekedett – nincs kizárva, hogy a hamarosan 34 esztendős Schiavone utoljára játszott kedvenc Grand Slam-versenyén.

A második szettre szigorító amerikai világelső – aki ellenfele mind a hét breakpont-lehetőségét kivédte – az ötödik meccslabdáját értékesítette, és 54–1-re módosította első fordulóbeli mérlegét Grand Slam-tornákon. Nővére, Venus mindkét játszmában veszített saját adogatást Belinda Bencic ellen, ám így is nyert.

A női mezőny 3. kiemeltje, Agnieszka Radwanszka végtelenül könnyű győzelmet aratott Csang Su-aj felett, a szlovák Anna Schmiedlová kihúzott még egy kínait (Cseng Csiét) a mezőnyből, Daniela Hantuchová pedig három szettben gyötörte ki a győzelmet Jovana Jaksiccsal szemben.

A franciák idei első továbbjutója a hölgyek mezőnyéből jött: Claire Feuerstein úgy győzte le a világranglistán nála magasabban jegyzett Olga Govorcovát, hogy a második játszmát 2:4-ről fordította meg.

A tavaly negyeddöntős Marija Kirilenko nagyon sima vereséget szenvedett Johanna Larssontól, míg a román Monica Niculescu három játszmában búcsúztatta Kaia Kanepit – az észt játékos az első kiemelt búcsúzó az idei Roland Garroson.

ROLAND GARROS, PÁRIZS (25 018 000 euro, salak)