Kétfrontos harc

Vágólapra másolva!
2009.06.07. 23:42
Címkék
Vélhetően Jörg Berger sem lesz az FC Fehérvár vezetőedzője, a szakember egy német lapnak nyilatkozva elmondta, nem vállal munkát Magyarországon. Tulajdonosváltás ügyben sem nyilatkozik senki, ám továbbra is tartja magát a hír, hogy a spanyol Grupo Milton megveszi a klubot. Muszbek Mihály közgazdász szerint nagyjából 200 milliót ér a sportvállalkozás.

Röpködnek a nevek a Fehérvárral kapcsolatban, de hogy gurulnak-e majd az eurók a klub kasszájába, az egyelőre titok.

Mint arról beszámoltunk, a piros-kékeknél Varga István vezetőedző utódaként szóba került már a német Lothar Matthäus, Jürgen Klinsmann, Thomas von Heesen és Jörg Berger is. A legfrissebb jelölt, Jörg Berger vasárnap a legnagyobb példányszámú német napilapnak, a Bildnek adott nyilatkozatában bejelentette, nem szerződik Magyarországra. De akkor ki lesz a befutó? Az biztos, hogy igen drága szakember érkezik a kispadra, hiszen egy jó nevű külföldi aligha adja alább havi ötmillió forintnál.

És ha már pénz: az edzőkeresés egyik furcsasága, hogy továbbra is erősen tartja magát a hír új befektető érkezéséről. Azt gondolnánk, hogy előbb talán a tulajdonosváltást kellene elintézni, mintsem edzőt igazolni, már csak két okból is: egyrészt nincs kizárva, hogy az új tulajdonos maga döntene az új szakember személyéről, másrészt pedig vélhetően nem mindegy, hogy a mostani vagy a jövőbeni büdzséből lehet-e költekezni.

Ha valóban részesedést vásárol magának a spanyol Grupo Milton, akkor kis túlzással bárkit igazolhat a klub, mert pénz lesz bőséggel. A magántulajdonban lévő vállalkozásról túlzás nélkül állítható, hogy világcég. Két megközelítésből is kapcsolatban áll Magyarországgal: a motoros Talmácsi Gábor szponzora volt, és többek között Székesfehérváron tervez beruházásokat.

De mennyit érdemes adni egy magyar középcsapatért egy külföldi befektetőnek?

„Minden annyit ér, amennyit fizetnek érte – szögezte le az elemzésre kért Muszbek Mihály sportközgazdász, aki korábban Újpesten klubtulajdonos is volt. – Magam szkeptikus vagyok. Mert miért akarna egy ingatlanügyekben érintett cég beszállni a futballba? Igen ritkán látunk ilyet, a Ferencváros példáját ne vegyük tipikusnak. A sportgazdaság tudomány, s a spanyol cégnek nincs ilyen irányú szerepvállalása. A pénz jelenléte fontos, de önmagában nem jelent semmit.”

Muszbek Mihály szerint többféle módja is van annak, hogy megállapítsuk egy sportvállalkozás értékét. Ezek alapján sem jelente csődöt a Grupo Milton, ha megvenné az FC Fehérvárt.

„Az ötszázmilliós vételár rendkívüli lenne, ennél kevesebbet ér ma egy magyar középcsapat – folytatta a közgazdász. – Ha ötven- és kétszázmillió forint között fizetne a vevő, az reális ajánlatnak tűnik. A klub hazai meccseit az előző szezonban átlagosan ezernégyszáz néző látta a helyszínen, s nincs egy játékosa sem, aki százötvenezer eurónál többet ér. Úgy tűnik, akkor érné meg egy ingatlanokkal foglalkozó cégnek befektetni Fehérváron, ha megkapná mellé a fél városközpontot. Egy másik számítási rendszer szerint a jegybevételekből és a marketingtevékenységből befolyó összeget negyvennel kell megszorozni, annyit ér a klub. Ez sem nagy összeg egy magyar középcsapatnál. Nem érzem értékesnek a stadiont és a mellette fekvő területet, a pályához először ötven aszfaltozott parkoló kellene, hogy érdemben lehessen róla beszélni. Pesszimista vagyok, de azért örülnék, ha egy igen jelentős cég belépne a labdarúgásunkba, az mindenkinek jót tenne.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik