A változtatás biztos, a módszer talányos

Vágólapra másolva!
2009.05.21. 00:09
Címkék
Abban egyetértenek az élvonalbeli csapatok tulajdonosai, hogy fel kell kavarni az állóvizet. Reformokat szeretnének, de nem azért, hogy később hátradőlve mondhassák: csináltak valamit. Az NB I-es bajnokság lebonyolítási formájának átalakítására tett javaslatok rengeteg kérdést vetnek fel, Kisteleki István MLSZ-elnök tervezete többek között nem garantálja az egyenlő versenyfeltételeket. Ha csütörtökön sikerülne ésszerű megoldást találni, már az idén jelentős változások várhatók.

Alig egy hónappal ezelőtt az NB I-es csapatok képviselőiből álló ad hoc bizottság úgy mondott nemet, hogy abban igen is volt:

bár kategorikusan elutasította a 12 csapatos élvonal tervezetét, határozottan kiállt az MLSZ elnöke, Kisteleki István reformtörekvései mellett. Most, a „célegyenesben” úgy fest: a bajnokság lebonyolítási formájának átalakítása kavarhatja fel az évek óta poshadt állóvizet – a leszavazott létszámcsökkentés helyett.

„A javaslatot gyorsan le kellett söpörni…” – súgta meg egy klubtulajdonos a Kisteleki-féle elképzelés első variációja kapcsán.

„Szó sincs arról, hogy nem szeretnénk változást – szögezte le Nagy Ferenc, a ZTE elnöke, többségi tulajdonosa. – Érdeklődéssel fogadtuk a szövetség elnökének vitaindítóját, sőt a továbbgondolt változatáról az a véleményem, rengeteget ki lehet belőle hozni.”

„Senki sincs a reformok ellen, kérdés viszont, hogy csak azért csinálunk-e valamit, hogy hátradőlve elmondhassuk, mi mindent megtettünk, vagy olyan változásokat támogatunk, amelyek előremozdítják a labdarúgást” – vetette fel Rózsa Pál, a KTE-Ereco tulajdonosa.

A napokban több tervezet öltött alakot írásos formában – és úgy tudjuk, az ötletbörze még nem ért véget… –, a futballreformok egyik gerincét Kisteleki István különös elegye alkotja, amely ötvözi a tulajdonosok és az MLSZ elvárásait; magyarán, az NB I-ben marad a tizenhatos létszám, de tavasszal nyolcnyolc csapatos alsó- és felsőházra válik szét a mezőny.

„A lebonyolítási formával szemben támasztott követelmény, hogy igazságos legyen, vagyis valamennyi klub azonos feltételekkel versenyezhessen – jelezte Nagy Ferenc. – Vannak más javaslatok is. Végig kell gondolni, miként ötvözhetnénk ezek mindenki számára elfogadható elemeit. A cél, hogy ne lássunk tét nélküli lötyögést, az izgalmak pedig a bajnokság hajrájában tetőzzenek.”

„Mi minden olyan javaslatot támogatunk, amely a magyar futballt szolgálja – hangsúlyozta Illés Béla, a Szombathelyi Haladás társtulajdonosa. – A csütörtöki döntéshozatal előtt még összeülünk a tulajdonosokkal, hogy kialakítsuk klubunk egységes álláspontját a reformokkal kapcsolatban.”

A kecskeméti tulajdonos, Rózsa Pál viszont már most látja, hogy Kisteleki István javaslata több kérdést felvet: „A tervezett bajnokság őszi alapszakaszában tizenöt plusz egy fordulót tartanának. Nem állítom, hogy így történik, de megeshet: olyan sorsolást kapunk, hogy az öszszes nagycsapathoz idegenbe megyünk. Lehet, hogy tavaszra az alsóházba kerülünk, tehát a reformok fő céljai – a játék népszerűsítése, a nézőszám és a bevételek növelése – sem valósulnának meg Kecskeméten abban a szezonban…”

„Ha Kisteleki úr javaslatához ragaszkodunk, akkor valóban rengeteg múlik a sorsoláson – értett egyet Haraszti Zsolt, a Paksi FC ügyvezető igazgatója. – Ám ettől függetlenül úgy hiszszük, változtatni kell. A gazdasági válságot valamennyi klub megszenvedi: az európai kis- és középcsapatok is elhúztak már mellettünk, fel kell ráznunk az utóbbi években stagnáló futballt. Nem hiszem, hogy csütörtökön parázs vitára kerül sor, viszont elhamarkodott, könynyelmű döntést biztosan nem hozunk.”

„Örültem Kisteleki István nyilatkozatának, amely szerint semmi baj, ha ellenezzük a javaslatát, nem akar konfrontálódni – tette hozzá Rózsa Pál. – Ez számomra azt jelenti, hogy most azok is véleményt alkothatnak, sőt dönthetnek kardinális kérdésekben, akik saját vagyonukat teszik kockára a labdarúgásban. Biztosan nehezen jutunk megegyezésre, ám ha a tervezetek mentén ésszerű lebonyolítási forma jön létre, valóban nem érdemes tovább várni – és a nyártól jöhetnek a változások.”

Már csak igent kellene mondani valamire.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik