Az úthenger, a profi – meg a többiek

Vágólapra másolva!
2008.07.22. 23:24
Címkék

utóbbi kategóriába tartozom, de annyira nem vagyok erős, mint Krisztián vagy Boczek, nem kötögetek annyit. Valaha azt mondták, hogy magyar ember nem hátrál, csak a védés, vis szaszúrás létezett. Napjaink felgyorsult, dinamikus vívásában ez a taktika egyenlő lenne az öngyilkossággal. Kijevben – szégyen, nem szégyen – folyton hátráltam, aztán megszúrtam az ellenfelemet. Manapság olyan kiegyenlített a mezőny, hogy senkit sem lehet lerohanni, agyonszúrni. Nagyon észnél kell lenni, racionálisan kell vívni…”

A vívás csapatversenyében a taktika szerves része a csere. Vajon miként éli meg lecserélését a vívó?

„Többnyire rosszul. Athénban indiszponáltan vívtam, Krisztiánt becserélték a helyemre, s neki jobban ment. És bár fájt, hogy nem voltam jó, mégsem bos szankodtam, inkább örültem annak, hogy a csere hozzájárult az ezüstérmünkhöz. Az ember szinte sohasem cserélteti le önmagát, de az esetek jelentős részében megkön nyebbüléssel veszi tudomásul, hogy vége a vesszőfutásának… Ezért is áll négy tagból a csapat.”

Nos, akit becserélhetnek Pekingben, a kvartett nagy öregje, az ötödik olimpiájára készülődő Kovács Iván. Először szabódott, aztán mégiscsak kötélnek állt.

„Rosszul élem meg, hogy a cserepadra szorultam, de mit tehetek, el kell fogadnom a döntést. Ha a szívemre teszem a kezem, akkor be kell vallanom: jelenleg van nálam három jobb magyar párbajtőröző. Ezzel nincs is gondom, azzal annál inkább, hogy Kijevben nem kerültem a pástra. Mindegy, Pekingre van egy ígéretem a szövetségi kapitánytól, hogy szóhoz jutok. Ha jól megy a csapatnak, akkor azért, ha meg nem, akkor azért.”

Kovács Iván van annyira rutinos és elfogulatlan vívó, hogy ne másban keresse a hibát.

„Leginkább önmagammal vagyok elégedetlen, magamra haragszom, amiért nem megy jobban a vívás. Mindegy most már, hónapok óta arra készülök, hogy ha becserélnek, akkor azt a néhányszor öt tust én vigyem be az ellenfélnek. Ennek a néhány percnek élek most, amen nyit a sorstól – s a kapitánytól – kaphatok Pekingben.”

A csapat korelnöke szerint aranyesélyes a magyar kvartett, Kovács Ivánt cseppet sem zavarja, hogy a közvélemény is győzelmet vár az együttestől.

„Határozottan favoritnak tartom magunkat. Nehezen tudom elképzelni, hogy ne Magyarország, Olaszország és Franciaország közül kerüljön ki az olimpiai bajnok. Az olaszok ellen hetven százaléknyi esélyt adok magunknak, a franciák valamen nyi cím védői, az ő legyőzésük már keményebb dió. Kína ellen kezdünk a nyolc között, rutinban és fineszben jobbak vagyunk, utána akár a lengyeleket, akár az ukránokat kapjuk, tovább kell jutnunk. És aztán jöhetnek a franciák vagy az olaszok.”

Majd a civil élet. Mert Kovácsnak és Kulcsárnak is – bár senki sem akarja visszavonultatni őket – valószínűleg az olimpia lesz az utolsó versenye. S ki látott már olyan sportolót, aki ne szeretne a csúcson búcsúzni?!

PROGRAM

A férfi párbajtőrcsapat küzdelmeit augusztus 15-én rendezik. Hajnali 3.00 órakor a legjobb 8 közé jutásért vívnak, 5.00-kor a negyeddöntőben, 6.30 órakor az 5–8. helyért lépnek pástra. Az elődöntő 8.00-kor, az 5., illetve 7. helyért folyó ös szecsapás 9.30-kor, a bronzmeccs 12.00 órakor lesz. Az aranyéremért 13.30 órakor vívnak. Valamennyi időpont magyar idő szerint értendő.

Következik: Kovács Katalin, Janics Natasa, kajak kettes, nők

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik