ALINA KABAJEVA (orosz)
Minden idők egyik legeredményesebb, stílusával külön iskolát teremtő ritmikus gimnasztikázója üzbég származású, de mindig Oroszország színeit képviselte. Kislányként azzal tanácsolták el az rg-től, hogy kicsi és kövér a sportághoz – tény, hogy nem a klasszikus balett-táncosnő alkatú versenyzők közé tartozott, viszont hasonlóan hajlékony és dinamikus tornászt igen keveset láttak...
Olimpiai bajnok, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok, Oroszország egyik legnépszerűbb sportolója (celebként is a toplista első tíz helyezettje között található), és minden kétséget kizáróan a világ egyik legszebb parlamenti képviselője, hisz 2007 óta a Duma tagja. No meg egyes pletykalapok szerint Vlagyimir Putyin szeretője/eljegyzettje/titkos felesége/sőt, már gyereket is szült az orosz vezetőnek – ebben nem valószínű hogy sok az igazság, illetve az utolsó pont egészen biztosan kizárható (vagy Kabajeva az első, aki az áldott állapot bármilyen jele nélkül hordott ki gyereket)... Kabajeva népszerűségét (és eladhatóságát) jelzi, hogy a 2011. januári, újratervezett orosz Vogue magazinnak is ő volt a címlaplánya.
|
MAGDALENA BRZESKA (német)
Nagyon nyúlánk, nagyon szőke, és a kilencvenes évek végén a német sportadók egyik kedvence volt – a népszerűsége azóta sem csökkent a Lengyelországban született, de Németországért versenyző tornásznőnek.
Brzeska a Bochum egykori futballistájához, Peter Peschelhez ment hozzá, elváltak, a házasságból két gyermek született.
Már kétgyermekes anyukaként lépte meg azt, amiért a német Playboy több mint egy évtizede folyamatosan (és hatalmas összegű ajánlatokkal) könyörgött: a 2011. szeptemberi magazinban jelentek meg róla először aktképek. Hogy korábban miért nem?
„Mert nagymamám elég konzervatív, és valószínűleg megölne" – hangzott Brzeska indoklása.
Brzeskának egyszer egy elég merész fotósorozat miatt meggyűlt a baja az azt némileg sérelmező Német Tornaszövetséggel, de annyival elintézte az ügyet, hogy visszakérdezett: „Miért, nem lettek jók a képek?". Erre már nem jött válasz.
ALICE DUFOUR (francia)
A francia rg-s a világbajnokság arca, az ő főszereplésével készítették a vb-t reklámozó kisfilmet is – ehhez képest ő maga nem válogatott, „csak” a francia B-kategória bajnoknője. Fotómodellkedik – többek között a Vogue-ba és a Vanity Fair-be is bekerült –, kisfilmekben és televíziós sorozatokban is felbukkant, és immár Hollywoodba költözött, hiszen tagja lett a világ egyik legjobb cirkuszi társulatának, a Cirque du Soleil-nek.
VASS DÓRA (magyar)
A magyar olvasók szerint az ország legszebb sportolónői közé tartozik az olimpiai kvóta megszerzését megcélzó Vass Dóra, és ehhez sokat nem kell hozzátenni, egyébként is – a képek önmagukért beszélnek. A jelenlegi legjobb magyar rg-s Fráter Viktória óta az első, aki két világbajnokságon is egyéni összetett döntőbe jutott, és Sydney óta az első lehet hazánkból, aki kijut az ötkarikás játékokra.
HARIS BRIGITTA (magyar)
És ha már magyar és ritmikus gimnasztikázó: Haris Brigitta a Fráter Viktória visszavonulása utáni időszakban uralta a hazai színteret, bár a legnagyobb célja – a 2004-es olimpiai szereplés – nem jött össze a 2003-as budapesti világbajnokságon. Már versenyzőként is rendszeresen részt vett fotózásokon, ezek után nem meglepő, hogy a profi modellkedést is kipróbálta.
IRINA CSASCSINA (orosz)
Valószínűleg minden idők legjobb rg-se, aki sem egyéni világbajnoki, sem olimpiai bajnoki címet nem nyert, mert rosszkor volt, rossz helyen.
A szibériai (omszki születésű) szépségnek egyszerűen több olyan vetélytársa is akadt (Alina Kabajeva, Anna Besszonova), aki elé szinte lehetetlen volt odakerülni – pláne, hogy az orosz válogatottban igen ritkán volt ő az első számú versenyző.
Így „csak” olimpiai ezüstérmes, háromszoros világbajnok, hatszoros Európa-bajnok, Kabajevához hasonló ismertségű és népszerűségű sztár hazájában.
A sportág történetének egyik elegancia-királynője, aki rendszeresen felbukkan az orosz magazinokban. Érdekes módon versenyzőként kifejezetten visszafogott és sokszor visszahúzódó volt.
Na ezt egészen biztosan levetkőzte magazinfotói alapján...
GALINA ÉS VLADISZLAVA TANCSEVA (bolgárok)
Nehéz lenne eldönteni, hogy melyik bolgár lány a szebb, lévén egypetéjű ikrekről van szó, akik hazájuk együttes kéziszercsapatának voltak meghatározó tagjai. A két Tancseva a 2004-es olimpia előtt (meggondolatlanul?) megígérte, hogy ha a dobogóra állhatnak a kéziszercsapattal, akkor az ötkarikás játékokat záró fogadáson keleti táncokkal szórakoztatják a többi sportolót – Bulgária a harmadik helyen végzett, jöhetett is a tánc!
