Robbie Keane már Liverpool mezben feszít, Dimitar Berbatov fél lábbal Manchesterben van, s mivel említett urak meghatározó támadói (voltak) a Tottenhamnek, égető szükség van a pótlásukra – pláne annak fényében, hogy az idény előtt merészebbnél is merészebb álmokat dédelgető, a négy nagy mellé felzárkózni kívánó londoniak két vereséggel kezdtek a Premier League-ben. A célok megvalósításához immár Roman Pavljucsenko, az Európa-bajnokságon bronzérmet szerző orosz válogatott futballistája is hozzájárulhat, legalábbis erről számolt be az elmúlt öt évben a Szpartak Moszkvát erősítő (154 fellépés, 79 gól), enyhén szólva nehezen kezelhető, de kétségkívül ragyogó képességekkel megáldott középcsatár.
„Olyan gyorsan történt minden az igazolásommal kapcsolatban, hogy még a barátaimtól sem tudtam elbúcsúzni; amint meglesz a vízumom, aláírom a szerződésemet – mondta Pavljucsenko, akiért a hírek szerint 15 millió fontot fizetett a Tottenham. – Csak miattam nem jött létre már korábban az üzlet, a családom ugyanis nem fogadta kitörő örömmel az Angliába költözés ötletét, de mára ez a probléma is megoldódott. Rövidesen a Tottenham játékosa leszek.“
Nem lepődnénk meg, ha ez utóbbi kijelentés hallatán néhányan a kezükbe temetnék arcukat, hiszen nem is olyan régen nagyon megjárta a londoni klub az egyik keletről érkező sztárral, Szerhij Rebrovval. A kis termetű ukrán zsenit hiába rettegte egész Európa (Andrij Sevcsenkóval félelmetes csatárkettőst alkotott a Lobanovszkij-féle Dinamo Kijevben), a szigetországban kontúrjaiban sem emlékeztetett korábbi önmagára. Igaz, ez néhány kivételtől (Andrej Kancselszkisz vagy éppen Alekszandr Hleb) eltekintve elmondható az összes, Angliába szerződő „szovjetről”; hogy mást ne mondjunk, az aranylabdás Sevcsenko sem lesz büszke a Chelsea-nél eltöltött éveire. Pavljucsenko ráadásul öntörvényű futballista: a Szpartaknál volt olyan időszaka, amikor hepciáskodása miatt a B-csapat kispadján találta magát (fel is szedett gyorsan hat kiló zsírt...).
De ha akad valaki, aki tud hatni rá, aki képes egyszerre fegyelmezni és tolerálni, akkor a 188 centis óriás a lehető legjobb módon hálálja meg a törődést: gólokkal. Guus Hiddink, az orosz válogatott szövetségi kapitánya mesélhetne erről, aki újra felfedezte a Pavljucsenkóban rejlő lehetőségeket. A csatár csereként beállva, 0–1-ről megnyerte a meccset az oroszoknak az angolok elleni kulcsfontosságú Ebselejtezőn, és onnantól kezdve kirobbanthatatlan volt a szbornajából, az Eb-n pedig három góljával csapata legeredményesebb játékosa lett; bár ha Pavel Pogrebnjak nem sérül meg súlyosan a kontinenstorna előtt... Egy szó, mint száz, a Tottenham legalább annyira járhat rosszul az üzlettel, mint amennyire jól, dacára annak, hogy Valerij Karpin, a Szpartak általános menedzsere szerint egyértelműen az utóbbi tétel valósul majd meg. Mindenesetre ha Pavljucsenko idejében megkapja a vízumot, már vasárnap bizonyíthat Juande Ramos nullapontos együttesében – méghozzá a százszázalékos és még gólt sem kapó Chelsea ellen.