Egyforma mutatóval végzett a két magyar csapat az Euroliga alapszakaszának zárásakor. Hatszor nyert, négyszer kikapott a MiZo Pécs és az MKB-Euroleasing Sopron egyaránt. Mégis: micsoda különbség!
Pluzsik Tamás
A soproni Olekszandra Gorbunova bebizonyította, hogy méltán lett tavaly Európában a második számú ifjú játékos
Pluzsik Tamás
A soproni Olekszandra Gorbunova bebizonyította, hogy méltán lett tavaly Európában a második számú ifjú játékos
A soproniak jobb kosárarányuknak köszönhetően az összesített rangsor hetedik, a pécsiek a kilencedik helyén zártak, így a soproniak otthon, a pécsiek idegenben kezdik a playoffot.
Minden relatív. A soproniak nem igazán repesnek a boldogságtól annak hallatán, hogy Jekatyerinburgba kell utazniuk – bár elsőre mindenkinek a tavalyi bravúr jut eszébe a magyar városban, s a hazai pálya előnye mindenképpen bizakodásra ad okot.
„Először az utazást kell körültekintően megszerveznünk, csak utána tudunk a rettenetesen erős ellenféllel foglalkozni. Az elmúlt öt évben szinte a második otthonom volt Jekatyerinburg, egy év kivételével mindig jártunk ott. Elárulom, nem tartozik a kedvenc túráim közé” – mondta Székely Norbert, a soproniak edzője.
Ráadásul – amennyiben túljut az uráli csapaton – a Sopron újra Oroszország, Szamara felé veheti az irányt útban a final four felé. Érdekesség, hogy már Olaszországból, a Schio elleni győztes meccsről (73–68) hazafelé, a buszon sok szó esett az orosz télről… A soproniak a papírformának megfelelően szerepeltek az alapszakaszban, a legvérmesebbek talán még egy krakkói, esetleg egy vilniusi győzelmet szerettek volna látni kedvenceik neve mellett. Ám az alapszakasz és különösen az utolsó forduló eredményei azt bizonyították, hogy ebben a sorozatban bárki bárkit meglephet – még idegenben is. Ki gondolt volna például arra, hogy a Valenciennes szerdán nyer Jekatyerinburgban, vagy korábban a Kraków Moszkvában megfricskázza az összesített rangelső Szpartakot. Vagy arra, hogy a Namur egy hete csaknem harminc ponttal nyer Salamancában.
Ott, ahol szerda este nem tudott győzni a MiZo Pécs (65–70), amely így a kilencedik helyre csúszott vissza az összetettben, így Brnóban kell kiharcolnia a legjobb nyolc közé jutást. Egy rossz szót sem szólhatunk a MiZo alapszakaszbeli mérlegére sem, hiszen a csapat odahaza mindenkit megvert, ám egy idegenbeli bravúr nagyon hiányzott az előkelőbb pozícióhoz.
A két magyar csapat továbbjutási esélyeit alapvetően meghatározza, hogy esetleges harmadik meccs esetén a Sopron odahaza, a Pécs idegenben kényszerül pályára lépni. A baranyaiak a lehető legnehezebb ellenfelet húzták, amit egy, az alapszakaszban kilencedikként végző csapat húzhat: a címvédőt. Ettől függetlenül Iványi Dalmáék az utóbbi években kétszer is győzni tudtak a morva fővárosban.
Egy kosár
Viszonylag bonyolult a kosárarány-számítás. Ám pontazonosság esetén erre kényszerülnek a csapatok. Számtani szempontból is csemege lett volna, ha a soproniak két ponttal kevesebbel nyernek Schióban, akkor ugyanis a nyolc közé jutásért Sopron–Pécs párharc következne.
A Sopron határozott továbbjutási esélyekkel várja a váratlanul botladozó, Európa és Ázsia határán székelő ellenfelét. A magyar bajnoki éllovas játékoskerete semmivel sem gyengébb a Jekatyerinburgénál – Ivana Matovics alighanem kontinensünk jelenleg legjobb formában lévő centere –, az egyetlen szempont, amely alapján a Pécs jobban járt: durván kétmillió forint a differencia egy brnói és egy jekatyerinburgi út költsége között…
Az alapszakasz összesített végeredménye
1. Szpartak Moszkva (orosz)
9–1
1.352
2. CSZKA Szamara (orosz)
8–2
1.179
3. Fenerbahce (török)
8–2
1.094
4. Bourges Basket (francia)
8–2
1.082
5. TEO Vilnius (litván)
7–3
0.993
6. Ros Casares (spanyol)
6–4
1.132
7. MKB-Euroleasing Sopron
6–4
1.113
8. Gambrinus Brno (cseh)
6–4
1.111
9. MiZo Pécs
6–4
1.051
10. UMMC Jekatyerinburg (orosz)
6–4
0.986
11. Wisla Can-Pack (lengyel)
5–5
1.012
12. Halcón Avenida (spanyol)
4–6
0.920
13. Dexia Namur (belga)
3–7
0.947
14. USVO Valenciennes (francia)
3–7
0.942
15. USO Mondeville (francia)
3–7
0.935
16. USK Praha (cseh)
1–9
0.852
17. Lotos Gdynia (lengyel)
1–9
0.784
18. Famila Schio (olasz)
0–10
0.713
---- A Brno a női Euroliga címvédője. Igaz, akkor két olyan zseniális amerikai erősítette Jan Bobrovsky mester együttesét, mint a palánk alatt ellenállhatatlan DeLisha Milton és a final four legjobbjának bizonyuló hátvéd-bedobó, Nykesha Sales. Az idén a 2006-os WNBA-döntő MVP-je, a detroiti Deanna Nolan és Sophia Young váltotta őket, a többiek viszont évek óta ugyanazok, a 2005-ös Európa-bajnokság aranyérmesei közül Jana Veselá, Ivana Vecerová, Hana Machová, Petra Kulichová és a kontinens egyik legjobb kosarasa, Eva Vitecková. A csapat évek óta veretlen a cseh bajnokságban, a minap nyerte meg sorozatban a 254. mérkőzését. ---- A nagy kalandor, az immár a Szpartak Moszkvát tulajdonló Sabtaj Kalmanovics egykori klubja a csapat személyi állományához képest kimondottan gyengén muzsikál. Az orosz bajnokságban csupán a hatodik helyen áll 6/4-es mérleggel, az Euroliga C-csoportjában pedig a Fenerbahce, a Ros Casares és a Brno mögé szorult a cseh Milan Veverka edző csapata. Pedig micsoda nevek alkotják az uráli együttest! Az amerikai Cheryl Ford (a legendás Karl Malone leánya), Lindsay Whalen, Adia Barnes, az ausztrál center Suzy Batkovic, a francia Európa-bajnok hátvédlegenda, Audrey Sauret-Gillespie, az egykor Sopronban profiskodó Okszana Zakaljuzsnaja, s a többi orosz: Jelena Karpova, Marina Kuzina és Jekatyerina Szitnyak.