Szinte minden héten feltűnik a női tenisz horizontján egy-egy ügyes orosz, a környező országok is "termelik" az ifjú titánokat, mi meg azon morfondírozunk: hol vannak a magyar tehetségek? Vannak, csak egy idő után megállnak a fejlődésben, lemondanak álmaikról, az esetek többségében nem saját akaratukból. Idehaza nehéz érvényesülni, nincsenek tenisziskolák, kevés az igazán jó szakember, pénzből sincs elég - Szávay Ágnes mégis megy előre, holott családja nem dúskál a pénzben. Ahogyan édesapja fogalmazott: a sors rendelte úgy, hogy a nehéz pillanatokban mindig segítő kezekre találjanak.
Szávay Ágnes Született: 1988. december 29., Kiskunhalas Magassága/testsúlya: 172 cm/60 kg Ütôfogása: jobbkezes (kétkezes fonákkal) Jelenlegi világranglista-helyezése: egyesben 483., párosban 319.
Szávay Ágnes Született: 1988. december 29., Kiskunhalas Magassága/testsúlya: 172 cm/60 kg Ütôfogása: jobbkezes (kétkezes fonákkal) Jelenlegi világranglista-helyezése: egyesben 483., párosban 319.
Ha csak Szávay Ágnesen, a Tálentum TC 15 esztendős versenyzőjén múlna, kijelenthetnénk, sokat hallunk róla a következő években, mert úgy fest, a teniszre született. Már apró gyermekként is a labdákat kereste, rúgta, gyúrta, nyomkodta, dobálta (annak idején Agassi is ilyen csöppség volt…), sőt 11 évesen is labdával aludt el. Vannak ilyen emberek. Akiknek átlagon felüli a gömbérzékük.
Egy egész csapat dolgozik a sikeréért
"Amikor hétévesen először vittek le a teniszpályára, tízéves fiúkkal játszottam - legyőztem őket. De volt, hogy hobbiból eljártam kézilabdázni, elég ritkán, erre azt mondták nekem: én vagyok a legjobb a csapatban" - idézett fel egy-egy gyermekkori emléket az őszinteséget sugárzó, mosolygó lány. Gondolkodásmódja a felnőttekét idézi, bár ez nem meglepő, az önállóságot ugyanis egészen kicsi lányként megtanulta. "Otthonról, Soltvadkertről általában reggel fél hatkor indultam busszal Kecskemétre edzeni, útközben tanultam, de volt, hogy apa kocsijában olvastam a tankönyveket, közben reggeliztem. Muszáj volt. Néhány éve már Budapesten készülhetek - az ideköltözésemkor Barátosi Levente foglalkozott velem, rengeteget köszönhetek neki -, ez azért könnyít a helyzeten."
Segítséget mindig kapott. Kuhárszky Zoltán révén megtapasztalhatta, mennyivel könynyebb a tenisznövendékeknek Svájcban - a neves szakember mind a mai napig az útegyengetők között van -, két éve pedig dr. Simon János a fő mecénása; komplett csapat dolgozik azért, hogy Ági eljusson oda, ahová csak kevesen juthatnak el Magyarországról: a profitenisz élmezőnyébe. Ehhez viszont még több segítségre lesz szüksége, elsősorban szponzorok révén, anélkül nem megy, ezt be kell látni. Ez már csak egy ilyen világ és egy ilyen ország. "Borzasztó érzés visszahallani, hogy az az ember, aki a szemembe mondja, ilyen meg olyan ügyes vagyok, a hátam mögött átkoz. Itt mindenki féltékeny a másik sikerére, az emberek irigyek, nem őszinték" - mutatott rá kis hazánk talán legnagyobb tragédiájára a 15 éves leány.
Szávay Ágnes hétévesen kezdett el teniszezni – nyitásként nála idôsebb fiúkat gyôzött le
Szávay Ágnes az idén kezdte el bontogatni szárnyait a felnőttek között - párosban, Németh Virág oldalán döntős volt a budapesti WTA-tornán, néhány hete szettveszteség nélkül nyert meg egy 10 ezer dollár összdíjazású olaszországi nemzetközi tornát -, jóllehet a legnagyobb trauma a juniorok között, a US Openen érte őt: látványosan elcsalták a nyolcaddöntős meccsét az amerikai Kirkland ellen, akivel - sokak szerint - meg akarták nyeretni a US Opent. (Egyébként nem sikerült.) "Megviselt, mert ilyet még nem láttam… Mindegy, ez már történelem. Az a tervem, hogy jövőre legalább egy Grand Slam-trófeát nyerjek a junioroknál" - jelentette ki Szávay Ágnes. Már csak a US Openen történtek miatt is van mit bizonyítania, arról nem is beszélve, hogy van valaki, aki csaknem öt évvel fiatalabb nála, állítólag legalább olyan ügyes, mint ő, és mindenáron le akarja győzni. Úgy hívják: Szávay Blanka. ---- Kuhárszky Zoltán először Szegeden látta játszani Szávay Ágnest. "Feltűnt a könnyedsége, no meg az, hogy rendkívül korán és erősen üti meg a labdát. Ezt nehéz belenevelni a gyerekekbe, nála viszont magától jött. Ha minden összejön neki, a világranglista első negyven helyezettje közé is bekerülhet, ott pedig már csak apróságokon múlik, hogy még előrébb lépjen. Spanyolországban, Franciaországban vagy Amerikában fejlődhet a legtöbbet, otthon alighanem korlátokba fog ütközni, mert Magyarországon teljesen más a tenisz társadalmi elfogadottsága, mint másutt - és ez baj" - véli a Svájcban dolgozó szaktekintély. Ujhidy Zoltán nevelőedző a következőket mondta: "Öt évig dolgoztam vele, együtt éltük meg, amint a különböző korosztályokban mindent megnyert, amit csak lehet, egyesben és párosban is. Ági taktikailag rendkívül pallérozott, kreatív, úgy gondolkodik a pályán, mint egy fiú. Az erőtenisz irányába haladnak a nők is, úgyhogy tehetség ide vagy oda, az állóképességét kell megerősíteni, hiszen kőkemény taposás vár rá." Jelenlegi edzője, Hornok Miklós így vélekedik: "Komplett edzői stáb veszi körül - Bocskay József és Illyés Béla személye garancia az alapok lehelyezésére -, ami elengedhetetlen a fejlődéséhez. Ági tehetséges, jó keze van, izomzata terhelhető, és ami nagyon fontos: látja, érzi, hogy a befektetett munkának van értelme és eredménye. Hála az égnek, becsvágyó természet." ---- Férfitornák
Adankó Miljana győzelmével ért véget a 10 ezer dollár összdíjazású podgoricai nemzetközi női torna. A 17. születésnapját most pénteken ünneplő magyar teniszező csupán két szettet veszített öt mérkőzésen, a fináléban 6:3, 6:3-ra győzte le az első helyen kiemelt szerb Dragana Zaricsot.
Labdaszedő csinibabák
Különleges attrakcióval készülnek a jövő heti madridi mestertorna szervezői: ismert ügynökségek modelljei szedik majd a labdát Roger Federernek és társainak. "Az ATP áldását adta az ötletünkre. Biztos vagyok benne, hogy a nézőknek nagyon fog tetszeni" - mondta Julio Nieto, a rendezőgárda egyik tagja.