
Fotó: Action Images (archív)
Rogge (balra) Svájcban vette át a fáklyát

Fotó: Action Images (archív)
Rogge (balra) Svájcban vette át a fáklyát
Az ötkarikás játékok alatt folyamatosan égő láng már 2784 éve, az első ókori olimpián, Athénban is jelen volt, és a jövendő játékokról sem tűnik el – csak átalakul, ahogy a mondás tartja...
A láng egyébként a tüzet a görög főistentől, Zeusztól ellopó Prométheusznak állít emléket, és az első modern kori játékokról lemaradt. Csak 1928-ban, az Amszterdamban megrendezett olimpián gyújtottak először fáklyát, és az első váltófutásra 8 évvel később került sor. Mint az 1936-os berlini játékokon oly sok minden, az újításként bevezetett staféta a náci Németország felsőbbrendűségét hivatatott hirdetni.
A tizenkét évvel később Londonban megrendezett olimpián mégis megmaradt a váltófutás, és azóta – főleg az új évezredben – rendszeresen körbeutazza a világot a fáklya, mire megérkezne a stadionba.
Könnyen lehet azonban, hogy a mostani, minden korábbinál nagyobb távot, 137 ezer kilométert bejáró, 130 napig tartó váltó volt az utolsó világszintű, mivel a NOB elnöke, Jacques Rogge a korábban tapasztalt zavargások miatt a jövőben csak a rendező országra korlátozná a stafétát.
MINDEN, AMIT AZ OLIMPIÁRÓL TUDNI ÉRDEMES!
A futást ugyanis Londonban, Párzisban és San Franciscóban is megzavarták: az angol fővárosban majdnem eloltották a lángot, összesen 45 tüntetőt tartóztattak le, Párizsban buszon kellett a tüntetők közül kihozni, San Franciscóban pedig szinte spontán útvonalat járt be a láng, kikerülve a futás megzavarására készülőket – minden helyszínen Kína Tibettel kapcsolatos politikája váltotta ki az indulatokat.
A kedélyek ugyan azóta már megnyugodtak, és már a végéhez közeleg a staféta – éppen ma hagyta el a májusban súlyos földrengés sújtotta Szecsuán tartományt –, de a jelek szerint Jacques Rogge, a NOB elnöke nem felejt.
„Nyugalommal és csendben kell reagálnunk a történtekre, és így is kell gondolkodnunk a váltófutás jövőjéről” – fogalmazott a NOB első embere a Pekingben megrendezésre kerülő háromnapos NOB-kongresszus megnyitóján. Természetesen elismerjük a szólás és a véleménynyilvánítás szabadságát, de az erőszakot nem tűrhetjük el.
„Illúzió azt gondolni, hogy a nemzetközi körút törlésével megoldódnak a problémák. A fáklyaváltó vonzza a médiát, az pedig a tüntetőket. Ezért elképzelhető, hogy a jövőben csak a rendező ország területén tartanánk meg a váltófutást, habár a problémákat igazán ezzel sem oldjuk meg, viszont esetleg csökkentjük őket” – zárta szavait a belga sportdiplomata.