Az elmúlt ezer évben, követve a Közép- és Kelet-Európában megszokott forgatókönyvet, Lviv (Lwów, Lemberg) vagy fél tucat államalakulathoz tartozott a Halics-Volhíniai fejedelemségtől a lengyel királyságon és a Habsburg Birodalmon át a Szovjetunióig (elnézst attól, akit kihagytunk).
Nem csoda, hogy a városnak színes és izgalmas történelme van, és megannyi nagyszerű író, költő, zeneszerző és sportoló szülőhelye. Az írók közül is kiemelkedik Stanislaw Lem és Leopold von Sacher-Masoch báró, akinek örökségét nagyszerű üzleti érzékkel használják ki a város egy-két pontján.
A mazochizmus névadója (Vénusz bundában című novellájában használta először a kifejezést), a szado-mazo szexuális játékok apja valóságos kincsesbánya manapság. Ott van például a Masoch Café, ahol a pincérnők bármelyik vendéget szívesen elnáspángolják – ez szinte hozzátartozik egy kellemes „Mazochizmo" koktélhoz. A kávézót 2008-ban nyitották meg, és akkoriban mindenki a Vénusz bundábant olvasta a buszokon és a villamosokon – meséli az egyik önkéntes.
A kávézó berendezése természetesen a várakozásoknak megfelelő: minden részlet a szexualitást hirdeti, mindenfelé ostorok és bilincsek várják alkalmi gazdáikat, az étlapot pedig szőrme borítja. A tévéken a hírek és a klasszikus filmek mellett erotikus alkotások képei pörögnek.
Ugyanakkor a konzervatív városban egyelőre nem viseli semmilyen közterület az író nevét, de lehet, hogy ez már a közeljövőben meg fog változni.
„Valójában büszkék vagyunk rá, hogy a város szülötte – idézi egy könyvesbolt tulajdonosát a yahoo.com riportja – ott van a kézjegye az ukrán irodalmon. Az viszont tény, hogy a város még kevésbé érzi magáénak, aminek az lehet az oka, hogy az apja osztrák volt, ő maga is németül írt, és még gyerek volt, amikor a családjával Bécsbe költözött."
Azonban fent említett híres könyvének főszereplőjét csak „lwówi özvegy"-nek nevezi, és a város számos más írásában is fontos szerepet játszik.