Ha nem is eltékozolt szezonként tekint majd vissza Karim Benzema 2008–2009-re, pályafutása csúcsaként sem értékelheti – ám ha intelligens, tanulságaira építhet. Az eltelt esztendő ugyanis minden bizonnyal úgy vonul majd be a francia labdarúgás történetébe, mint amelyikben megszakadt a Lyon hét éve tartó bajnokicím-halmozása; lábjegyzetként ott lesz, hogy a hanyatlást Benzema sem tudta megakadályozni, hiába jósolta a tekintélyes France Football a jelen francia bajnokságát leginkább meghatározó személyiségnek.
Ha csupán góljai számát nézzük (a vasárnapi marseille-i duplával 16 a bajnokságban, öt a nemzetközi porondon), akár még felül is múlhatja a számára kiugrást jelentő és francia gólkirályi címet hozó megelőző idényt (20, 4). Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy az ebben a naptári esztendőben született hat bajnoki gólját Lyontól távol szerezte; a Gerland-ban egyszerűen nem érzi a kaput. Elemzők szerint e furcsa kiegyensúlyozatlansága éppúgy visszavezethető taktikai és lelki okokra, mint a mostanában gyakori „észrevétlen jelenléte” a pályán.
„Mindössze huszonegy éves, és olyan poszton játszik, ahol nehéz érvényesülni, ám könnyű elbizonytalanodni – érzékeltette a lelki problémákat Raymond Domenech francia szövetségi kapitány. – Ha egy fiatal csatár nem szerez gólt egy meccsen, még csak mérgelődik. Ha kettőn nem talál be, elbizonytalanodik, ha hármon, kezdi egy senkinek érezni magát, és ha negyedszer is elmarad a gól, úgy érzi, kész, vége, visszavonul.”
E stációkat a közelmúltban végigjáró játékos védelmében illik felhozni, hogy a Lyon új, karakteres edzővel vágott neki az idénynek, és Claude Puel még nem mindenkinek találta meg a helyét hadrendjében; Benzema például hol középcsatárként, hol balszélsőként játszik, ami részben annak következménye, hogy – ő is így érzi – stílusa még nem kiforrott. Aztán a megszokott kiszolgáló személyzet tagjai közül Fred és Hatem Ben Arfa távozása, valamint Sidney Govou súlyos sérülés miatti kiesése is hátráltatta. Marseille-ben Govou már pályára lépett, talán ez is segített.
„Lőttem két gólt, éreztem az összjátékot, ami csatárként elégedetté tesz, mégsem mondhatnám, hogy valamiféle megkönnyebbülést érzek” – mondta a lyoniak 10-ese a Marseille legyőzése után. Lendületes, motivált és megjátszható volt; amikor a büntetőhöz készülődött, az OM fanatikusainak dühe láthatóan meg sem érintette – azaz pontosan olyan állapotban volt jelen a pályán, amilyenben képességei alapján mindig is látni szeretnék.
E fontos meccsen nyújtott meghatározó teljesítménye akár a kudarcokból levont tanulságokkal felvérteződő „régi Benzema” feltámadását is jelezheti – ami nemcsak a jövő szezonban, hanem még a bajnoki hajrában is kamatozhat a címétől megfosztott Lyonnak.
KAPUS
JUSSI JÄÄSKELÄINEN (finn, Bolton) A Hull City elleni (1–1) bravúros teljesít ményéről mindent elmond, hogy a Sky Sports honlapjától kilences osztályzatot kapott.
HÁTVÉDEK
GONZALO CASTRO (német, Leverkusen) Hátvéd létére a támadásokban is aktívan részt vállalt, góllal és gólpasszal tűnt ki a Mönchengladbach elleni gálamérkőzésen (5–0).
CRISTIÁN ZAPATA (kolumbiai, Udinese) Sorozatban hatodik bajnokiját nyerte meg az Udinese, a hátvéd remekül verte vissza a Milan támadásait (2–1), emellett gólt szerzett.
JOAN CAPDEVILA (spanyol, Villarreal) A védelemben sem vallott szégyent, és Iker Casillas hibájának köszönhetően győztes gólt lőtt a Real Madridnak (3–2).
KÖZÉPPÁLYÁSOK
LARS STINDL (német, Karlsruhe) Az első félidőben fejjel és jobbal is bevette a Werder kapuját (3–1), így kiesés elől menekülő csapata három ponttal távozott Brémából.
ESTEBAN CAMBIASSO (argentin, Inter) A középmezőnyben tanyázó Siena ellen (3–0) góllal és jó játékkal ünnepelte az Internazionale sorozatban negyedik bajnoki címét.
YOANN GOURCUFF (francia, Bordeaux) Az új listavezető karmestere egy gólt szerzett, egyet pedig előkészített a Le Mans ellen (3–2), a L’Équipe 8-asra értékelte teljesítményét.
SIMONE PERROTTA (olasz, Roma) A 31 éves játékos két góllal és egy gólpasszal vette ki részét a Catania ellen kicsikart, talán Európa-liga-indulást érő 4–3-as győzelemből.
CSATÁROK
EDIN DZEKO (bosnyák, Wolfsburg) Legutóbbi négy bajnokiján kilenc gólt szerzett, a Hannover elleni (5–0) triplájának köszönhetően már 25 találatnál jár a bajnokjelölt csatára.
KARIM BENZEMA (francia, Lyon) Fontos két gólt lőtt a Marseille elleni rangadón (3–1), így a detronizált címvédő Lyon karnyújtásnyira van a Bajnokok Ligája-indulástól.
NICOLAS ANELKA (francia, Chelsea) Florent Maloudának gólpasszt adott, majd maga is betalált a Blackburnnek (2–0), így beérte a góllövőlistát vezető Cristiano Ronaldót.