„Ha Németország velem világbajnokságot nyerne, minden szurkoló boldog lenne, és nem a német-holland ellentéttel foglalkoznának. Klubszinten már szinte mindent megnyertem vezetőedzőként, de szeretnék még egyszer világbajnokságon vagy Európa-bajnokságon részt venni. Ott pedig győzni. Sikeres azonban csak a legjobb válogatottakkal lehetek, többek között ilyen Németország is, ahol nagy hagyománya van a futballnak. De említhetném Angliát, Argentínát és Spanyolországot is, amelyek ugyancsak tradicionális országok" – nyilatkozta Van Gaal.
Louis van Gaal 1991-ben az Ajax csapatánál kezdte edzői pályafutását. A holland együttessel háromszor egymás után végzett első helyen a bajnokságban, 1992-ben UEFA-kupát, 1995-ben Bajnokok Ligáját nyert az amszterdamiakkal.
1997-től a Barcelona vezetőedzője lett, és az együttessel két bajnoki címet, valamint egy–egy spanyol Király-kupát és európai Szuperkupát szerzett, de az igazán átütő siker elmaradt. Munkásságát mindvégig sok nézeteltérés és vita jellemezte, amellyel erősen megosztotta a katalánokat. Ezt követően holland szövetségi kapitányként tevékenykedett, de nem sikerült kijutnia az „oranjével" a 2002-es világbajnokságra.
A sikertelennek bizonyuló időszakot követően visszatért a Barcelona kispadjára, az őt szerződtető Joan Gaspart klubelnök bele is bukott választásába. A Gaspart, Van Gaal duó távozásával megkezdődött az azóta is tartó, kiugróan sikeres Laporta-éra.
A tréner 2005 és 2009 között Hollandiában az AZ Alkmarnál vállalt munkát, méghozzá visszhangos sikerrel: a középcsapatból bajnokaspiráns, mi több, bajnokcsapatot faragott. A bajnoki aranyérem visszautat jelentett az elitkategóriába is. A szakember 2009–2010-es idényben a Bayern München szakvezetője lett. Minden valószínűség szerint éppen ezért gondolja úgy, hogy német szövetségi kapitányként megállná a helyét.