Mindennél népszerűbb

Vágólapra másolva!
2008.02.02. 23:45
Címkék
Az esküvő előtt álló Tom Hanks a Legénybúcsú című filmben barátját kérdezi arról, vajon milyen is a számára addig teljesen ismeretlen házasság intézménye. A cimbora szerint a frigy kezdete egyszerűen szenzációs: „az első hónap fantasztikus, a másodikban megnyugszanak a kedélyek, a harmadikban előkeresed régi barátnőid számát, a negyedik hónapra pedig teljesen belezsibbadsz”. A kétszeres Oscar-díjas színész ekkor kérdezi meg, mi a helyzet a ötödik hónappal? A válasz: „ha szerencséd van, akkorra már elkezdődik a futballszezon”.

A fenti történet tökéletesen érzékelteti az amerikai futball jelentőségét a tengerentúlon. A sportág legnagyobb eseménye, a bajnoki nagydöntő, azaz a Super Bowl minden évben a legnézettebb műsor a televízióban. A feleségek, barátnők – bár ez kissé talán tapintatlan megfogalmazásnak tűnik – ilyenkor tudják, hol a helyük. A nagydöntő ideje alatt nem terveznek párjukkal közös bevásárlást, mozit, nem ekkor próbálják meg életében először elrángatni kedvesüket balettelőadásra – mert bár az az egyik legszórakoztatóbb időtöltés a világon, azért a Super Bowllal mégsem vetekedhet. A könnyedebb vérű asszonyok ezen a napon még megcsalni sem tudják a „hűséges” férfiakat, a potenciális szeretők ugyanis szintén a nagydöntőt nézik. Így hát a gyengébb nem képviselői is megszerették a focit. Egy felmérés szerint például az amerikai hölgyek – akik közül 45 millióan hetente belenéznek legalább egy NFL-mérkőzésbe – harminc százaléka az amerikai futballt jelölte meg kedvenc sportágául.

A tévéközvetítésekben pedig abszolút egyeduralkodóvá vált az NFL. A 2007-es alapszakasz mérkőzéseit átlagosan 16 millióan tekintették meg az Egyesült Államokban, ez a szám hozzávetőlegesen a kétszerese a televíziós társaságok főműsoridőben bármely más adás idején mért átlagnézőszámának. Ráadásul a 300 milliós lakosságú országban 222 millióan néztek legalább egy NFL-találkozót a mögöttünk álló naptári évben. Összehasonlításképpen: a legutóbbi elnökválasztáson 122 millióan éltek szavazati jogukkal.

A futball lekörözte a baseballt is

Természetesen az egyes mérkőzések népszerűségét tekintve is kikezdhetetlen a NFL nimbusza. A 2007–2008-as televíziós idény 15 legnézettebb műsorából ugyan kettő az American Idol (ez amolyan tengerentúli Megasztár, többségében könnyfakasztóan tehetségtelen előadókkal, de néha Rúzsa Magdihoz hasonlóan kivételes hangú énekesekkel is) első, illetve sokadik része volt, míg a maradék tizenhárom a profi liga különböző mérkőzései közül került ki. A listavezető a Nemzeti főcsoport döntője (a mostani finalista New York Giants a Green Bay Packers otthonában győzött), amelyet potom 54 millió néző tekintett meg Amerikában.

Ahhoz képest, hogy a nemzet sportjának az Államokban évekig a baseballt tekintették, az NFL népszerűsége mostanra lekörözte a nagy riválisét. Az észak-amerikai fociligát a tengerentúli felnőttlakosság egynegyede tekinti a legérdekesebb sorozatnak, míg a baseballbajnokságot – amely még így is a második helyen áll – csak tizenhárom százalék. A hegemóniára jellemző, hogy a harmadik helyen szintén amerikaifutballbajnokság áll: az egyetemek egymás közötti versengését ráadásul többen szeretik, mint a profi kosárlabdázók küzdelmét (NBA).

Minden szinten bombaüzletté fejlődött liga

A töretlen és egyre növekvő népszerűséget természetesen más fórumokon is mérni lehet. A 2006-os évben a 2.8 milliós eladott példányszámával a PlayStation konzolhoz készített Madden NFL

07 lett a legjobban fogyó videojáték, simán megelőzve a Nintendóra kifejlesztett Super Mario Brothers-sorozat legújabb „tekikatonákra vadászó” kiadását.

Az 1920-ban alapított liga tehát bombaüzlet, egy modern vállalkozás szemünk előtt fejlődő modellje. Nem véletlenül nevezte az NFL-t a Business Week magazin Amerika egyik legjobban fejődő üzletágának.

Egy meccs van hátra

Sajnos a bevezetőben említett Tom Hanks-jelenettel ellentétben már nem az egész szezon, hanem mindössze egy mérkőzés van hátra a 2007-es idényből – természetesen az All Star-gálával egyenértékű Pro Bowlt leszámítva. A magyar idő szerint hétfő hajnalban, nulla óra 17 perckor kezdődő XLII. Super Bowlon a veretlen New England Patriots és az idegenben legutóbbi tíz mérkőzését megnyerő New York Giants feszül egymásnak Arizonában. Az esélyek a Patriots mellett szólnak: az egész világ figyeli, hogy a Tom Brady vezette elit alakulat képes lesz-e beteljesíteni küldetését, azaz a Miami Dolphins 1972-es sikerét megismételve veretlenül megnyerni a bajnokságot. Persze a Pats részben már túl is szárnyalta a „delfinek” legendás teljesítményét. Harmincöt évvel ezelőtt ugyanis elég volt tizenhét győztesen megvívott találkozó a makulátlan mérleg eléréséhez, míg a mostani idényben ehhez már kettővel több siker kell.

De azt sem kell különösebben ecsetelni, hogy ha mégis a bátyja, Peyton mellé egyre inkább felnövő Eli Manning vezette Giants jön le győztesen a pályáról, a New England rekordnak számító tizennyolc győzelme a kutyát sem fogja érdekelni…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik