Alonso lehet a nyolcadik

Vágólapra másolva!
2006.10.13. 00:28
Címkék
Szuzukai győzelmét követően Fernando Alonso közel került ahhoz, hogy megvédje világbajnoki címét. Ha így lesz, az F1 57 éves történetében nyolcadikként mondhatja el magáról, hogy duplázni tudott. Ez még Niki Laudának sem sikerült.

Fernando Alonso a szuzukai Japán Nagydíj megnyerésével a címvédés közvetlen közelébe került, s ha a jövő heti brazíliai futamon él a hatalmas lehetőséggel, akkor illusztris társaságba kerül. A Formula–1 1950 óta íródó történetében eddig heten nyertek két egymást követő évben, s érdemes tudni, hogy az összetett versenyt háromszor megnyerő Jackie Stewartnak és Niki Laudának sohasem sikerült ez a bravúr. Az elmúlt majdnem hatvan esztendőben az olasz Alberto Ascari, az argentin Juan Manuel Fangio, az ausztrál Jack Brabham, a francia Alain Prost, a brazil Ayrton Senna, a finn Mika Häkkinen és Michael Schumacher ünnepelhetett címvédést.

A tavaly magabiztos előnnyel világbajnok Alonso az idén is remekül kezdett, a nyár közepén 25 pontos előnnyel vezetett Michael Schumacher előtt, s úgy tűnt, ismét izgalommentes lesz a vb-hajrá. A szezon második fele azonban fordulatot hozott, s a hét végi Japán GP előtt – pontszámban holtversenyben, több futamgyőzelmének köszönhetően – már a hétszeres világbajnok német állt a pontverseny élén. Szuzukában Michael Schumacher a 37. körig magabiztosan vezetett, de ekkor motorhiba miatt kiesett, s a győztes Alonso, kihasználva a lehetőséget, tízpontos előnyt szerzett. Így Interlagosban már a nyolcadik helyért járó egy pont is címvédést jelenthet a számára.

„Nagyon fontos győzelmet arattunk, de én jobban szeretem azokat a sikereket, amelyeken az élről indulunk, minden körben mi vezetünk, és miénk a leggyorsabb kör is. Kedvelem az általunk uralt versenyeket, de persze a szuzukai siker is nagy boldogságot szerzett” – mondta Pat Symonds, a Renault főmérnöke a brit Autosportnak.
A szuzukai diadal rendkívül fontosnak bizonyult Alonso számára, hiszen a Kanadai Nagydíj óta először nyert, s jelentős lépéselőnybe került Schumacherrel szemben. Sőt gyakorlatilag el is döntötte a párharc sorsát. Igaz, nem feledkezhetünk meg arról, hogy az F1 technikai sport, így még Brazíliában is nagyot fordulhat az összetett verseny. Ráadásul Japánban minden a Ferrari sikerét ígérte, így a Renault győzelme pszichikailag is sokat jelent.

„Ez a szezon a sikerek és a hullámvölgyek váltakozásáról szól, ilyenre már korábban is volt példa. Persze a hajrában történő események mindig nagyobb visszhangot kapnak, de az idény korábbi szakaszai is fontosak. Michael kiesése után a mi kezünkben volt a döntés, ez természetesen nagy izgalmakkal járt, de harminc év alatt már hozzászoktam az ilyen szituációkhoz” – tette hozzá Pat Symonds, aki azt is kiemelte, hogy a Michelinnel karöltve keményen dolgoztak az elmúlt hetekben, hogy eltüntessék a Bridgestone gumik előnyét, s úgy tűnik, ez sikerült is.

Szavazás

Ki lesz a Formula–1 világbajnoka 2006-ban?

Alberto Ascari 1952 és 1953
Édesapjától örökölte a technikai sportok imádatát, hétévesen félárva lett – az idősebb Ascari halálos balesetet szenvedett egy versenyen. Az F1 első duplázója már a II. világháború előtt szép sikereket ért el, majd a legendás Ferrari pilótája lett, s 1952-ben és 1953-ban is magabiztosan nyerte meg a vb-t. Ötvenegy évvel ezelőtt a Monacói Nagydíjon fékhiba miatt kicsúszott, s a tengerbe zuhant. Tíz nappal később, 1955. május 26-án egy monzai edzésen halálos balesetet szenvedett.

Juan Manuel Fangio 1954–1957
Az argentin klasszis jelen volt az F1 indulásakor, s 1950-ben második lett Nino Farina mögött. A következő sorozatban az Alfa volánja mögött három futamgyőzelemmel világbajnok lett, majd két sikertelenebb szezon következett, mivel 1952-ben Monzában súlyos balesetet szenvedett. Az 1954-es sorozatban a Maseratinál és a Mercedesnél szerepelt, visszahódította a vb- címet, majd 1955-ben, 1956-ban és 1957-ben is verhetetlennek bizonyult. Pályafutását 1958-ban fejezte be, 1995-ben hunyt el.

Jack Brabham 1959 és 1960
Az ötvenes években kezdte F1-es pályafutását. 1959-ben a farmotoros autók vették át az uralmat, s Brabham a Cooper gyári versenyzőjeként diadalmaskodott, majd 1960-ban duplázott. Ezután maga kezdett F1-es autók tervezésébe, s 1966-ban már saját autójával nyert ismét futamot. A szezon végén ismét világbajnok lett az új motorszabályhoz kiválóan alkalmazkodó Repco-cég segítségével, sőt a konstruktőrök között is nyert. A háromszoros világbajnok 1970-ben vonult vissza.

Alain Prost 1985 és 1986
Akár hatszoros világbajnok is lehetne: 1984-ben úgy kapott ki fél (!) ponttal Niki Laudától, hogy monacói győzelméért 9 helyett 4.5 pontot kapott, mert eső miatt idő előtt leintették a futamot. Négy évvel később Ayrton Sennát úgy koronázták az F1 királyává, hogy a pontversenyt 105–94-re Prost nyerte meg. Akkoriban azonban a 16 nagydíjból csak a 11 legjobb eredményt vették figyelembe, így a brazil zseni végül 90–87-es diadalt aratott. Prost 1985-ben, 1986-ban, 1989-ben, 1993-ban is világbajnok lett.

Ayrton Senna 1990 és 1991
A sportág történetének egyik legnépszerűbb és legvitatottabb személyisége 1988-ban, 1990-ben és 1991-ben volt világbajnok. A mai napig hatalmas a rajongói tábora. Másokat sem kímélő vakmerőséggel száguldott, soha, egy pillanatra sem adta fel a harcot. Pályafutása 1994. május 1-jén Imolában tragikusan szakadt meg: a Williams gyors autójában száguldó brazil pilóta a 6. körben a Tamburello-kanyarban kisodródott, a falnak csapódott, s életét már nem tudták megmenteni.

Michael Schumacher 1994 és 1995, 2000–2004
Az F1 világa 1991-ben ismerkedhetett meg vele.1994-ben
a Benetton versenyzőjeként lett először világbajnok, majd címét meg is védte. Ezután Flavio Briatorét elhagyva a Ferrarihoz igazolt, s kemény munkával az akkor mélyponton lévő csapatot az egekbe emelte. Hat évvel ezelőtt a Ferrari 1979 óta tartó nyeretlenségi sorozatát lezárva lett harmadszor is világbajnok, majd még négy alkalommal bizonyult verhetetlennek. A német a Brazil Nagydíj után visszavonul.

Mika Häkkinen 1998 és 1999
Éveken át közepes eredményeket ért el, majd a McLaren-Mercedes „feltámadásával” a legjobbak közé került. Higgadt és pontos vezetési stílusával, botránymentes életmódjával rengeteg szurkolót szerzett, akik 1998-ban és 1999-ben ünnepelhették kedvencük világbajnoki címét.
A 2000-es sorozat is sokáig Häkkinennek „állt”, végül második lett Michael Schumacher mögött. A következő évben már kevesebb sikerélmény érte, majd visszavonult.

Fernando Alonso 2005 és 2006?
Minden idők legfiatalabb világbajnoka 2001-ben a Minardi pilótájaként került az F1-be, majd a Renault látott fantáziát benne. 2003-ban már a futamokon is képviselte a francia csapatot. A Magyar Nagydíjon parádés versenyzéssel győzött, majd a közepesen sikerült 2004-es idény után tavaly remek teljesítménnyel lett világbajnok.
Az idei szezonban Michael Schumacher volt a nagy ellenfele, de úgy tűnik, hogy a trónfosztás elmarad.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik