NFL: az Atlanta az első számú kiemelt az NFC-ben

LUKÁCS DÁNIELLUKÁCS DÁNIEL
2012.12.23. 06:13
Az Atlanta Falconsnak nem kell elhagynia a Georgia Dome-ot a rájátszásban (Fotók: Action Images)
Mivel december 24. hétfőre esik, a 2012-es NFL-alapszakasz utolsó hétfő esti rangadóját magyar idő szerint vasárnap hajnalban játszották. A biztató tavalyi szereplés után csalódást keltő szezont futó Detroit Lions az NFC első számú kiemeléséért, vagyis a hazai pálya előnyéért hajtó Atlanta Falconst fogadta, amely győzelme esetén jogosulttá válhatott a Nemzeti főcsoport első számú privilégiumára.

Az első negyed közepén kezdett el alakulni a mérkőzés első ígéretes támadása, miután Matthew Stafford (37/56, 443 yard, 1 INT) Calvin Johnsonnak osztott ki egy 49 yardos passzt, aminek köszönhetően a Lions már mélyen a vendégek térfelén járt, de a következő játéknál Mikel Leshoure kezéből Corey Peters kiverte a labdát, amit Peria Jerry kapott fel, így az Atlantáé lett a disznóbőr. A Falcons pedig nem sokáig vacakolt, két perc elteltével már vezetett is, amikor Matt Ryan (25/32, 279 yard, 4 TD) 44 yardos átadásával talált be a célterületre Roddy White – erre Jason Hanson 34 yardos mezőnygóljával tudtak válaszolni a hazaiak (3–7).

A második negyed egy Ryan passzaira épülő, ötperces drive-val kezdődött, amely ismét egy Roddy White-nak kiosztott, ezúttal 39 yardos TD-átadással zárult – eddig a pontig Matt Ryan mind a 11 passzkísérlete sikeres volt (3–14). Négy perccel szünet előtt Calvin Johnson is elvesztette a labdát – az ő kezéből John Abraham erőszakolta ki a játékszert, amit Robert McClain szedett össze –, a Falcons így kiváló mezőnypozícióból indulhatott, és ezt két és fél perc alatt újabb touchdownra váltotta: Ryan ezúttal Julio Jones-t találta meg a Detroit célterületén (3–21). Az órán maradó másfél perc még elég volt a hazaiknak egy pontszerzésben végződő támadássorozathoz, de ez ismét csak mezőnygól lett (6–21).

Szünet utáni első labdabirtoklásukból a vendégek nem tudtak first downt szerezni, így következhetett egy hat és fél perces Lions-támadássorozat, melynek a végén Leshoure egy yardról cipelte át a labdát a Falcons gólvonalán (13–21). Miközben a mérkőzés ismét nyílttá vált, a hazai közönség már azért is izgulhatott, hogy Calvin Johnsonnak mikor sikerül megdöntenie Jerry Rice 1995-ös rekordját, az egy szezonban elkapott legtöbb yardot (1848).

A negyedik negyed elején akár az egyenlítésért is mehetett volna a Detroit egy hétperces támadás végén, de Matt Stafford nem tudta megfutni az előtte lévő négy yardot, így Hanson faragott három pontot a hátrányból (16–21). A Falcons támadói szenvedtek a második félidőben, de amikor már nagyon szükség volt rá, hat percet levéve az órából végigmeneteltek a pályán az ezúttal is elképesztő magabiztosan játszó Matt Ryan vezetésével, hogy Michael Palmer legyen az újabb TD-passz célpontja (16–28).

Calvin Johnson 1892 yardnál jár, elkapó ennyit még nem szerzett egy NFL-szezonban

Hét perc alatt kellett volna két touchdownt szereznie a Lionsnak a győzelemhez, és miután a következő drive azzal indult, hogy Asante Samuel lehúzta Stafford labdáját, amelyet Megatronnak szánt, az ellentámadás végén pedig Matt Bryant három ponttal toldotta meg a vendégek előnyét, a két TD-s cél maradt a hazaiak előtt, csak a rendelkezésre álló idő esett vissza három percre (16–31). A fordításra azonban már nem volt idő, csak egy safety kiharcolására (18–31) és arra, hogy a 11 elkapásból 225 yardig jutó Calvin Johnson a szezonban elkapott 1892 yarddal megdöntse Jerry Rice rekordját.

Az Atlanta Falcons 13/2-es győzelem/vereség mutatóval áll az NFC élén, és már biztosított számára a hazai pálya a rájátszásban, míg a Detroit Lions 4/11-es mérleggel a Nemzeti Főcsoport utolsó helyén szerénykedik.