Valószínűleg nem mi voltunk az egyetlenek.
Kinyomtattuk az Australian Open főtábláját, megkerestük rajta Szávay Ágnest, különböző színű filctollakkal – szigorúan erősség szerint – kiemeltük a lehetséges ellenfeleket, és minden fellelhető információt előástunk az osztrák Yvonne Meusburgertől az izraeli Evgenia Linetskajáig mindenkiről, aki esetleg a magyar lány útjába kerülhet az év első Grand Slam-tornájának későbbi fordulóiban.
Egyszóval bizakodtunk.
Reménykedtünk a jó szereplésben, ahogyan reménykedett maga Szávay, az edzője és a rajongók is – a tavalyi nagy menetelés (a világranglista 308. helyéről a huszadikig) mindanynyiukat, mindannyiunkat feljogosított erre. Azt gondoltuk, ha minden klappol, az első fordulóban Jekatyerina Makarova nem lehet akadály a soltvadkerti tehetség előtt – ahogyan edzője, Kuhárszky Zoltán fogalmazott: „Főleg Ágin múlik, le tudja-e győzni.”
Nem tudta.
Már a kezdés is elég ijesztő volt: a Szávayhoz hasonlóan 19 esztendős, a világranglista 110. helyén álló orosz kétszer is elvette a magyar lány adogatójátékát. Ő azonban nem hagyta magát: szoros, nagy küzdelemben fordított, zsinórban öt játékot megnyert, majd első játszmalabdáját rögtön kihasználva a hatodikat is – kezdhettünk tehát megnyugodni.
Szávayn is látszott, kezd ráérezni a játékra, a második játszma elején rögtön az első bréklabdáját sikerült értékesítenie. Ám öröme – ahogyan a miénk sem – nem lehetett hosszú életű: a következő négy gémet elveszítette, miközben a legrosszabbkor ütött kettős hibákat. Innen már nem is volt lehetősége a visszakapaszkodásra: Makarova őrizte előnyét, és 6:4-re megnyerte a második szettet.
A harmadik felvonás a már jól ismert koreográfia szerint zajlott: Ági szenvedett, próbálkozott, továbbra sem találta adogatásait, újabb és újabb labdákat rontott el érthetetlen módon, és ismét 3:1-es hátrányba került. 5:3 után azonban ismét megmutatta, mekkora küzdő: három mérkőzéslabdát is hárítva egyenlített.
A végét azonban már újfent nem bírta idegekkel. Hogy Makarova 5:5 után hozta a saját adogatójátékát, az még rendben is lett volna, elvégre utána Ági szerválhatott az egyenlítésért. Már 40:15-re vezetett, és ismét azt hihettük, visszakapaszkodik, de ellenfele ráérzett, hogy megfoghatja az újra elbizonytalanodó magyar lányt, és bátran játszva újabb meccslabdát harcolt ki, amelyet értékesített is – ezzel Szávay Ágnes női egyesben elbúcsúzott az Australian Opentől. A magyar teniszező természetesen el volt keseredve a vereség miatt, elvégre ő is többet várt magától, de – és ezt edzője is megerősítette – elsősorban pszichikailag nem bírta el a terhet. Az esélyesség terhét, amellyel korábban alig-alig kellett szembesülnie, és amelyhez rövid időn belül nem árt hozzászoknia. Ha nem is jött jól a mostani vereség, mindenképpen értékes tapasztalatokkal gazdagította Ágit, akinek ez volt talán az első váratlan, nagy kudarca. Ilyenen azonban minden nagy versenyzőnek át kell esnie, és a legjobbakkal is előfordul: hogy mást ne mondjunk, az Australian Open keddi napján egykori és jelenlegi top tízes játékosok, az orosz Dinara Szafina vagy a wimbledoni döntős francia Marion Bartoli is kiestek már az első körben. Ezt igyekezett tudatosítani Ágiban Kuhárszky Zoltán is, aki rögtön a mérkőzés után másfél órán át beszélgetett tanítványával. Úgyhogy továbbra is bízhatunk Szávayban, és reménykedhetünk, hogy fokozatosan játékba lendül, a következő tornákon már képességeinek megfelelően szerepel.
Persze még az Australian Opennek sincs vége – ez már csak azért is jó, mert a magyar lány minden tétmeccsel csak jobb formába kerülhet. Szávay párossorsolása is irgalmatlanul nehéz (az orosz Marija Kirilenko oldalán az amerikai Lindsay Davenport és a szlovák Daniela Hantuchová lesz az ellenfele), de ott – várhatóan csütörtök hajnalban – nyilván kettőzött erőbedobással küzdve, máris bizonyíthat. Nem is szólva a vegyes párosról, amely a magyar lány régi álma volt, ráadásul nem mindennapi teniszező lesz a partnere. Az indiai Leander Paes ugyanis 34 esztendősen már hétszeres Grand Slamgyőztesnek mondhatja magát (hármat vegyes párosban, négyet párosban aratott), ráadásul egyike a férfimezőny legkedvesebb személyiségeinek. Hogy mást ne mondjunk, Ági egyesmeccsén is lelkesen szurkolt, majd meghívta vacsorázni az elkeseredett magyar lányt, akibe sikerült is lelket öntenie.
Talán csak ennyi hiányzik az újabb sikerhez. Még nincs vége a versenynek, az idény pedig jóformán el sem kezdődött.