Top 10 sportoló, akitől elvették olimpiai érmét

Vágólapra másolva!
2011.01.29. 19:22
null
Marion Jones öt olimpiai éremmel lett szegényebb (Fotók: Action Images)
Címkék
Az olimpiák történetében számos példát láthattunk arra, hogy egy versenyszám hivatalos végeredménye nem egyezett meg a pályán születettekkel. Van olyan, akitől azért vették el érmét, mert alkoholt fogyasztott, akadnak, akik doppingolás miatt veszítették el medáliáikat, de volt olyan is, aki szerint elcsalták a versenyt, és nem volt hajlandó átvenni bronzát, és olyan, aki a későbbi szabályok áldozata lett. Íme a lista!

 

10. Ben Johnson (kanadai) – sprinter

Bár 1961 december 30-án a jamaicai Falmouthban látta meg a napvilágot, az olimpiai játékokon Kanadát képviselte, minthogy a 1970-es években oda emigrált. Ott találkozott Charlie Francisszel, későbbi edzőjével akivel az 1982-es Nemzetközösségi Játékokon két ezüstöt szerzett, majd az 1984-es Los Angeles-i olimpián két bronzzal gazdagította éremgyűjteményét, mielőtt 1986-ban Edinburgh-ban a csúcsra ért.

A fordulópont

Johnson karrierja során hatalmas harcokat vívott Carl Lewisszal. Utóbbi számos rekordját megdöntötte a kanadai sprinter, amelyet követően az amerikai gyakran hangoztatta, hogy az új generációs futók (mint Johnson is) közül sokan használnak kábítószereket és doppingolnak – mint kiderült, nem is tévedett. Az 1988-as szöuli olimpián az első 100 méteres távon Lewis ugyan gyorsabb volt, mint kanadai társa, de a döntőben Johnson megverte őt. Mondjuk csak három napig tartott az öröm, hiszen kiderült, hogy anabolikus szteroidokat használt, így megfosztották elsőségétől, és felfüggesztették a versenyzés alól. 1991-ben még egyszer visszatért, de ismét lebukott doppinggal.

9. Olga Medvedceva (orosz) – biatlon

Az 1975-ös születésű orosz hölgy számos világkupán diadalmaskodott pályafutása során, és a 2000-es világbajnokságról is aranyéremmel tért haza Oslóból. Miután egy évvel később a Pokljukában megrendezett viadalon sem talált legyőzőre (4x7.5 kilométeres váltóban), a 2002-es Salt Lake City-i olimpián 10 km-es üldözéses versenyen is győzni tudott.

A fordulópont

A 2006-os torinói játékokon 15 kilométeres egyéni versenyben ezüstérmesként végzett, de még ebben az évben lebukott carphedronnal a szervezetében (amelyet egy bokasérülésére használt gyógyszer tartalmazott), így utólag diszkvalifikálták, és két évre eltiltották. Eltiltása után a 2010-es vancouveri olimpián 4x6 kilométeres váltóban azonban ismét csúcsra ért.

8. Andreea Raducan (román) – tornász

Andreea  Raducan
Andreea Raducan

Andreea már 12 évesen elkápráztatott mindenkit nagyszerű tornász képességeivel. Az 1998-s junior Európa-bajnokságon ezüstöt szerzett a román válogatottal, egy évvel később pedig tiencsini világbajnokságon egy csapatezüst mellett két egyéni elsőséget is begyűjtött, mielőtt sor került a 2000-es olimpiára.

A fordulópont

Sydneyben olimpiai bajnoki címet és ezüstöt is szerzett (a viadal utolsó napjaiban töltötte be 17. életévét), ám pozitív doppingtesztet produkált, pszeudoefedrint találtak szervezetében. Edzője védelmébe vette, hogy a megfázására kapott Nurofenben voltak ezek tiltott anyagok (Raducan állítása szerint ráadásul a gyógyszer nem is segített neki, rosszul érezte magát és szédült), és hiába fellebbeztek, elvették a címeit. Azonban csak a csapatorvost tiltották el, így Raducan egy évvel később a genti vb-n elindulhatott, és ha már ott volt három aranyat és két bronzot nyert. Jelenleg többek között modellkedik és sporttudósítóként tevékenykedik.

7. Hans-Gunnar Liljenwall (svéd) – öttusa

Bár az 1941-es születésű Liljenwall egyéniben nem tartozott az elit sportolók közé, és inkább csapatban volt kiemelkedő, az 1964-es olimpián bronzérmet szerzett.

A fordulópont

Az 1968-as játékokon a svéd válogatott hiába előzött meg számos csapatot, és végzett a pódiumon, nem sokkal később vissza kellett adniuk érmeiket, mert Liljenwall szervezetében alkoholt találtak. Na nem részegségre kell gondolni, csak két sört ivott meg, hogy nyugodtabb legyen a lövészetnél. Az más kérdés, hogy másik 14 delikvenst nyugtató használata miatt nem zártak végül ki.

6. Rasid Ramzi (bahreini) – futó

A marokkói születésű 800 és 1500 méterre specializálódott bahreini futó a 2005-ös világbajnokságon a történelmet írt, hiszen korábban a vb-k történetében még senkinek sem sikerült ebben a két számban diadalmaskodni.

A fordulópont

A 2008-as pekingi olimpián hiába intették le elsőként az 1500 méteres futás végén, azonban t ő sem tarthatta meg érmét (CERA-t találtak szervezetében), és két évre el is tiltották.

5. Marion Jones (amerikai) – futó/kosárlabdázó

Az 1975-ös születésű Jones az 1997-es athéni világbajnokságon 100 méteren és 4x100 méteres váltóban is nyert, majd két évvel később Sevillában sem talált egyéniben legyőzőre.

A fordulópont

A 2000-es olimpia ünnepelt sztárjaként Jones 100 méteren, 200 méteren, 4x100 méteres és 4x400 méteres váltóban és távolugrásban is elindult, és összesen 3 arannyal és 2 bronzzal zárta a viadalt, ám ezeket a címeket, valamint az edmontoni vb-n megszerzett érmeit is elvették tőle később, miután kiderült, hogy nem tisztán versenyzett (EPO-t használt). Emellett még hamisan is tanúskodott korábbi férje, Tim Montgomery pénzmosási és csekkhamisítási ügyében, amelyet követően 6 hónapot töltött a rács mögött. Jones ma a Tulsa Shock női kosárlabdacsapat tagja.

Ara Abrahamian
Ara Abrahamian

4. Ara Abrahamian (svéd) – birkózó

Az örmény származású birkózó a két világbajnoki arannyal (2001, 2002), egy vb-(2003), két Eb-(2001, 2002) és egy olimpiai ezüsttel (2004) a háta mögött érkezett a pekingi játékokra.

A fordulópont

Ahol az eddigiekkel ellentétbe semmi tiltott szert nem használt. Nem doppingolt, nem is csalt, kemény ellenfelek ellen derekasan helyt állt, ám érzése (és edzője érzése szerint is) csúnyán lepontozták őt a bírák, aminek hangot is adott, majd nem volt hajlandó átvenni a bronzot. A NOB ezt követően el is vette tőle, és két évre eltiltotta mesterével együtt, igaz, 2009 márciusában eltiltásának véget vetett a FILA.

3. Ljudmila Blonszka (ukrán) – öttusa/hétpróba


Vannak akik sohasem tanulnak. Az 1977-es születésű Blonszka ilyen. Öttől tíz éves koráig tornázott, majd kosárlabdázott, dzsúdózott és kerékpározott. 14 éves korában visszatért az atlétikához, és azóta nem is váltott. 16 évesen az ukrán ifjúsági bajnokságon ezüstéremmel zárt, majd 1995-ben Kijevbe költözött, hogy atlétikai karrierjére tudjon fókuszálni. Végül főiskolára ment és hitelesített testnevelő tanárrá vált. 2000-ben férjhez ment, majd egy év múlva anya lett.

A fordulópont

Ezután visszatért a sportpályára, 2002-ben megnyerte az országos bajnokságot, és kvalifikálta magát a müncheni Európa-bajnokságra is. Ott azonban csak a 13. helyet szerezte meg, ráadásul szteroid használata miatt két évre eltiltották, és bár szeretett volna fellebbezni, nem volt rá pénze. Eltiltása alatt ismét szült egyet, de hamar visszatért újra a pályára, és a 2005-ös Universiadén aranyat szerzett. A 2006-os Eb-n nem ért el helyezést, de 2007-ben a vb-n második lett, és elindulhatott a pekingi olimpián is. Ott hétpróbában ismét ezüsttel zárt, azonban ismét vétkesnek találták doppingolásban, ráadásul mivel másodjára bukott meg, örökös eltiltást kapott.

2. Alain Baxter (brit) – sí

Alain Baxter egy nagyon jó skót síző, különösen szlalomban kiemelkedő. Mindkét szülője tagja volt a brit síválogatottnak, szóval génjeiben hordozta a tudást, és már 16 éves korában beválasztották.

A fordulópont

A 2002-ben Bayter lett az első brit a történelem során, aki alpesi síben olimpiai bajnoki érmet szerzett. Örömét kifejezendő festékszóróval a skót zászlót a hajára festette, és bár megkérték, hogy szedje le (hisz egész Nagy Britanniát képviselte), a festék nyoma így is megmaradt. Hazatérve hősként ünnepelték, de nem sokkal később bejelentették, hogy elbukott a kábítószerteszten, kis mennyiségű metamfetamint találtak szervezetében. Baxter közleményben tudatta, hogy csak a Vicks típusú inhalátora tartalmazhatott ilyen anyagot, amelyről neki nem volt tudomása. A NOB elfogadta a magyarázatot, és csak három hónapra tiltotta el. A brit azóta visszatért a pályára, de egyelőre még nem tudta megdönteni korábbi eredményét.


1. Jim Thorpe (amerikai) – hétpróba/tízpróba (amerikai futball/baseball/kosárlabda stb.)

Jim  Thorpe
Jim Thorpe

Az 1888-as születésű Jim Thorpe-ot kora egyik legjobb atlétájaként tartották számon. Mindenben amiben elindult nagyszerűen teljesített, az 1912-es olimpián Stockholmban hétpróbában és tízpróbában is diadalmaskodott, de jól teljesített távol- és magasugrásban is.

A fordulópont


A nyilvánvaló sikerek ellenére Thorpe nem tarthatta meg érmeit. Egy 1913 során megállapított szabályban ugyanis kimondták, hogy sport tanárok, korábban már profik ellen versenyzők és olyanok, akik kaptak már pénzt versenyen elért teljesítményük miatt, nem számítanak amatőrnek, és nem indulhatnak. Híre ment, hogy a későbbi amerikai futball-legenda Thorpe korábban már kapott pénzt baseball-játékosként (igaz elenyésző, mai árfolyamon 47 dollárt mérkőzésenként), így elvették a két aranyát. Annak ellenére, hogy akkor a záró ünnepség után 30 napon belül kellett volna panaszt benyújtani (nem következő évben, hat hónappal később). Thorpe végül aranyai nélkül halt meg, de 1982-ben a NOB átadta két gyerekének az emlékérmeket – tekintve, hogy az eredetiket elloptál, és nem kerültek meg.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik