Fotó: Szabó Miklós
Ha a dobogón nem is, a legjobb nyolc között Kerékjártó mindenképp szeretne Cseh László társaságába kerülni
Fotó: Szabó Miklós
Ha a dobogón nem is, a legjobb nyolc között Kerékjártó mindenképp szeretne Cseh László társaságába kerülni
Kerékjártó Tamás esetében nagy kérdés: vajon Peking lesz-e számára a végállomás? A Karikának becézett úszó ugyanis az élsportolókéval „ellentétes” utakon halad, és mint a jó bor, a kor előrehaladtával nemesedik.
A hamarosan 29 esztendős Kerékjártó egyik legnagyobb sikerét éppen a két évvel ezelőtt Budapesten megrendezett Európa-bajnokságon érte el, ahol 200 méter vegyesen a dobogó harmadik fokára állhatott, míg az aranyérmet Cseh László szerezte meg.
Az év végén, a decemberi helsinki rövid pályás Eb-n is ezt a képet rögzíthettük a 200 méter vegyes úszás döntője után, amikor a dobogóra pillantottunk. Szívesen hozzászoktunk volna… Alighanem Kerékjártó is így gondolta, éppen ezért készült gőzerővel az újabb hazai rendezésű (rövid pályás) kontinensviadalra.
Aztán Debrecenben mégsem tudott rajtkőre állni – mellhártyagyulladás miatt haza sem utazott Magyarországra. Pedig az érmet akár előre is odaadhatták volna neki, ám a betegség miatt ő is és a magyar csapat is szegényebb maradt egy dobogós helyezéssel. Kerékjártó azonban nem kesergett, annak ellenére sem, hogy a betegség miatt hosszú heteket hagyott ki.
A tavaszi eindhoveni Európa-bajnokságra újra remek formába lendült, mi pedig vártuk, hogy ismét elkészülhessen az a bizonyos közös fotó – dobogón a két magyarral. Hogy nem így történt, annak egy forduló az oka. A hivatalos verzió szerint ugyanis Kerékjártó Tamás az elődöntőben nem egyszerre érintette meg két kezével a medence falát a mellfordulónál, ezért kizárták a további küzdelmekből.
„Rengeteget beszélgettünk Karikával az esetről – mondta Dániel András, Kerékjártó egyik edzője. – Nem szeretnénk, ha még egyszer ugyanabba a hibába esnénk. Szerencsére nem az a típus, aki a múlton kesereg, hiszen tudja, azon már nem változtathatunk, hanem inkább előre néz, és azt keresi, hogyan lehetne jobb és még jobb.”
Pekingben ugyan jóval kevesebb az esély a közös fotóra a dobogón, ám a két magyar egyértelműen azért utazik az ötkarik á s játékokra, hogy ebben a számban mindketten ott legyenek a legjobb nyolc között.
Kerékjártó Tamás 2003 óta tanul Los Angelesben, azóta két edző, itthon Dániel András, Amerikában David Salo irányítja felkészülését; az együttműködés pedig tökéletes. „Karika intelligens, okos, gondolkodó ember, ez pedig nagyon fontos, hiszen igazi alkotó munkát lehet vele végezni – folytatta Dániel András. – Sohasem kell, és korábban sem kellett vele küzdenem, harcolnom, a kitűzött céloknak mindent alárendel, tudja, hogy mit miért csinál.”
Az elmúlt öt évben Kerékjártó és két edzője összecsiszolódtak. Az edzéstervet Dániel András állítja össze, és évente négy-öt alkalommal Amerikába is elutazik. A köztes időszakban pedig napi kapcsolatban áll tanítványával és kollégájával. „Szerintem meglehetősen ritka eset a miénk, a tapasztalataim legalábbis ezt mutatják – mondtaDániel András. – Nincsenek konfliktusok hármunk között, vagy ha mégis, akkor pusztán szakmai jellegűek. És ezek is leginkább köztem és Karika között, de mindig hamar elsimítjuk őket.”
Az együttműködést jól jellemzi, hogy Dániel András ismét Amerikába utazott, hogy közös edzőtáborba vonuljanak ők hárman. Ez azt is jelentheti, hogy az országos bajnokságon nem találkozunk az úszóval, ám mivel biztos a helye a Pekingbe utazó csapatban, mindenki (sportoló, edző, szövetség) számára az a legfontosabb, hogy a 29 éves versenyző tökéletesen felkészüljön az ötkarikás játékokra.
Vajon az utolsóra? „A döntés természetesen Tamás kezében van. Szíve szerint nem hagyná abba, hiszen a budapesti Európa-bajnokság óta sokat fejlődött, és a tavalyi, melbourne-i világbajnokságon elért hatodik helye sokat jelentett neki – ám ha az eszére hallgat, tudja, talán itt az idő a búcsúra” – tette hozzá az edző.
PROGRAM
A szám selejtezőire augusztus 13-án a kora délutáni órákban kerül sor, az elődöntőket egy nappal később, míg a döntőt augusztus 15-én rendezik – utóbbi két napon már a reggeli programban szerepel a 200 méteres férfi vegyes úszás.