Kegyes volt az öt karika

Vágólapra másolva!
2008.08.07. 23:13
Címkék
Sok fényesen ragyogó csillag jött el Pekingbe, sokan közülük olyanok, akiknek a nevét eddig nem kifejezetten az eredetileg amatőr-seregszemlének tervezett olimpiával társítottuk. Multimilliomos profik, akik közül talán Roger Federer, a világranglistát 235 hete vezető teniszező, tizenkét Grand Slamcím birtokosa a leghíresebb.

A 27 évesen (éppen a megnyitó napján ünnepli születésnapját) is kisfiús külsejű svájcit hazája olimpiai küldöttségének sajtófőnöke kísérte. Bár a pontosság a királyok erénye, Federernek elnéztük, hogy csaknem negyven percet késett. Talán ha nem luxusszállóban lakna, hanem az olimpiai faluban, könnyebben leküzdhette volna a hektikus pekingi közlekedés állította akadályt.

Bár alig két hét múlva már egészen biztosan nem az ő nevével kezdődik a férfi teniszezők világranglistája, a binningeni születésű sportember népszerűsége töretlen. Erről a legtöbbet talán az az ezer újságíró beszélhetne, akik megpróbáltak bezsúfolódni a legfeljebb ötszáz embert befogadó sajtóterembe…

Roger, kétszázharminchat hét után, augusztus közepén elveszíti első helyét a világranglistán. Mit szól ehhez?

Semmit. Ez most az olimpia, most ezzel foglalkozom, különben is, holnap lesz a megnyitó, no meg a születésnapom. Igen, ugyanarra a napra, augusztus nyolcadikára esik, most leszek huszonhét éves. Amúgy meg ameddig nem jön ki a két hét múlva esedékes rangsor, addig még én vagyok az első.

Milyen élményei fűződnek az olimpiákhoz?

Sydneyben még nagyon fiatal voltam, ott senki sem ismert, Athénban viszont én vihettem a svájci zászlót a megnyitón, felejthetetlen élmény volt. Azért Sydneyben is történt velem valami izgalmas, megismerkedtem a barátnőmmel, Mirka Vavrineccel. Ha nem megyek el Sydneybe, most Mirka nem lenne az enyém.

Melyik volt a nagyobb élmény, a zászló vagy Mirka?

Az egyik nagyobb, a másik tartósabb. A zászlót tíz percig vittem, Mirkával nyolc éve vagyunk együtt…

Mit jelentene most önnek az olimpiai arany?

Egyenértékű lenne a Grand Slam-címmel. Különleges nyomás van rajtam, ez azért rendkívüli verseny. Minimum annyit ér, mint Wimbledon.

Kik a legveszélyesebb ellenfelei?

Rafa, azaz Nadal és Novak Djokovics, no meg a többiek. Itt van az élmezőny kilencvenöt százaléka.

Mit szól a körülményekhez?

Kiválóak, jártam már a faluban is. Minden zöld és párásan forró, nem gondoltam volna… Egy hetet készültem az olimpiára, ez talán elég lesz.

És a szmog?

Nehéz volt edzeni, de nem tudom, ez a szmog vagy a nedves hőség miatt volt-e. Nem hiszem, hogy ez befolyásolja a torna végkimenetelét.

Mit szól idei formájához?

Az elmúlt hetekben elveszítettem olyan meccseket, amilyeneket nem szoktam elveszíteni. Most az olimpiára, a kemény pályára próbálok fókuszálni. Sajnos az idén eddig nem voltam olyan jó kemény talajon. Az év elején sokáig sérüléssel bajlódtam, de még így is döntőbe jutottam az eddigi három idei Grand Slam-tornából kettőn, s Melbourne-ben is elődöntős voltam.

Miért nem lakik az olimpiai faluban, ellentétben Rafael Nadallal?

Nem lehetne ideális a felkészülésem, ha ott laknék. Nem mintha derogálna, csak éppen mindenki engem fényképezne, velem akarna beszélgetni…

Eddig nem valami fényes az idénye, szépíthet még rajta?

Wimbledon elvesztése fájt a legjobban, tényleg csak egy-két ponton múlott, de úgy érzem, ezt a szezont még meg tudom menteni az olimpia vagy a US Open megnyerésével.

Mire vagy kire emlékszik gyermekkora olimpiáiról?

Carl Lewis, Ben Johnson, 1992-ből pedig Marc Rosset, aki Svájcnak olimpiai bajnoki címet szerzett férfi egyesben. Teniszben természetesen…

Mi kell ahhoz, hogy visszaszerezze az első helyet?

Először is hivatalosan még én vagyok a No. 1. Amúgy pedig: sziklakemény, bombabiztos játék az év hátralévő részében, sok tornanyerés. Tudom, hogy képes vagyok erre, mert képes voltam már a múltban is.

Még egy Grand Slam-győzelem vagy az első olimpiai arany?

Legyen mindkettő. Tudják, jelenleg két Grand Slam-torna-elsőséggel vagyok elmaradva Pete Sampras mögött, jó lenne behozni a nagy elődöt, hát még lehagyni…

Ön szerint az olimpiára valók a milliomos sportolók? Például ön, az amerikai kosarasok, esetleg Ronaldinho, Messi…

Úgy hiszem, igen. Az olimpia végtére is a sportolók ünnepe, akár milliomosok, akár nem. Itt az olimpiai aranyéremért küzdenek, nem a pénzért.

Jót tesz a tenisznek a Federer–Nadal rivalizálás?

Nem is kérdés, hogy jót. Hat Grand Slam-torna-döntőt vívtunk már egymással, s bár mással is voltak nagy párbajaim, a Rafával folytatott versengés különleges. Eltérő jellemek vagyunk, de mindketten a fair play szellemében élünk és teniszezünk. Ez is fontos.

Legfrissebb hírek

A Tottenham is bejelentkezett Rodrygóért, de alkudna az árából – szerdai transzferhíradó

Minden más foci
12 perce

„Ez egy nyerhető világbajnokság” – a női vízilabda-válogatott sikereiről beszélt a korábbi szövetségi kapitány

Vizes vb 2025
40 perce

A téma megtémázása és a ketchupos köcsög – keressük a magyar futball legjobb idézetét!

Magyar válogatott
1 órája

Az MTK a magyar futball nagy ígéretével pótolhatja Kosznovszkyt – Németh Hunor hazatérhet

Labdarúgó NB I
1 órája

Vb-aranyat érne a hatodik siker női vízilabdázóinknak

Vizes vb 2025
1 órája

NB II: a Videoton újabb játékost igazolt Újpestről

Labdarúgó NB II
1 órája

A labdarúgás tanára, Both József nyolcvanéves

Labdarúgó NB I
1 órája

Varga Barnabás: Ha nem is tökéletes, de jó kezdés volt

Bajnokok Ligája
2 órája
Ezek is érdekelhetik