„A történetben a kulcsmomen tum az a pár héttel ezelőtt gyorsan meghozott döntés volt, amikor vállaltuk, hogy a római és a moszkvai pályázatok mellé mi is letesszük a sajátunkat – elevenítette fel a történteket Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke. – Róma és Moszkva pályázatát ugyanis a LEN végrehajtó bizottsága nem találta megfelelőnek, így aztán, ha borítékolni nem is lehetett előre a sikert, azért tudtuk: csak mi ronthatjuk el.”
A magyar szövetség, pontosabban a főtitkár és csapata lázas munkába kezdett, és 17 óra alatt összeállította a pályázatot, amellyel Budapest tarolt a zürichi szavazáson: még a riválisok is mellettünk tették le a voksukat.
„Természetesen mindenki gratulált nekünk itt, Zürichben – folytatta az elnök. – Mára már mindenki mosolyogva gondol a két évvel ezelőtti Európa-bajnokság nehézségeire, a nemzetközi szakemberek nemes egyszerűséggel csak úgy jellemzik a 2006-os kontinensviadalt: »Ének az esőben«. A margitszigeti Európa-bajnokság jól sikerült, most azon kell dolgoznunk, hogy a 2010. augusztus 4–15. közötti verseny is hasonlóan sikerüljön. Egyfelől könynyebb a dolgunk, hiszen már van rutinunk, másfelől viszont nehezebb, hiszen a két évvel ezelőtti Európa-bajnokság rendezési jogát 2002-ben nyertük el, tehát majdnem négy évünk volt az előkészítő munkálatokra, most viszont alig két évünk van ugyanerre.”
A LEN nyolcvanéves történetében egyébként még nem fordult elő, hogy ugyanazon ország, sőt, ugyanaz a város rendez két egymást követő „nagy” Eb-t, vagyis az olimpiák közötti páros évben sorra kerülő kontinensviadalt. A sporttörténeti siker újabb elismerést is hozhat Magyarország számára, hiszen Zürichben vasárnap választják meg a LEN új tisztségviselőit – az alelnöki posztra pedig négyéves végrehajtó bizottsági tagság után Gyárfás Tamás is eséllyel pályázik.
„Sportdiplomáciánk erősségét mutatja ez az újabb győzelem – kommentált Kiss László szövetségi kapitány. – A rendezési jog elnyerése egyértelműen Gyárfás Tamás elnök és Ruza József főtitkár személyes sikere is. Hatalmas bravúr, hogy az ifjúsági, a nagymedencés és a rövid pályás Európa-bajnokság után most ismét kontinensviadalt rendezhetünk. Az öröm mellett ez a magyar csapat számára óriási lehetőség is két évvel a londoni olimpiai játékok előtt. Az Európa-bajnokságon számonként négy úszó indulhat, vagyis lesz alkalmunk lehetőséget adni a fiataloknak is.”