Magyar sikersportág a birkózás. Bizonyítékul elég olimpiai érmeink számát (kereken 50) említeni, de az is a karfiolfülűek erejét mutatja, hogy az olimpiai kvalifikációs versenyek kezdete előtt kevesebb volt az olyan súlycsoport, amelyben csekély esély volt vagy bravúr kellett (volna) a kvótához, mint amelyben versenyzőinknek jó sanszuk volt az indulásra.
Jelenleg túl vagyunk a kvótacsaták nagyjából kétharmadán, ezért érdemes összegezni, miként is állnak fiaink, lányaink, kinek lehet még esélye a kijutásra, illetve Pekingben ki lehet ott a végelszámolásnál. Ki is emelhetünk egy-egy versenyzőt, ám azért is érdemes mindenkivel foglalkozni, mivel többükben is benne van a kiugró siker lehetősége. Athénban például nem túl sokan számítottak Majoros István (55 kg, kötöttfogás) aranyérmére, és az idei tamperei Európabajnokság előtt sem Bácsi Péter (74 kg, kötöttfogás) nevét mondtuk volna elsőnek, ha az éremesélyeseinket kell felsorolni.
Szabadfogás: kevesebb a vártnál
A sort kezdjük a szabadfogásúakkal, számukra már lezárult a kvalifikációs sorozat – félsikerrel. A hétből öt súlycsoportban reménykedtünk kvótaszerzésben, ebből három realizálódott. Százalékosan, illetve Gulyás István kapitány minimális elvárásait tekintve nem rossz arány, azonban két nem várt, fájdalmas lemaradónk is akad. Wöller Gergő (60) a tavalyi és az idei kontinensbajnokságon is bronzérmes lett, Pekinghez azonban ez sem volt elegendő, Ritter Árpád (84) pedig a kvótáról döntő szétlövést veszítette el, és be is fejezte pályafutását.
Ott lesz viszont Pekingben Hatos Gábor, aki már a tavalyi vb-n kiharcolta a részvételt. Ő az utóbbi idők világversenyein rendre pontszerző helyen vagy annak közelében végzett, 2006-ban Európa-bajnoki bronzérmes volt, és jó sorsolással athéni 15. helye után ezúttal ott lehet a végelszámolásnál is. Ritterrel ellentétben a válogatott másik öreg rókája, a nehézsúlyú Aubéli Ottó elutazhat Kínába. A 33 esztendős versenyző ugyan csak az utolsó viadalon harcolta ki a részvételt, ám korábbi vb- és Eb-3. helye is azt jelzi, súlycsoportja meghatározó alakjai közé tartozik, azaz benne van a pontszerzés lehetősége. A harmadik résztvevő Kiss Gergelynek érme még nincs felnőttvilágversenyről, de többször ért már el értékes helyezést.
Kötöttfogás: akár hét kvóta is lehet
A szabadfogásúaknál kedvezőbb helyzetben vannak a kötöttfogásúak, akik a múltban is eredményesebben szerepeltek. Struhács György legénysége máris jobban áll a másik szakágnál, ők a világbajnokságon négy kvótát szereztek, egyikük, a 74 kilós Bácsi Péter pedig aranyérmes lett az áprilisi Európa-bajnokságon. Talán ő lehet a meglepetésember. Korábban Horváth András volt a 74 kilósunk, de Bácsi már tavalyi vb-7. helyével jelezte, sokra hivatott fiatalemberről van szó, majd aranyérmével berobbant a súlycsoport legjobbjai közé. Az ellenfelek már ismerik, de talán még nem számolnak vele annyira, mint mondjuk két klasszisunkkal, Lőrincz Tamással (66), illetve Deák Bárdos Mihállyal (120).
Lőrincz kora alapján – a ceglédi birkózó decemberben lesz 22 éves – még tehetséges ifjú is lehetne, ám eredményei ennél jóval többet mutatnak. Két évvel ezelőtt már Európa-bajnoki címet szerzett, kvótáját a tavalyi világbajnokságon elért ötödik helyének köszönheti. Képességei alapján a 66 kiló egyik, ha nem a legjobbja már most is, első olimpiáján is jó esélye van az éremszerzésre. A márciusi, szombathelyi Golden Grand Prix-n például sérült bordával verte végig szinte a teljes nemzetközi élmezőnyt.
Deák Bárdos a másik véglet. A csapat korelnöke és szellemi vezére is. A 33 éves birkózónak ez már a harmadik olimpiája lesz, évről évre hatalmas akaraterővel tartja meg helyét a világ legjobbjai között. Öt világbajnoki ezüstérme van, ami szintén azt mutatja, egy évtizede folyamatosan a nehézsúly meghatározó alakja. Kvótás még Fodor Zoltán (84), aki a hazai mezőnyben a 2000-es ezüstérmes Bárdosi Sándorral szemben harcolta ki a vb-részvételt, ott pedig indulási jogot szerzett. A hét végi római kvalifikációs viadalon Módos Péter (55), Kliment László (60) és Virág Lajos (96) küzd meg Pekingért, jó esetben mindhárman sikeresek lehetnek.
Nők: nem gond az új súlycsoport
A hölgyeknél csak négy súlycsoport versenyzőinek rendeznek küzdelmeket az olimpián. Pechünkre a legjobb magyar, Sastin Mariann eredeti kategóriája (59 kg) nem szerepel a műsoron. Ezért a vb-ezüstérmes birkózó 4 kilóval feljebb próbálkozik. Az országos bajnokságon 2006-ban már kipróbálta a 63 kilót, a 2007es Európa-bajnokságon azonban még saját súlycsoportjában szerzett ezüstérmet. Utána viszont már gőzerővel készült új súlycsoportjára, a világbajnokságon ugyan még csak a tizenharmadik helyet szerezte meg, de az idei kontinensviadalon már bronzérmes volt. Úgy tűnik, joggal bízhatunk Sastin eredményességében, a pontszerzés összejöhet neki.
A további három súlycsoportból kettőben próbálkozunk a második, újvidéki kvalifikációs tornán. Az edmontoni első megméretésen Sastin mellett Soós Rita (72) lesz ott. A legkönynyebbeknél (48) nincs magyar versenyző, 55 kilóban pedig még nem döntött Vatai László kapitány, hogy a héten érettségiző Barka Emese vagy a jelenleg sérült Szabó Emese küzdjön-e a kvótáért.
PROGRAM
Az olimpiai birkózóversenyek során összesen tizennyolc fináléra kerül sor. A nőknél négy aranyérmet osztanak ki, a férfiaknál mind a kötött-, mind a szabadfogásúak hét-hét olimpiai bajnoki címért szállnak harcba. A versenyeket augusztus 12. és 21. között rendezik.