Hatalmas mezőny (40 nemzet), gyönyörű csarnok, kiváló szervezés – igazi Világkupa-hangulat fogadta az első dohai Vk-verseny indulóit, köztük a három magyar tornászt.
Berki Krisztián tavaly öt Vkviadalon indult, amelyeken három arany-, egy bronzérmet és egy hatodik helyet szerzett. Hasonló célokkal vágott neki az idei évnek is, pedig tudta és tudja: kevés az esélye arra, hogy ott lehessen Pekingben. Manapság már a minél színvonalasabb gyakorlatok, a káprázatosnál káprázatosabb elemek jellemzik a tornát, talán nem véletlen, hogy egyre inkább a szerspecialisták játsszák a főszerepet a versenyeken. Bár az emberi test sok mindenre képes, de egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy vannak korlátai. Ha valaki a világ egyik legjobb lovasa, akkor nem biztos, hogy a gyűrűn is brillírozik, ahogyan az sem, hogy talajon magas színvonalú ugrássort képes bemutatni. Ettől még lehet kiváló a lólengésben (az is!), ezt pedig egy pontozásos sportágban világosan megmutatják a számok. A sportág kvalifikációs szabályainak „hála” viszont az egyik legjobb lovas nagy valószínűséggel csak a tévé képernyője előtt nézheti majd a lólengés olimpiai fináléját. Berki Krisztián ott van a világ három legjobb lovasa között – a kijelentés egyáltalán nem túlzó, és ez kedden ismét bizonyosságot nyert.
A dohai Vk-viadalon 43 tornász indult a lólengés selejtezőjében, Berki legnagyobb – egyelőre legyőzhetetlennek tűnő – vetélytársa, a világbajnok kínai Hsziao Csin ezúttal nem. Helyette ott volt Csang Hungtao, akit az első nap során nem sikerült megelőznie Berkinek. Ez persze nem jelent semmit, hiszen az UTE tornásza már sokszor elmondta: a selejtezők során kicsit mindig idegesebb, mint a döntőben.
„Hétfő este megváltoztattuk korábbi elképzelésünket edzőmmel, Kovács Istvánnal – mondta el Berki. – Alacsonyabb induló pontszámú gyakorlatot mutattam be a selejtezőben, mert biztosra mentünk. Másodikként, 15.800-as pontszámmal jutottam a döntőbe, vagyis bejött a változtatás.”
A szerdai döntőben pedig újabb nagy dobásra készül Berki, hiszen felfedi eleddig titkos kártyái egyikét. „Folyamatosan azon dolgozunk, hogy még jobb legyek, a gyakorlatom pedig még erősebb – árulta el a kétszeres Európa-bajnok. – Új gyakorlatot mutatok be a döntőben, ahol az lesz a legfontosabb, hogy hibátlanul tornázzam, nem gondolkodom érmekben, bár azt hiszem, ha sikerül az új gyakorlat, akkor…”
Az élete első Vk-versenyén induló Böczögő Dorina az ugrás és gerenda mellett végül „bevállalta” a talajt is, utóbbi szeren kevésen múlott a fináléba kerülése. Ugrásban viszont a hetedik helyen (13.550) kvalifikálta magát a döntőbe. Ugyanez nem sikerült Gál Róbertnek, aki talajon és ugrásban is rontott, így számára a selejtező után véget ért a dohai verseny.