Legszűkebb baráti köre – ahogyan ő nevezi az általa birtokolt, illetve a tanácsaira hallgató világsztárokat – piaci értéke e pillanatban 232 millió euró, azaz durván 61.5 milliárd forint (a Manchester United teljes játékoskerete 240 milliót ér…). Juan Figerről, a titokzatos uruguayi játékosügynökről, a futballvilág – sokak által – legerősebbnek tartott szereplőjéről írunk, arról az emberről, akinek még Joseph Blatter, a FIFA elnöke is gazsulál.
AFP
Juan Figer gyakran emeli poharát a sikeres üzletekre.
AFP
Juan Figer gyakran emeli poharát a sikeres üzletekre.
Juan Figer érdekeltségi körébe játékosok százai, komplett klubok tartoznak, sőt a futballvilág legnagyobb pénztermelő gépezetét, a brazil válogatottat is ő irányítja. Legalábbis marketingszempontból feltétlenül. 1996-ban történt, hogy a Nike a sportág történetének legnagyobb volumenű reklámszerződését kötötte meg – természetesen a brazil válogatottal.
A beteg Ronaldót a franciaországi vb-n, a döntô napján szinte kikergette a pályára, mert az üzleti érdeke ezt kívánta
Ronaldo életét is kockára tette
Nos, az összesen 160 millió dollár értékű kontraktust „természetesen” Juan Figer hozta tető alá. Aztán eljött az 1998-as franciaországi futball-világbajnokság ideje, a Franciaország–Brazília döntő, melynek reggelén az epilepsziás rohammal küszködő Ronaldo még olyan állapotban volt, hogy a csapat orvosai az életéért aggódtak.
Aztán este a döntőn játszott – igaz, pocsékul. A brazil közvélemény azonban nem értette, hogyan volt képes ilyen rövid idő alatt felépülni, és játékra képes állapotba hozni önmagát.
Juan Figer Svirski
Születési hely: Montevideo Születési idő: 1934. október 4. vagy 1930. január 1. Lakóhely: Campinas (egyórás autóútra Sao Paulótól) Foglalkozás: játékosügynök, versenylótenyésztő, médiamogul Baráti kör: Pelé, Sepp Blatter, Joao Havelange, Ricardo Teixeira, Rainer Calmund, Franz Beckenbauer Legnevesebb ügyfelei: Robinho, Alex, Figo, Edu, Julio Baptista, Zé Roberto
A nemzeti sorskérdéssé előlépett probléma tisztázására parlamenti vizsgálóbizottság ült öszsze Brazíliában. A bizottság Juan Figert is beidézte. Ez volt az első eset, hogy a titokzatos ügynök kénytelen volt kilépni a nyilvánosság elé. A vizsgálóbizottság üléseit a brazil állami televízió naponta egyenes adásban közvetítette.
Kiderült, amit sokan sejtettek: a Nike kötelezte Mario Zagallo szövetségi kapitányt és Ricardo Teixeirát, a CFB, a Brazil Labdarúgó-szövetség elnökét, hogy játszassák legnagyobb sztárjukat, a sportszergyártó cég frontemberét. A nyomásgyakorlásban a játékosügynöknek is kulcsszerep jutott, ezt azonban nem sikerült bebizonyítania a bizottságnak, ellenben megkaparták egyik-másik régebbi, súlyos adóügyletét.
Például a Zé Roberto-transz-fert. Melynek során az átigazolási summa jelentős része eltűnt a futball „Bermuda-háromszö-gében”, amit a brazil sportsajtó csak „triangulacao uruguaiának”, az „uruguayi háromszögnek” nevez. 1997 nyarán a Real Madrid szerette volna megvenni a brazil válogatott középpályását a Portuguesa Sao Paulótól. Az ügyletet Juan Figer irányította, mégpedig a következőképpen: először Zé Robertót a Portuguesától 4.6 millió dollá-rért az uruguayi Central Espanol csapatához irányította, amely klub még ugyanazon a napon 9.98 millió dollárért továbbadta a fedezetet a Real Madridnak.
Kapcsolatban az egész világgal
A közelmúltban a brazil adóhivatal nyomozást folytatott Juan Figer után. Ennek keretében megszerezték a telefontársaságtól az ügynök irodájából az utóbbi öt évben kimenő telefonbeszélgetések listáját.
Az eredmény meghökkentő volt: a földkerekség 39 országába irányultak hívások, Kameruntól Izraelig, Japántól Luxemburgig, Norvégiától az egykori Szovjetunió tagállamaiig. Egyedül Németországba 1168, Olaszországba 528, a Holland Antillákra 17 hívást kezdeményeztek.
A jövőben a kínai telefonforgalom élénkülhet meg, Juan Figer ugyanis kijelentette: „Két éven belül eszméletlen méretű robbanás várható a kínai futballpiacon.” S a nagy machinátor nem szokott tévedni…
Egy kis adócsalás meg sem kottyant
A brazil államot ezzel a tranzakcióval súlyosan átverték. Az ottani adóhivatal csupán a 4.6 millió dollár után tudta leszedni a jövedelemadót, a maradék 5.38 millió dollár adómentesen vándorolt be a Portuguesa kasszájába illetve Juan Figer zsebébe. Az ügynök természetesen felvette a tizenöt százalékos jutalékot, ugyancsak adómentesen…
Zé Roberto azonban nem vált be a Madridnál, és visszament Brazíliába, most már a Flamengo csapatához. Ekkor figyelt fel rá a Bayer Leverkusen, csakhogy a lelépési díj – 22 millió márka – túlságosan borsos volt a Ruhr-vidéki klubnak. Juan Figer azonban nem ismert lehetetlent. Bevonta Sáviót is az ügyletbe, átpasszolta a Flamengónak, s egy Rodrigo nevű játékos is érkezett a Portuguesától a Flamengóhoz – ezek után a Leverkusennek csupán 12 millió márkájába került Zé Roberto, amit Reiner Calmund, a klub menedzsere már játszva ki tudott fizetni. Ki is valójában a futballvilág fantomja?
Juan Figer élettörténete hézagosabb, mint egy KGB-titkosügynöké. Gyermekkoráról semmit sem tudni, olyannyira, hogy még az sem biztos, mikor született: egyik adóbevallásán 1934. október 4., egy másikon 1930. január 1. szerepel születési dátumként, azaz lehet, hogy 71 éves, de az is lehet, hogy már elmúlt 76. Ifjúkori ismerősei állítják: mindig is imádott a számokkal bűvészkedni, kiváló volt a memóriája, remekül sakkozott, úgy hírlik, Dél-Amerika ifjúsági sakkbajnoka volt.
A hatvanas évek elején a montevideói Penarol csapatánál tűnt fel, mint az utánpótlásrészleg vezetője. Később ugyanitt menedzser lett, majd 1968-ban, 34 – vagy 38? – éves korában átköltözött Brazíliába, Sao Paulóba, ahol ma is él.
Az első nagy dobása 1970 márciusában volt, akkor megszervezett egy Flamengo – Penarol barátságos mérkőzést. Mindkét klub foglalót kért arra az esetre, ha pénzügyi bukás lenne a vállalkozás. Juan Figernek nem volt egy vasa sem, bankkölcsönnel oldotta meg a kauciót – ha kevesen jönnek ki a meccsre, földönfutó lesz belőle, sőt börtönbe kerül.
A találkozót százezren nézték meg a Maracanában, a kezdő menedzserből egy csapásra tehetős ember lett, egyszersmind nevet szerzett magának a szakmában. Ugyanebben az évben szerződtette az első játékost, vagyis megkezdte ügynöki karrierjét. A labdarúgó neve – talán sokaknak ismerősen cseng – Pablo Forlán. Igen, Diego Forlánnak, a Villarreal spanyol gólkirály centerének az édesapja. Az ügynök az idősebb Forlánt eladta a Penarolból az FC Sao Paulónak, majd még azzal a lendülettel további három uruguayi futballistát átszerződtetett Brazíliába. Egy ügynöki karrier beindult. És nem volt megállás…