Svédország sikerrel vette az Eb-selejtezőt, a második helyen jutott tovább. Hazai környezetben veretlen maradt, egyenlege 4–2–0 volt, Dániával és Észak-Írországgal remizett. A tizenhatos döntőben azonban nem remekelt, Görögország legyőzése után a spanyoloktól és az oroszoktól is vereséget szenvedve esett ki. Azóta egy felkészülési meccset játszott otthon, azt elbukta a franciákkal szemben. A vb-selejtezőt tiranai döntetlennel kezdte, majd legyőzte válogatottunkat. Portugália 3–3–1-es idegenbeli mérleggel jutott tovább Eb-selejtezőcsoportjából, a folytatásban a negyeddöntőig jutott, ahol Németországgal szemben bukott el. A vb-selejtezőt máltai sikerrel kezdte, a folytatásban otthon kapott ki Dániától.
Észtország nem jutott tovább az Eb-selejtezőn, 1–0–5-ös otthoni mutatóval hatodik lett a csoportjában, mindössze Andorrát gyűrte le. Az idén három felkészülési mérkőzést játszott hazai pályán, kettőt megnyert – Kanada és Málta ellen –, egyszer ikszelt Grúziával. Az eddigi két vb-selejtezőjén nem szerzett pontott, Belgiumban és Bosznia-Hercegovinában is kikapott. Spanyolország 3–1–2-es házon kívüli egyenleggel biztosan nyerte meg Eb-selejtezőcsoportját, majd tovább folytatva diadalmenetét, a fináléban Németországot 1–0-ra legyőzve megszerezte a bajnoki címet. Az Eb-döntőt követően mindössze egy felkészülési meccset vívott, Koppenhágában verte meg 3–0-ra Dániát. Az eddigi két vb-selejtezőjén sem hibázott, Bosznia-Hercegovinát és Örményországot is üres kézzel küldte haza. Észtország és Spanyolország eddig még nem találkozott.
A német válogatott részt vett a nyári kontinensviadalon, ahol a legkönnyebbnek titulált kvartettből némi meglepetésre csak csoportmásodikként jutott tovább. Azonban onnantól megtáltosodott, és Portugáliát, majd Törökországot legyőzve döntőt játszhatott, de ott a spanyol válogatott már jobbnak bizonyult nála. Ami a vb-selejtező rajtját illeti, Liechtensteint biztosan intézte el (6–0), azonban a második körben, Finnországban némileg megtorpant (3–3). Az orosz válogatott is Eb-résztvevő volt, és a gyenge rajtot követően (Spanyolország 1–4) csoportmásodikként jutott tovább. A negyeddöntőben a végső győzelemre is esélyes Hollandiát ejtette ki (3–1), de az elődöntőben Spanyolország ismét túl nagy falatnak bizonyult. A vb-selejtezőt jól kezdte, Wales válogatottját 2–1-re múlta felül.
TótágasÁltalában kockázatos a vb-selejtezők kezdetén eredményesen tippelni, hiszen ilyenkor még nem tisztázottak az erőviszonyok a csoportokban. Persze ez akár kedvezhet is a meglepetésre vadászóknak, ám hogy éppen melyik, korábban kiscsapatnak tartott válogatott táltosodik meg, azt nem lehet előre látni.
Úgy érezzük, ezúttal a Törökország–Bosznia-Hercegovina mérkőzésen születhet meglepetés, a vendégek pontot csenhetnek a félholdasoktól.
Persze emlékszünk az Európa-bajnokságra, ahol remekeltek a törökök, de a gyengécske belgákkal csak döntetlent játszottak legutóbbi vb-selejtezőjükön, míg a látogatók mindössze egygólos vereséget szenvedtek az Európa-bajnok spanyoloknál, majd kiütötték az észteket.
Hetit tuti (?)Sokáig gondolkodtunk, hogy melyik összecsapásra hívjuk fel rovatunk olvasóinak figyelmét. Kivételesen nem azért, mert nehezünkre esett volna a választás, hiszen a szelvény kitüntetett helyén szereplő párosításra nem nehéz rábukkanni. Sokkal inkább, mert nem szeretnénk elkiabálni a pályaválasztó sikerét.
Bizonyára nem nehéz kitalálni, hogy a Magyarország–Albánia mérkőzés hazai sikerére gondoltunk, és reméljük, igazunk lesz.
A két csapat egymás elleni mérkőzéseire felesleges lenne utalnunk – két hazai meccs, két győzelem, 15–0-s gólkülönbség –, hiszen meglehetősen régen, 1950-ben találkozott legutóbb a két válogatott. A világranglistán elfoglalt helyezések már reálisabb kapaszkodót nyújtanak: a mieink a 62., vendégeink a 83. helyen állnak a rangsorban. Válogatottunk az eddigi két selejtezőjén biztató formát mutatott, s bár az albánok jól rajtoltak, ne feledjük, hogy mindkét mérkőzésüket hazai környezetben játszották.