Egymáshoz láncolva vetélkednek

Vágólapra másolva!
2008.09.28. 03:47
Címkék
Szinte minden hétvégére jut belőlük, a mostanira több is. A nagy futballvárosok közül Barcelona, Lisszabon, Liverpool, Milánó és Rio de Janeiro is egy-egy messze földön híres derbi lázában ég. Alábbi összeállításunkat a különleges párosításoknak, az egymáshoz láncolt kluboknak szenteltük.

kább, mert az igazán nagy der bivé válás nagyon is földi folyamat. Nem elegendő hozzá két klub földrajzi összetartozása, a csata hosszú távú fennmaradását segítő megfelelő gazdasági környezet; szükség van történelmi és érzelmi töltetre is. Valakikkel együvé tartozni, másoktól határozottan elkülönülni alapvető emberi törekvés;

magától értetődően a futballklubok sem az alapján szerveződtek annak idején, hogy kinek melyik színkombináció tetszik a legjobban – mint ahogy a pillanatnyi nézőtéri hangulatot sem kizárólag az határozza meg, hogy a játékosok aznap szépen járatják-e a labdát. Szinte törvényszerű, hogy a futballklubok egy-egy régről ismert vallási, társadalmi, nemzeti, világnézeti törésvonal mentén alakultak meg – és tulajdonképpen addig is létező rivalizálásoknak kölcsönöztek új köntöst.

Ekképp táplálkozik a skót Celtic és Rangers párharca még ma is a katolikus–protestáns szembenállásból, a Barcelona és a Real Madrid vetélkedése a katalán–spanyol konfliktusból, így ütközik meg a „munkások Fenerbahcéja” a „jómódúak Galatasarayával”. S hogy a hétvége két főszereplőjét is elhelyezzük a palettán: 1908-ban az Internazionale alapítói részben azért váltak ki a Milanból, mert annak vezetői nem harcoltak kellő eréllyel az itáliai szövetség „olaszosítási” törekvései, a külföldi futballisták bajnokságból való kitiltása ellen (lásd az új klub nemzetköziséget hirdető nevét).

Noha, mint említettük, az edzők és a játékosok nagyon is fejben tartják a derbik időpontját, a „derbihangulat” életben tartásáért immár a közönség és a tömegkommunikáció teszi a legtöbbet. A magyarázat roppant egyszerű: a soknemzetiségűvé vált futballklubok – különösen a legnagyobbak – már nem környékbeli fiatalokból verbuválják csapatukat, és a más közösségekben szocializálódott labdarúgóktól nem várható el kérlelhetetlen azonosulás „az” üggyel.

Talán jobb is így. Ma, amikor a klubhovatartozás minden korábbinál riasztóbb – és ezúttal szándékosan nem tárgyalt – erőszakos megnyilvánulások kiváltója, jó, ha legalább a játéktéren kézfogással ér véget a legkiélezettebb derbi is.

Legfrissebb hírek

Emlékművet állít Diogo Jotának a Liverpool

Angol labdarúgás
34 perce

F1 75: így énekelték meg a magyar lapok Mansell szenzációs mogyoródi győzelmét

F1
34 perce

Sportlövészet: Major Veronika döntős, a női csapat bronzérmes az Eb-n

Egyéb egyéni
43 perce

Cselgáncs World Tour: Vég Zsombor ezüstérmes Ulánbátorban

Egyéb egyéni
50 perce

Megszerezte a Man. City tehetségét a Leverkusen – hivatalos

Német labdarúgás
1 órája

Hamilton, Alonso és Antonelli is a bokszutcából rajtol az esős Belga Nagydíjon

F1
1 órája

Felcsúton kezdi NB I-es idényét az újonc Kazincbarcika

Labdarúgó NB I
1 órája

Superbike-vb: Razgatlioglu nyerte az ezredik futamot a Balaton Parkban

Egyéb autó-motor
1 órája
Ezek is érdekelhetik