Hatalmas lépést tettek a továbbjutás felé

BOTÁR LÁSZLÓ, MIHÁLYI ANDRÁSBOTÁR LÁSZLÓ, MIHÁLYI ANDRÁS
2007.01.31. 00:52
Jobb második félidei védekezésének, illetve a pontosabb távoli dobásainak köszönhetően jutott előnyhöz nagynevű vetélytársával szemben a Sopron.
Albena Branzova (balra) dobott négy triplát, összehozott 19 pontot, azaz nagymértékben hozzájárult a Sopron diadalához
Meggyesi Bálint

A leghűségesebb városban jól kezdődött a nyolcaddöntő, mert az elején viszonylag könnyen szereztek két kosarat, és ezáltal előnyt a hazaiak, ám 9–4 után két kellemetlen perc és nyolc vendégpont következett. Innentől aztán nagyon együtt haladtak a felek az első negyedben, ami az eleinte kicsit bágyadt hangulat ellenére nagy küzdelmet hozott. Különösen a palánk alatt volt nagy a lökdösődés, amelyben élen járt a Jekatyerinburg kilencese, a nem mindennapi testi erejét kihasználó ausztrál Suzy Batkovic.

Az első kisszünet után végre maradéktalanul elégedett lehetett a kicsit talán túlzottan igényes soproni közönség: a csereként beálló Károlyi Andrea sorozatban dobott nyolc pontja lendületet adott csapatának. Az ellenfélnek pedig Milan Veverka időkérése jött jól, és máris odalett a nehezen megszerzett hétpontos előny. Holott ez idő tájt mindent megpróbált az MKB-Euroleasing, előfordult az is, hogy egyazon orosz támadás során váltott védekezést, megzavarandó riválisát. Mivel az első félidő hajrájából az UMMC jött ki jobban, négypontos vezetéssel térhetett pihenőre. Érdekes volt a játékvezetők tevékenysége, akik amilyen látványos „hazai pályát” fújtak az első tíz percben a soproniaknak, annyira látványosan kompenzáltak a másodikban. Hogy miért nem lehet mindenféle ötlet helyett inkább azt nyomon követni, ami a pályán történik? Talány.

A térfélcserét követően hoszszú perceken át alig esett mezőnykosár. Ismét bedobó, ezúttal Horváth Zsuzsanna hozott új színt az MKB-Euroleasing játékába, és a harmadik negyed derekán kivágott 10–2-es roham meghozta a várt fordulatot, amelynek vezéralakja volt a hármasokat hidegvérrel értékesítő center, Albena Branzova is, és ami nem jöhetett volna létre a megszilárduló hátsó alakzat nélkül.

Csakhogy hátravolt a mérkőzésből még tíz perc, és ebből az első négy igencsak kínkeservesen telt el magyar szempontból, mert egymást követték a hazai hibák, eladott labdák, kosarat viszont nem tudott dobni a Sopron. Újra egyenlő volt az állás (63–63), amikor Olekszandra Gorbunova gól: jó plusz egyes kombinációja megtörte a jeget, és a mozdulatsornak volt még egy pozitív folyománya: a hibával kipontozódott Batkovic. Innentől kezdve már nem volt mese, Gorbunova vezérletével bedarálta a Jekatyerinburgot a Sopron.

A végén felcsattant a taps, de Székely Norbert tanítványai csak félúton járnak a továbbjutás felé, és Batkovicék szúrós tekintete alapján kemény csatára számíthatnak pénteken innen fél földrésznyire.

Mestermérleg

Székely Norbert, a Sopron edzője:
Ezért és így érdemes játszani a kosárlabdát! A mérkőzés olyan volt, mint egy színházi előadás, amelyre aránylag hosszú ideig készülhettünk. Szenzációs közönség előtt nagyon szép sikert értünk el. Tettük ezt annak ellenére, hogy hibákat is elkövettek a játékosaink, amelyeket nem lett volna szabad, ám a nehézségeken a szívünk és a közönségünk átsegített bennünket.

Milan Veverka, a Jekatyerinburg edzője:
Amikor némi előnyt szereztünk, többször is eladtuk a labdát, majd miután fordított a Sopron, támadásban siettünk, sokat hibáztunk. A végén úgy próbáltunk fordítani, hogy szabálytalanságokkal büntetőkre késztettük a Sopront, ám azokat jól dobta az ellenfelünk.