Bosszankodtak egy sort az ausztrálok a csonka játéknap okán és bosszankodtunk mi is, még akkor is, ha sok értelme nincs a mi lett volna, ha kezdetű mondatoknak. De akkor is.
Ez nem a franciák napja volt: Grosjean és Mauresmo is sérülés miatt lépett vissza
Ez nem a franciák napja volt: Grosjean és Mauresmo is sérülés miatt lépett vissza
Ha ugyanis a Mandula Petrával ádáz csatát vívó, a sorsdöntő játszmát 12:10-re megnyerő Kapros Anikó valahogy regenerálódott volna a kolumbiai Fabiola Zuluaga elleni nyolcaddöntőre, és nyer, most azért izgulhatnánk, hogy megállja a helyét az elődöntőben a világelső Justine Henin-Hardenne-nel szemben, akit mellesleg egy ízben (2002, Roland Garros) már megvert. Ehelyett most Zuluaga repes a boldogságtól, mert kimondva-kimondatlanul: tökéletes napot zárt, soros ellenfele, a bajnoki címre pályázó francia Amélie Mauresmo hátizomszakadása miatt ugyanis ki sem állt a negyeddöntőre. "Reggel megpróbáltam ütögetni, de tíz percet sem voltam a pályán, amikor rá kellett döbbennem: nem fog menni. A fájdalom nem intenzív, néhány mozdulatnál viszont csillagokat látok, így pedig nincs értelme az egésznek" – jelentette be az elkeseredett játékos. Itt ráadásul nem ért véget a franciák vesszőfutása, a férfi negyeddöntőben Sébastien Grosjean dobta be a törölközőt, igaz, ő legalább játszott, habár nem biztos, hogy élvezte, hisz a bombaformában teniszező Andre Agassi állt a háló túloldalán (két brékkel, 4:0-val nyitott), másrészt elképzelhető, hogy heteket kell kihagynia sérülése miatt. No, így indult a nap kedden Melbourne-ben. Illetve nem egészen, mert Grosjean visszalépése előtt Henin-Hardenne kiharcolta az elődöntőbe jutást, miután az első szettet 0:4-ről megfordítva 7:5, 6:3-ra legyőzte az előzményekhez képest meglepően tompa Lindsay Davenportot, aki legfeljebb azzal vigasztalhatta magát, hogy az idén nem három és fél órát töltött a pályán mindhiába (tavaly Henin döntő szett 9:7-re nyert ellene), hanem csak 87 percet.
Megcsináltam! – kiáltja Marat Szafin. Az oroszok egykori világelsôje öt játszmában kerekedett a világelsô Andy Roddick fölé
Estére aztán mindenki elfelejtette, mi történt nap közben, minthogy Marat Szafin és Andy Roddick "őrülete" kontúrjaiban már-már a tavalyi Roddick–el-Ajnaui hőskölteményt idézte. Különbséget mindenesetre találni a két derbi között: most nem öt órán át csépelték a labdát, nem gyártottak le 40 gémet az ötödik szettben – és nem Roddick nyert. Eleinte egyébként úgy tűnt, ő lesz a befutó, a hatalmas orosz ugyanis ólomlábakon mozgott, közben sírt az ütő a kezében (nyolc ki nem kényszerített hiba az első négy gémben), háromszor veszítette el az adogatását, ráadásul a játszmát követően orvosi ápolást kért, mert meghúzódott a lágyéka. Roddick persze ezer fokon égett, türelmetlenül várta a folytatást, ami a jelek szerint csupa jót tartogatott a számára. Ha szemközt nem éppen Szafin állt volna. Mert nála sohasem lehet tudni. Az egyik percben a háló közepét lövöldözi, lógatja a nagy fejét, grimaszol, hümmög, a másikban meg nem tud hibázni, és képes akár a világ végéről nyerő fonákot sózni a túloldalra, mint tette azt most a világelső kárára, bebizonyítva, hogy játéktudásban ég és föld a különbség közte és a kis túlzással együtéses ellenfele között. Amit a második szett elejétől kezdve a negyedik rövidítéséig bemutatott, az maga volt a csoda: a negyeddöntőig játszmaveszteség nélkül eljutó Roddickot egyszer sem engedte el bréklabdáig, és látványos "ablaktörlőzésre" kényszerítette az alapvonalon. Az amerikai mindenesetre nem adta meg magát, sőt miután kicsikarta a döntő szettet (mellesleg 7:0-s tie-breakkel), ő tűnt frissebbnek, ám az ítéletet végül az orosz mondta ki, aki bámulatos győzelmét követően alkalmasint József Attila szavait emígyen módosíthatta volna: "Huszonnégy éves lettem én, meglepetés e költemény." Szafin ugyanis éppen kedden ünnepelte a születésnapját. Az amerikaiak álma, az Agassi– Roddick elődöntő tehát füstbe ment, helyette lesz Agassi–Szafin, és lássuk be, ez sem utolsó párosítás. Agassi egyébként 438 percet töltött a pályán az idei Australian Openen, csupán 35 gémet veszített, szettet – a tavalyi nyolcaddöntő óta! – egyet sem, míg Szafin 901 percet teniszezett, benne két ötjátszmás meccsel, és összesen 101 gémmel. Óriási különbség, de mielőtt bárki elsőre ítélne, még egyszer hangsúlyozzuk: Szafinnál sohasem lehet tudni. Különben is, négy amerikait – Vahaly, Martin, Blake, Roddick – már kivett a mezőnyből.
Ausztrál nemzetközi bajnokság, Australian Open, Melbourne (14 801 000 dollár, kemény pálya)
Férfi egyes Negyeddöntő: Szafin (orosz)–Roddick (amerikai, 1. kiemelt) 2:6, 6:3, 7:5, 6:7, 6:4; Agassi (amerikai, 4.)–Grosjean (francia, 9.) 6:2, 2:0, fa. Az elődöntő párosítása: Szafin–Agassi; Arazi (marokkói) vagy Ferrero (spanyol, 3.)–Nalbandian (argentin, 8.) vagy Federer (svájci, 2.)
Női egyes Negyeddöntő: Henin-Hardenne (belga, 1.)–Davenport (amerikai, 5.) 7:5, 6:3; Zuluaga (kolumbiai, 32.)–Mauresmo (francia, 4.) mérkőzés nélkül. Az elődöntő párosítása: Henin-Hardenne–Zuluaga; Schnyder (svájci, 22.) vagy Raymond (amerikai, 25.)–Miskina (orosz, 6.) vagy K. Clijsters (belga, 2.)
Férfi páros Nyolcaddöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Koenig, Pala (dél-afrikai, cseh, 15.) 6:2, 4:6, 7:6. Negyeddöntő: Etlis, Rodríguez (argentin, 9.)–Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 4.) 7:6, 6:7, 6:3. Az elődöntő párosítása: B. Bryan, M. Bryan vagy Sa, Saretta (brazil)–Björkman, Woodbridge (svéd, ausztrál, 3.) vagy W. Black, Ullyett (zimbabwei, 8.); Etlis, Rodríguez–Llodra, Santoro (francia, 5.) vagy Bhupathi, Mirnij (indiai, fehérorosz, 2.)
Női páros Negyeddöntő: Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 1.)–Gagliardi, Vinci (svájci, olasz) 6:3, 6:2; L. Huber, Szugijama (dél-afrikai, japán, 3.)–Husarová, Szafina (szlovák, orosz) 6:2, 6:3; Kuznyecova, Lihovceva (orosz, 4.)–Cseng Csie, Jan Ci (kínai) 6:4, 6:4; Ani, Prusová (észt, cseh)–Vento-Kabchi, Widjaja (venezuelai, indonéz, 6.) 2:6, 6:4, 7:6. Az elődöntő párosítása: Ruano-Pascual, Suárez–L. Huber, Szugijama; Kuznyecova, Lihovceva–Ani, Prusová