Egységben az erő

Vágólapra másolva!
2008.02.12. 22:59
Címkék
Remek teljesítménnyel rukkolt ki a 26. Afrikai Nemzetek Kupáján Egyiptom, amely a nagy esélyesnek tartott együttesek közül Elefántcsontpartot és Kamerunt is legyőzte (utóbbit kétszer is), megérdemelten nyerte meg a tornát, és védte meg címét. Annak jártunk utána, mi a titka az egyiptomi „csodának”.

A szakemberek egybehangzóan állítják, a hazai klubokban folyó remek szakmai munka, a folyamatosság és az egységesség volt a kulcsa az egyiptomi válogatott sikerének a vasárnap véget érő Afrikai Nemzetek Kupáján. A döntőben pályára lépő kezdőcsapatból mindössze ketten játszanak külföldön (Vael Goma a katari alSzilijában, míg Ahmed Hasszán a belga Anderlechtben), a többiek a hazai bajnokságban edződnek, és a csapat magja a ligát toronymagasan (15 forduló után kilenc ponttal) vezető al-Ahliban kergeti a labdát.

„Az egyiptomi csapatok rendszeresen kiválóan szerepelnek az afrikai Bajnokok Ligájában – értékelt a manapság a L’Équipe szakírójaként tevékenykedő argentin Angel Marcos, aki a kilencvenes években dolgozott az Iszmailinál (az együttes ezúttal is hat játékost adott a keretbe). – Erősek a klubok, ráadásul jelentős energiát fektetnek a fiatalok nevelésére. Az akadémiákon sok taktikai foglalkozást is tartanak, ennek köszönhetően az egyiptomi csapatok az európai és a dél-amerikai klubokhoz hasonlóan játszanak. Egyértelmű, hogy ez jelentette az előnyt az egyiptomi válogatottnak a tornán.”

A folyamatosságot Hasszan Sehata szövetségi kapitány személye garantálta, míg a siker harmadik tényezője a példa nélküli csapategység és motiváció volt, ezt a tornán keveset játszó csatár, Mohamed Fadl mondatai is alátámasztják. „Mindig tiszteltük az

ellenfelet, de nem féltünk a saját játékunkat játszani. Hogy mindenki Elefántcsontpartot, Kamerunt és Ghánát emlegette esélyesként, hatalmas motivációt jelentett számunkra” – mondta Fadl.

Még a különc viselkedéséről ismert Mohamed Zidan is beállt a sorba, és mindent megtett a csapat sikeréért, még úgy is, hogy nem volt bérelt helye a kezdő tizenegyben. Nem volt ez mindig így, a Hamburg támadója két éve azért nem vett részt a kontinenstornán, mert a klubcsapatát nem akarta ilyen hosszú ideig elhagyni. Most azonban, úgy tetszik, jól döntött, Mohamed Abutrika győztes gólja előtti agresszív letámadása és labdaszerzése szó szerint aranyat ért a fináléban.

A „fáraók” sikerei miatt egyébként mi is büszkék lehetünk, elvégre magyar szakemberek is közreműködtek az egyiptomi futball alapjainak lerakásánál: Titkos Pál 1959-ben ANK-győztes lett a válogatottal, míg az Aranycsapat legendája, Hidegkuti Nándor a hetvenes években egyiptomi kluboknál edzősködött.

Végül egy érdekesség: az idei torna hozta a legtöbb gólt az afrikai kontinensviadalok 1957 óta íródó történetében, a csapatok egy találattal maradtak le a bűvös százas határtól. Ezt megelőzően 93 gól volt a rekord, ennyi találat esett az 1998-as Burkina Fasó-i Afrika-kupán.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik