Teniszmeccsek ide vagy oda, hiába kezdődött el hétfőn az idény utolsó Grand Slam-tornája, Pete Sampras visszavonulása a fő beszédtéma Flushing Meadowsban. A 14-szeres Grand Slam-bajnok, nem mellékesen ötszörös US Open-győztes amerikai legendát a szervezők nem titkoltan érzelmekre ható ünnepséggel "búcsúztatták el". Igaz, ez arrafelé teljesen nyilvánvaló.
A 8. kiemelt Rubin volt az elsô nagy vesztes
A 8. kiemelt Rubin volt az elsô nagy vesztes
Amiként a fokozott biztonsági intézkedések is 2001. szeptember 11. óta: a helyiek állítólag minden eddiginél korszerűbb és hatékony beléptetőrendszert gyártottak a versenyre, azt képzeljék el, hogy a teniszezőkön kívül mindenkinek át kell surrannia a bejáratnál fölállított böszme herkentyű alatt és között. "Evvel kapcsolatban semmi sem publikus” – zárta le azonnal a rendszer működését firtató kérdést Randy Walker szövetségi szóvivő. De hogy a játékról is ejtsünk néhány szót, Chanda Rubin személyében rögtön az elején minőségi teniszezőt veszített el a női egyes mezőnye, a nyolcadik helyen kiemelt amerikai a világranglista 84. helyén álló, a Grand Slameken tipikusan "első fordulós”, venezuelai Maria Vento-Kabchitól volt képes kikapni két szettben. Más kérdés, hogy a dél-amerikainak a labdatartáson kívül mást nem kellett tennie (nyolc nyerőt ütött csupán…), minthogy Rubin kisasszony mérföldes outokat ütött, mi több, néhányszor a háló alját vette célba, természetesen nem önszántából. Végül 53 (!) ki nem kényszerített hibánál állapodott meg. "Azzal vigasztalom magam, hogy nem emlékszem, mikor játszottam legutóbb ennyire förtelmesen…” – próbált pozitívumot keresni a kétségkívül kínos vereségében a színes bőrű amerikai leány. A férfiaknál a kilencedik kiemelt, Sébastien Grosjean volt az első nagy áldozat, a könyökét fájlaló, egyébként kiváló teniszező hírében álló francia kilenccel több pontot csinált, mint vetélytársa, a selejtezőből érkező paraguayi Ramón Delgado, ám végül négyórás adok-kapok után kikapott – mellesleg meccslabdáról. A szintén kiemelt, a 17.-ként jegyzett spanyol Tommy Robredo sem járt szerencsével, őt éppenséggel egy szerencsés vesztes (vagyis visszalépés nyomán főtáblára kerülő játékos), honfitársa, Fernando Verdasco intézte el bántóan simán. Magyar szempontból remekül indult a US Open főtáblájának küzdelemsorozata: a világranglista 93. helyén álló Czink Melinda a döntő játszmában 0:4-ról fordítva legyőzte Clarisa Fernandezt (77.), s bejutott a legjobb 64 közé. Augusztus 5-én Helisnkiben már találkozott a két teniszező, akkor 2:6, 6:2, 7:6 (7-4)-re nyert Czink Melinda az argentin játékos ellen, aki a tavalyi és az idei Fed Kupa-osztályozón is, megkeserítette a magyarok életét. Most úgy indult, hogy a jóval rutinosabb argentin örülhet majd, biztosan megnyerte a nyitó szettet, de azután nagy fordulat következett, Czink könnyedén egyenlített. A folytatás azonban sokáig Fernandez elképzelései szerint alakult, 4:0-ra elhúzott a döntő játszmában. A magyar teniszező azonban nem adta fel, 5:5-nél beérte riválisát, majd újabb brékkel eldöntötte az izgalmas csatát.
A friss ranglista élmezőnyét és a magyarok pontos helyezéseit VILÁGRANGLISTÁK című összeállításunkban olvashatják.
Amerikai nemzetközi bajnokság, US Open, Flushing Meadows (17 074 000 dollár, kemény pálya) Férfi egyes 1. forduló: Ferrero (spanyol, 3. kiemelt)–J. Vácek (cseh) 6:2, 4:6, 6:3, 6:2; R. Delgado (paraguayi)–Grosjean (francia, 9.) 6:4, 6:7, 4:6, 7:6, 6:4; Verdasco (spanyol)–Robredo (spanyol, 17.) 6:3, 6:4, 6:2; Fish (amerikai, 24.)–J. Johansson (svéd) 6:3, 6:2, 6:4; T. Martin (amerikai)–Yim (amerikai) 6:1, 7:6, 6:2; Kucera (szlovák)–Popp (amerikai) 6:2, 7:5, 6:3; Melzer (osztrák)–Baker (amerikai) 6:3, 6:3, 5:7, 6:3; Carlsen (dán)–Morrison (amerikai) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4; Sanguinetti (olasz)–Ramirez-Hidalgo (spanyol) 4:6, 6:0, 3:6, 6:1, 6:1