Egy lépéssel közelebb

KORMANIK ZSOLT, MUNKÁCSY ANDRÁSKORMANIK ZSOLT, MUNKÁCSY ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2008.10.17. 01:09
Címkék
A három nagy szakaszból (2008. ősz, 2009. tavasz, ősz) az első gyakorlatilag lezárult az európai zóna világbajnoki selejtezőin. Ez alkalomból szétnéztünk a sorozat potenciális nyertesei, illetve az eddigi jó pozíciójukból ezen a héten kibillentett csapatok háza táján, továbbá az elmúlt két világverseny selejtezőinek adatai alapján megvizsgáltuk, mekkora derűlátásra jogosítanak fel az első ősz sikerei.

Dacára minden kapitányi óvatosságnak, akár készpénznek is vehetjük, hogy Anglia, Hollandia és Spanyolország ott lesz a 2010-es világbajnokságon. Azon túl, hogy eleve nehéz elképzelni a 32-es mezőnyt e három csapat nélkül, az említett sikeres futballnemzetekre nézve pozitív következtetést levonhatjuk mellékelt statisztikánkból is. Természetesen sok függ az első ellenfelek erősségétől, ezzel együtt tény, hogy a közelmúlt

két világversenyének európai selejtezőjéből továbbléptek azok a csapatok, amelyek a táv nagyjából első harmadát megtéve pontveszteség nélkül álltak.

A selecciónnak például az első játéknapokra kifejezetten könnyű ellenfeleket rendelt a sors, az első jelentősebb próbatétel másnapján Vicente del Bosque szövetségi kapitány meg is jegyezte: együttese az örmények, a bosnyákok, az észtek és a belgák legyőzésével nem tett csodát, csupán „teljesítette kötelességét”.

Más kérdés ugyanakkor, hogy mit mondott volna a válogatott kispadján irigylésre méltó mérleggel bemutatkozó – öt meccsen öt győzelmet s csupán egy kapott gólt elkönyvelő – tréner, ha emberei szerdán az utolsó pillanatokban nem szerzik meg a három pontot Brüsszelben; a spanyol sajtó ugyanis nemhiába nevezte a belgiumi fellépést Del Bosque első jelentősebb próbatételének… A menetelés azonban nem szakadt meg, s az egy nappal korábban oly szkeptikus Marca címlapján szerdán már ezt olvashattuk: „A csapat már majdnem ott van a világbajnokságon”. S erre bizony a Nagybajusznak becézett kapitány sem cáfolt rá.

„Még rengeteg pontért meg kell küzdenünk az előttünk álló hat meccsen, de ezzel a győzelemmel nagy lépést tettünk a végső cél eléréséért, a dél-afrikai részvételért. Most ráadásul rengeteg időnk van a felkészülésre, hiszen a következő meccset csak márciusban játsszuk. A játékosokra persze addig a klubjaikban is jelentős próbatételek várnak” – vázolta fel a jövőképet a Real Madridnál ismertté váló szakember. Del Bosque dolgát viszont jelentősen megnehezíti Luis Aragonés öröksége: az „Hortalezai Bölcs” Európa-bajnok, így a világbajnokságra is az esélyesség terhével készülő csapatot hagyott rá. A spanyolok körében ráadásul nagy a várakozás, elvégre az együttes 1950 óta nem jutott túl a vb-negyeddöntőn (akkor is csak a negyedik helyet szerezte meg), most pedig a világranglista éllovasaként nem okozhat csalódást szurkolóinak.

Fabio Capello egyelőre széles mosollyal hárítja el az elismerő szavakat, hogy az angol válogatottnál fantasztikus, amolyan „spanyolos” korszak kezdődött – de éppen a széles mosoly árulkodik arról, hogy az efféle gondolatok a rutinos olasz szakembertől sem állnak távol. Az angolok szövetségi kapitánya elsősorban tanítványai magabiztossága miatt elégedett – s tulajdonképpen az őszt összefoglaló statisztikák is ebből a szempontból lényegesek. A várakozásoknak megfelelő nagyágyúkat magabiztossá tehetik, az átlagosnál jobban teljesítő kicsiket – például a magyar válogatottat – bizakodással tölthetik el, míg a deficittel állókat jó esetben egészséges daccal.

A következő szűk fél esztendő alapvetően a klubfutballé, aztán márciustól ellenőrizhetjük, igazat üzentek-e nekünk a számok.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik