Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke levélben fejezte ki részvétét Kolonics György halála miatt – a levelet Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke olvasta fel a Tatán tartott ünnepélyes csapatgyűlésen, amelyen megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Gyenesei István sportot felügyelő önkormányzati miniszter is.
A jelenlévők egyperces felállással, egymás kezét fogva emlékeztek a kedden 36 évesen elhunyt kétszeres olimpiai bajnok kenusra, akinek emlékét filmbejátszások elevenítették fel.
„Jókedvű örömünnepre készültünk, de az élet átírta a forgatókönyvet” – mondta Schmitt Pál, aki gyászszalagot kötött a magyar zászlóra. Arra buzdította a sportolókat, hogy a közös fájdalom erősítse lelküket, akaratukat, hitüket és elszántságukat.
„Nagykövetei lesztek a sportnak, és igen, rövid időre Magyarországnak. Tisztán kell készülnötök, és úgy is kell versenyeznetek – mondta a MOB-elnök. – Ha valaki az elmúlt időszakban úgy érezte, hogy a doppingellenőrök szinte rászálltak, azt megnyugtatom, a zéró tolerancia világméretű, nem csak rátok vonatkozik.”
„A játékok alatt önök lesznek Magyarország – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, kiemelve, hogy bármennyire nehéz, tovább kell menni, mert az ország éhezik a sikerre. – Erre a két hétre el fognak tűnni a hírek, egy nagy hír lesz: az olimpiai szereplés. Amilyenek önök lesznek, olyannak látnak majd minket. Akik itthon maradnak, önökben fogják meglátni magukat.”
Jelezte, soha annyi pénz, mint most, nem állt még rendelkezésre a közvetlen olimpiai felkészülésre, majd hozzátette, ezért persze nem jár köszönet. „Hajrá, Magyarország, hajrá, magyar csapat!” – zárta beszédét a miniszterelnök – idézzük az MTI-t.
A hivatalos csapatgyűlés előtt avatták fel a tatai edzőtábor megnyitásának 60. évfordulójára készült szobrot, melyen az összes itt készülő magyar olimpiai bajnok neve helyet kapott. A földgömböt formázó alkotás tetején fáklyával a kezében fut egy férfialak, a fáklyát a cselgáncsozó Csernoviczki Éva lobbantotta fel a helyszínre egy kínai fiú által hozott lánggal.
„Egy szobor, egy alkotás, mint ez itt, mindig üzen. Hol emlékeztet, hol pedig figyelmeztet. Egy szobor, ha szerencsés csillagzat alatt születik, egy idő után kiindulási pont lesz, vagy találkozóhellyé válik – fogalmazott Gyenesei István. – A mi nemzetünknek mindig szüksége volt példaképekre. Az olimpikonok ilyenek. Misszió, nemes küldetés az olimpiai szereplés.”
A csapatgyűlés után a MOB arany fokozatú támogatója, a Coop Hungary képviseletében Csepeli Lajos igazgatósági elnök nyújtotta át Schmitt Pálnak az 1650 településen összegyűjtött, szurkolói jókívánságokat tartalmazó 12 kilométernyi szalag jelképes részét. A program olimpiai dallal, szavalattal és a Himnusz közös eléneklésével zárult.