JEKATYERINA SZEREBRJANSZKAJA (ukrán)
Az ukrán tornásznő a Longines óragyár elegancia-nagykövete volt évekig (csakúgy, mint Alina Kabajeva), no meg a kilencvenes évek egyik legnagyobb ritmikus gimnasztikázója: ő volt az első a sportág történetében, aki egyszerre birtokolta az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címet. Jelenleg sportpolitikus, no meg ő az ukrán televízió reggeli tornájának levezénylője is. A konkurencia igen erős, de nem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk: alighanem ő a közelmúlt legjobb lábú művészi tornásza.
|
SZVETLANA RUDALOVA (fehérorosz)
Ukrajna után Fehéroroszország: az egyébként pont Ukrajnában született, de belarusz válogatott Rudalova kiváló képességű, de hírhedten megbízhatatlan tornász volt. Világ- és Európa-bajnoki érmei egyéni csapatban így is vannak azért, de egyéni karrierjét hátráltatta, hogy sosem lehetett tudni, épp milyen lábbal kelt fel egy verseny előtt. Visszavonulása után keresett modell lett.
DIANA POPOVA (bolgár)
Szintén a kilencvenes évek egyik klasszisa: a bolgár „őzike” a zseniális képességű Marija Petrova mögött sosem tudott első számú versenyző lenni, így be kellett érnie világ- és Európa-bajnoki érmekkel (egy felnőtt aranya van, az 1992-es Eb-ről).
Igaz, a bolgár szövetségnek tökéletesen megfelelt, hogy két éltornásza nem rivalizál – így Popova mindig is másodhegedűs maradt a korszakot uraló honfitársnő mögött. Állítólag ez neki is megfelelt, cserébe a rendkívül bájos bolgár versenyző volt a mezőny rendszeres szépségkirálynője, ami önmagában sem lebecsülendő teljesítmény...
A másodhegedűs szerepért részben kárpótolhatták a beözönlő ajánlatok a divatcégektől – többen egyenesen Cindy Crawfordhoz hasonlították –, no meg az, hogy a legnépszerűbb rg-sek közé került, kitartó és nagy rajongótáborra tett szert.
LJAJSZAN UTJASEVA (orosz)
Az rg-közelmúlt egyik szomorú története az övé: Ljajszan Utjaseva világklasszis képességű tornász volt, ám orvosi hiba zárta rövidre a pályafutását – mely során így is voltak kiemelkedő eredményei.
A sztori röviden: Utjaseva egy edzésen nagyon rosszul érkezett ugrásból, és pokoli fájdalmat érzett a lábában – az orvosi vizsgálatok nem mutattak ki törést, így Utjaseva iszonyatos kínok között edzett és versenyzett tovább a következő hónapokban.
Végül a szövetségi edző, Irina Viner elvitte egy specialistához – csak ekkor, egy berlini klinikán elvégzett vizsgálaton derült ki, hogy az egyik csontja több helyen is eltört a 2002 őszi balesetben, és így dolgozott tovább – ezzel a másik lábát is túlterhelte és tönkretette, gyakorlatilag az élsportra alkalmatlanná vált.
A sérülések súlyosságát jelzi, hogy négy bonyolult műtét után nyolc hónapon keresztül kellett mankóznia, rehabilitációja több mint egy évig tartott – sokáig az is kérdéses volt, hogy egyáltalán rendesen tud-e járni az operációkat követően.
A rendkívül karizmatikus és tökéletes alakú Utjasevát – akinek a keresztneve esőt jelent tatárul – nem feledték el, rendszeres résztvevője orosz show-knak, szakkommentál, televíziós műsorvezető, modellkedik, mellesleg őt tartják az ország egyik legszebb (ex-)sportolónőjének.
OLGA GONTAR (fehérorosz)
Az edzők valószínűleg ilyen alkatú művészi tornászról álmodnak, és könnyen lehet, hogy versenyzők sora is irigyelte a rendkívül tehetséges fehérorosz rg-st, aki nagyon korán befejezte pályafutását.
Korai visszavonulásának oka részben egy makacs hátsérülés, részben pedig az, hogy egyszerűen túl makacsnak és önfejűnek bizonyult edzői számára!
Ez az igencsak autokrata (fehér)orosz rendszerben nem sok jót jelent, Gontar villámgyorsan visszavonulót fújt a sportágtól... Igencsak kifutóra termett alkatú sportolóként nem csoda, hogy ajánlatok sora érkezett, végül Milánóban kezdett sikeres modellkarrierbe.
ALMUDENA CID TOSTADO (spanyol)
Egy újabb Longines elegancia-nagykövet (pont Budapesten választották meg a legelegánsabb tornásznak), Spanyolország büszkesége, főleg, hogy alighanem megdönthetetlen rekordot állított fel: Almudena Cid Tostado 1994 és 2008 között négy olimpiai döntőben szerepelt, az elsőben 14, az utolsóban 28 évesen! Ez azért egy rg-s átlagos pályahosszát tekintve gyakorlatilag felülmúlhatatlan...
A Nike és a Love Store modellje is volt, versenyzőként nagy rajongótábort gyűjtő, egyéni stílusú tornász: pekingi búcsúja a közönséget elvarázsoló „örömtornát" hozott. Pályafutása befejezése után, 2010-ben férjhez ment a televíziós műsorvezető Christian Gálvezhez.
EVANGELIJA KUNTRUMPI (görög)
És végezetül zárjunk még egy mediterrán szépséggel: Evangelija Kuntrumpi a görög színeket képviselte, és nem csak a versenylátogatók, hanem a helyi férfimagazinok is felfedezték...