Mikor jelenthetjük ki végérvé nyesen, hogy valaki kinőtte a holland bajnokságot? Ruud van Nistelrooy esetében egyértelmű volt, a gólkirályok között az ő helyét átvevő, egy évadban még nála is több gólt (35) termelő Mateja Kezsmannál már kevésbé. RVN a Manchester Unitedben és a Real Madridban is megállta a helyét, a szerb viszont még a Paris SaintGermainben is olykor csak keresgéli a kaput – és egyelőre a tél legdrágább fogásának számító Klaas-Jan Huntelaar is az utóbbi kategóriába tartozik. Bár öt bajnoki után még nem lehet megfellebbezhetetlen ítéletet mondani, de az jelzésértékűnek számít, hogy még egy meccset sem játszott végig a Realban, ahogyan még első gólját sem ünnepelhette. A gyengébb produkciónak a sérülésből való lábadozás, illetve az edzőcsere (az őt Madridba csábító Bernd Schuster helyett már Juande Ramos irányítja a királyi gárdát) szükséges, de aligha elégséges magyarázata…
Pedig a Vadász (The Hunter) becenevű támadó az előző évadokban termelte a gólokat, a 2003–2004-es szezontól egyszer sem állt meg 16 alatt. Az AGOVV Apeldoornban 24, egyetlen teljes heerenveeni szezonjában 16, a 2005–2006os idényben karriercsúcsot jelentő 33 (Heerenveen: 17; Ajax: 16), majd a két teljes amszterdami évadjában 21, illetve 33 találatig jutott, ami legalábbis reményt keltő volt. Nem csupán neki, hanem a Van Nistelrooy utódát hajszoló Sir Alex Fergusonnak, a Manchester United menedzserének is (hiába játszott az MUnál Wayne Rooney és Carlos Tévez is, klasszikus befejező csatáruk nem volt a „vörös ördögöknek”), aki többször tárgyalt az Ajax vezetőivel, akik azonban nem adták be a derekukat.
Huntelaar Amszterdamban maradt, góléhsége valamelyest csillapodott (tízből csak öt bajnokin talált be, összesen hatszor), viszont nem győzte hangsúlyozni, hogy szívesen kipróbálná magát valamelyik európai élcsapatban, de csak a 2009–2010-es idényben. Alighanem így is lett volna, ha a válogatottban is előtte álló Van Nistelrooy szezonja nem ér véget súlyos sérülés miatt. A Realnál akkor úgy érezték, belülről nem lehet pótolni a holland góljait (pedig Raúl, Gonzalo Higuaín és Javier Saviola is „kéznél” volt), és inkább körülnéznek az európai piacon. Ha pedig valakinek az ajánlólevelében a gólok mellett az is szerepel, hogy „stílusa Marco van Bastenére és Fernando Morientesére hasonlít”
(Bernd Schuster mondta róla), azzal rossz vásárt aligha csinálnak.
Huntelaarnak most már csak azt kell bizonyítania, hogy joggal hasonlították a háromszoros aranylabdáshoz, illetve a Realban tétmérkőzésen 100 gólig jutó csatárlegendához. Már ha erre megkapja a lehetőséget Juande Ramostól.