Míg ökölvívásban eddig nem sokan állták a versenyt a kétméteres óriással, a politikában egyelőre csak kihívónak számít az idősebb Klicsko-fivér. Ellenfele, a „címvédő”, Viktor Janukovics ukrán elnök, aki már a hat évvel ezelőtti „narancsos forradalom” idején is államfő volt. Egy kozmetikázott választás lelepleződése, valamint az utcai tüntetések nyomán azonban kénytelen volt megválni az elnöki bársonyszéktől. A 2004 decemberében a kijevi Függetlenség téren demonstráló tömegben ott volt mind a két Klicsko-fivér.
Az idősebb, Vitalij ma már történelemnek nevezi az akkori eseményeket. A tüntetők által lelkesen éltetett két Nyugat-barát politikus, Viktor Juscsenko és Julija Timosenko – az elnöki, illetve a kormányfői székben eltöltött pár év után – mára nyomtalanul eltűnt a történelem süllyesztőjében. Janukovics viszont azon fáradozik, hogy az ellenzék és a sajtó megfélemlítésével ismét tekintélyelvű viszonyokat teremtsen Ukrajnában.
Ezt akarja megakadályozni Klicsko, s ebből a célból nemrég saját pártot alapított Ukrán Demokrata Szövetség a Reformokért néven. A lépést azzal indokolta, hogy hazájában az emberek már minden politikusban csalódtak, ezért új arcokra várnak. Pártja nevének rövidítése UDAR, ami jól illik a világbajnok „eredeti” szakmájához: ütést, csapást jelent ukránul.
Az alapító persze nem mindjárt egy balhoroggal akarja kezdeni tevékenységét a politika porondján. Ezért is látogatott el Berlinbe, hogy tanuljon és tapasztalatokat gyűjtsön a majdani küzdelemhez. Mint a CDU berlini székházában járva újságíróknak németül kifejtette, van még mit tanulnia. A szorítóval ellentétben a politikában egészen más viszonyok uralkodnak.
„A politika olyan, mint egy küzdelem, amelyben nincsenek szabályok” – idézte fel mosolyogva első próbálkozásait az öltönyös-nyakkendős miliőben. Kétszer is indult a kijevi polgármesteri székért – mind a kétszer csúfosan elbukott.
Berlinben a kíséretében volt Nico Lange, a CDU által létrehozott Konrad Adenauer Alapítvány kijevi irodájának a vezetője. Az alapítvány a Janukovics-féle ukrajnai vezetés leghangosabb bírálói közé tartozik. Az UDAR politikai programjának sarkalatos pontjai közé tartozik a szociális piacgazdaság, a demokrácia ás az állampolgári jogok védelme. Ezekre ma Ukrajnában nagyobb szükség van, mint valaha, ezért az alapítvány is azon fáradozik, hogy támogatást nyújtson a demokratikus és jogállami mozgalmaknak – egészítette ki Klicsko szavait Lange.
Forrás: MTI