
Fotó: Reuters
Phelps: „Spitz csúcsa nem érdekel, csak a bajsza..."

Fotó: Reuters
Phelps: „Spitz csúcsa nem érdekel, csak a bajsza..."
Annyi csillag ragyog az amerikai medencében, hogy csak két adagban fértek fel a klasszisok a dobogóra, az asztal mögé. Michael Phelps – Cseh László nagy ellenfele – természetesen az első váltásban válaszolt a kérdésekre. Mielőtt azonban még megszólalhatott volna, máris hatalmas sikert aratott a nagy elődöt, Mark Spitzet idéző bajuszával.
„Nem arról van szó, hogy ezzel a külsőséggel is hangsúlyozni szeretném a hasonlóságot kettőnk között. Különben sem foglalkozom túl sokat Mark 1972-es rekordja, a hét aranyérem túlszárnyalásával” – mondta némiképp sablonosan a baltimore-i fenomén.
Persze nem térhetett ki a konkrét kérdések elől sem.
„Az első úszódöntő, a vasárnapi 400 méteres vegyes úszás lesz a legnehezebb, amikor még mindenki friss, kipihent. Nem érdekel, hogy ki mire készül, én a magam legjobb idejéből szeretnék lefaragni, ami történetesen világrekord, s ha ez sikerül, elégedett leszek.”
Aztán Phelps távozott, és jöttek a többiek: Ryan Lochte, Aaron Peirsol, Eric Shanteau – akinél kevéssel az olimpia előtt rákbetegséget diagnosztizáltak –, Natalie Coughlin, Brendan Hansen, Katie Hoff, szóval egykori és biztosra vehetően pekingi olimpiai bajnokok, no meg a férfi- és a női válogatott vezetőedzője, Eddie Reese és Jack Bauerle.
„Jobbak vagyunk, mint négy éve voltunk – jelentette ki bátran Reese, majd hozzátette: – Az omahai válogatón hihetetlenül szoros versenyben dőltek el az olimpiai helyek, s ennek örülök, mert így nem mi válogattunk, hanem maguk az úszók az eredményeikkel.”
MINDEN, AMIT AZ OLIMPIÁRÓL TUDNI ÉRDEMES!
Hansen azt taglalta, hogy élete legnagyobb kudarca és csalódása volt, amikor Omahában nem került be a csapatba 200 m mellen, Shanteau pedig – akiről meg nem mondta volna az ember, hogy hererákban szenved – nagy igazságokra mutatott rá:
„Őszintén szólva nem nehéz az úszásra összpontosítanom, kimondottan kapóra jön, hogy itt van az olimpia, mert legalább nincs időm a rákra gondolni. Minden pillanatot meg kell ragadnom az életben, ilyenkor döbben rá az ember, mennyire lehet örülni apróságoknak is…”
Lochte – aki az omahai USA-válogatón ugyancsak a régi világcsúcson belül úszva lett második Phelps mögött 400 m vegyesen – a Nemzeti Sport kérdéseire is válaszolt, amikor a 400 méteres vegyes úszás esélyeit részletezte.
„Cseh Lászlót remek úszónak és fickónak tartom, négy-öt éve rendszeresen találkozunk a világversenyeken, s váltakozó kimenetelű küzdelmet vívunk. Meggyőződésem, hogy az olimpia egyik fénypontja lesz a 400 m vegyes döntője, eszméletlen csatára van kilátás Michael, László, a brazil Thiago Pereira és jómagam között. Ha valaki legyőzi Phelpst ezen az olimpián, akkor az lesz a versenyek szenzációja – én éppenséggel képesnek tartom magam erre.”