Csillag született

Vágólapra másolva!
2009.01.26. 22:46
Címkék
Tavaly november 3-án robbant az első bomba: a Detroit Allen Iversonért elcserélte Chauncey Billupsot és még két játékost a Denverrel. A Pistons közönségkedvence távozott, ám mielőtt nekikeseredtek volna a drukkerek, robbant a második bomba: az üzlet következtében több lehetőséghez jutó Rodney Stuckey parádésan kezdett játszani, és gyorsan betöltötte a Billups távozásával a csapatban és a szurkolók lelkében keletkezett űrt.

Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban – a Keleti és a Nyugati főcsoportban is – hetente odaítélik az előző 168 óra legjobbjának járó Player of the week díjat. Ezen Keleten többnyire egy elit társaság tagjai, az igazi szupersztárok, az úgynevezett franchise-playerek osztoznak: Dwyane Wade (Miami Heat), LeBron James (Cleveland Cavaliers), Kevin Garnett (Boston Celtics). December utolsó hetében azonban Rodney Stuckey is bekerült a legjobbak közé, és nem érdemtelenül. A 22 éves góldobó hátvéd a szóban forgó héten 22 pontot és csaknem öt lepattanót átlagolt, a Chicago Bulls ellen pedig egészen elképesztően játszott, hiszen karriercsúcsnak számító 40 pontot jegyzett. Persze az előzmények tudatában ez nem is annyira meglepő.

A seattle-i születésű bedobó játékjogát 2007 júniusában szerezte meg a Pistons. Az első kör 15. kiválasztottja akkor még nem tűnt bombabiztos befektetésnek, de az éles szemű Joe Dumars ragaszkodott hozzá. A Detroit sportigazgatója, aki maga is fantasztikus bedobó volt, hogy mást ne említsünk, kétszeres NBA-bajnok és olimpiai bajnok, meglátta az Eastern Washington egyetemi csapatában tündöklő játékosban a tehetséget. A 196 centis, 93 kilogrammos, villámgyors és ruganyos bedobó iskolája történetének negyedik legponterősebb játékosa volt – ezt két év alatt érte el! –, és rendkívüli megbecsülésének és kedveltségének tanúbizonyságaként 2009. január 11-én ünnepélyes keretek között visszavonultatták a 3-as számú mezét…

Profi pályafutásának kezdete balul sült el: hiába játszott csúcsformában júniusban és júliusban (a nyári ligában 32 pontos és 9 lepattanós átlaga volt), a Pistons egyik felkészülési meccsén eltört a bal keze. Az operáció után, 2007 decemberében mutatkozott be az NBAben, mégpedig remekül: a cserepadról beszállva hat perc alatt 11 pontot ért el a Memphis Grizzlies ellen.

Robbanékonysága és célra törő játéka hasznára vált a főcsoportdöntőbe jutó együttesnek, ahol a későbbi bajnok Boston Celtics megállította a gárdát. Ám a szakemberek már akkor látták, a háromszoros All Star, bajnok és extraklasszis Chauncey Billups mellett, mögött nem lesz sok esélye kezdőnek lenni. Ekkor jött képbe Dumars, aki húzott egy bátrat, és Billupst elcserélte Allen Iversonra; pénzt spórolva a klubnak és egyúttal játéklehetőséget adva Stuckeynak.

„Tudtam, ha Chauncey elmegy, készen kell állnom, és meg kell ragadnom az esélyt. Az edző, a csapattársak és Joe Dumars is bízott bennem, így nem éreztem nyomást, s nem kezdtem félni, aggódni, vajon mi történik, ha nem leszek elég jó? Csupán egy dologtól kell félni, az pedig a félelem maga” – idézte Stuckey Franklin D. Roosevelt, az Egyesült Államok 32. elnökének egyik híres mondását.

Stuckey nem is ijedt meg, meccsről meccsre az újoncok gátlástalanságával támadta a gyűrűt. Bátor és ponterős játékának eredménye egy 40, egy 38 és egy 30 pontos teljesítmény lett három hét alatt. Az ellenfelek pedig kezdtek felfigyelni az ismeretlen kosarasra. Már nem abból állt a taktika, hogy Rasheed Wallace-t, Rip Hamiltont vagy az új szerzeményt, Allen Iversont fogjuk le valahogy, s akkor ki van húzva a Pistons méregfoga. Miután Hamilton megsérült, Iverson és Stuckey együtt brillírozott, a Detroit pedig sorozatban hét meccset nyert meg. A kitűnő bedobó kikerült a kezdőből, helyén Stuckey játszik, remekül. A szezon eltelt szakaszában 14 pontot, 3.4 lepattanót és 5 gólpasszt átlagol, ami pazar teljesítmény, de szerinte lesz jobb is.

„A feladatom az, hogy jobbnál jobb labdát adjak a társaknak, s ha ők nem vállalkoznak, vagy látom az esélyt arra, hogy kosarat szerezzek, akkor én jövök. Kiváló emberek alkotják a csapatot, olyanok, akik nem duzzognak, ha netán nem kapnak átadást. Ez nagyban segíti a játékomat, mert ilyen közegben könnyebben vállalkozom egyéni akciókra. Chauncey mindig arra tanított, hogy legyek agresszív, azokat az elemeket erőltessem, amelyeket jobban csinálok másoknál, és ne gondolkozzam játék közben sokat, mert aki sokat gondolkodik, az többet is hibázik. Tudom, sokan csodálkoznak a játékomon, ám én nem. Fognak még sokan nagyot nézni, ha ennél is jobban játszom majd” – mondta a 22

éves kosaras.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik