Tizenhat éve, Rómában világbajnoki címet szerzett Németország – a futball történelmében harmadszor hódítva el a büszke címet. A mostani vb házigazdái a közelgő negyeddöntő, a pokolinak ígérkező, Argentína elleni meccs előtt két csatáruk formáját látva mondják: itt lehet a negyedik elsőség. Miroslav Klose és Lukas Podolski nem panaszkodhat rossz sajtóra: manapság csak a „Király” és a „Herceg” néven szólítják őket. No igen, a „Császár” cím Franz Beckenbauert illeti meg.
Ugye, mi jó barátok vagyunk? Hát persze hogy azok! Miroslav Klose (balra) és Lukas Podolski gyermeki örömmel ünnepel, ha valamelyikük gólt szerez
Ugye, mi jó barátok vagyunk? Hát persze hogy azok! Miroslav Klose (balra) és Lukas Podolski gyermeki örömmel ünnepel, ha valamelyikük gólt szerez
Hogy miben bíznak a hazaiak oly szenvedélyesen?
Nos, 1990-ben, Olaszországban a Jürgen Klinsmann, Rudi Völler ékpárral küldte harcba csapatát az akkori kapitány, Franz Beckenbauer, és e két ragyogó futballista összesen hat góllal vette ki részét a világbajnoki sikerből. A jugoszlávok ellen mindketten egy-egy gólt szereztek, az Arab Emírségek hálójába Völler kétszer, Klinsmann egyszer talált be, míg utóbbi a hollandok ellen is eredményes volt. Érdekes, hogy az utolsó három meccsen (Csehország, Anglia és az Argentína elleni finálé során) a két ék már nem szerzett gólt, miközben a balhátvéd Andreas Brehme a hollandok ellen lőtt szupergólja után az angolok és az argentinok hálójába is betalált.
Szóval két ék, hat gól – világbajnoki cím.
Most pedig már az eddigi négy meccsen szerzett tíz német gólból hetet Miroslav Klose és Lukas Podolski szorgoskodott össze! A maradék hármat Philipp Lahm és Torsten Frings Costa Rica, míg Oliver Neuville Lengyelország ellen lőtte. Szóval a két csatár már jobban teljesített, mint nagynevű elődeik (akik – milyen furcsa a futballélet – éppen egymást váltották a német kispadon: Völler után Klinsmann lett a kapitány).
Az önzetlenségük miatt is szimpatikusak lettek
Fenséges póz: Lukas Podolski fejedelmi kényeztetésben részesül, immár a német futball hercegének tartják, ráadásul a Császár, Franz Beckenbauer is dicséri a játékát
Nem csoda hát, ha a „Király” és a „Herceg” becenevet kapta e két futballista, akiket a „Császár”, Beckenbauer is dicsért.
„Nagyon tetszik, ahogy együtt játszanak – mondta Beckenbauer. – Gyorsak, veszélyesek. A nagy csatárok szükségképpen önzőek valamennyire, a kapu előtt már csak a gólszerzés, a lövés lehetőségét keresik, és ezért nem hibáztathatók – az a dolguk, hogy a kapuba küldjék a labdát. Mégis, rendkívül megnyerő számomra, hogy például Miroslav Klose szívfájdalom nélkül hozza helyzetbe Lukas Podolskit: nincs féltékenység benne, nem érdekli, ha a társát ünneplik gólszerzőként, ha úgy véli, az a jó megoldás, átpasszolja neki a labdát. Nem akar mindenáron ő lenni a vezér, a körülrajongott sztár, hanem győzelemre tör, és ez néha nem ugyanaz: a sikerhez valóban gólok kellenek, de ő belátja, hogy néha nem neki kell lőnie, hanem a passz hozza meg a helyzetet. Ez a mentalitás, a csapategység az, ami miatt én is úgy érzem immár, ez a gárda sokra viheti!”
A vb szervezőbizottságának elnöke, aki játékosként 1974-ben, kapitányként 1990-ben lett világbajnok, hozzátette: Argentína láthatóan Mexikótól is tartott, Németországtól pedig egyenesen retteg majd.
Autentikus személy a csatárkérdésben a hetvenes-nyolcvanas évek nagy német gólvágója, Karl-Heinz Rummenigge. A Bayern München klubigazgatója is dicséri az utódokat.
„Jürgen Klinsmann remekül összehozta, és formába lendítette a két srácot – mondta Karl-Heinz Rummenigge. – Tudom, hogy nem könnyű ott, elöl, a világ legjobb hátvédei között labdába rúgni, az egész csapatnak küzdenie kell azért, hogy a csatár helyzetbe kerülhessen, de magam is úgy látom, két roppant veszélyes fegyver van a kezünkben: Miroslav Klose és Lukas Podolski.”
A két csillag azonban szerényen viselkedik a dicséretek ellenére is, a jelek szerint nincsenek elszállva maguktól. „Rengeteget dolgoztam, hogy minden összejöjjön ezen a világbajnokságon, és jó játékkal segíthessem Németországot, de magam is csak ámulok, hogy ilyen fantasztikusan alakul minden – mondta Klose. – A legszebb álmaink váltak valóra az eddig mutatott játékunkkal, a gólokkal. Fel vagyunk dobva, és izgatottan várjuk az Argentína elleni ütközetet. Hogy én lennék a Király? Ugyan már, egy futballista vagyok a német keretben, semmi több.”
A támadó fémlappal az arcában futballozik
Dicséretre méltó szerénység attól a játékostól, aki vezeti a góllövőlistát, az előző, ázsiai világbajnokságon szerzett öt góljához négyet hozzátéve immár kilenc vb-gólnál jár, és egy ország reméli, e tekintetben pénteken „tizedes” válik belőle.
„Várjuk a szaltót” – írták ki egy transzparensre a svédek elleni nyolcaddöntő előtt, és mindenki tudta, ez Klosénak szól, aki góljai után előszeretettel repked a levegőben. A csatár háromszor jobbal, egyszer ballal talált be, pedig a szakértők és megannyi ellenfél szerint fejjel a legveszélyesebb, nem múlhat el a vb anélkül, hogy ne bólintson a hálóba – e gondolatmenetet követve tehát még egyszer legalább gólt kell szereznie.
Apropó, fejjáték...
Szavazás
A remekül emelkedő csatár egy évvel ezelőtt védőjét megelőzve csúsztatta meg a labdát, a bekk egy ütemet késve fejelt – éppen Kloséba. Arccsonttörés volt a diagnózis, azóta két fémlemez tartja az elmozdult csontot. Még szerencse, hogy a csatárt átengedik a fémdetektoros kapukon, pedig azok visítanak, ha a német labdarúgó közelít.
Német himnusz a cipőbe hímezve
S akkor a csatártársról is essék szó: Lukas Podolski 15 góljával a legeredményesebb játékos azóta, amióta Jürgen Klinsmann a kapitány. Harmadszor duplázott a válogatottban, a svédek elleni két találattal szorosan követi Klosét a mesterlövészek listáján. Kétszer ballal, egyszer jobbal lőtt gólt – a vb-k történetének harmadik leggyorsabb duplázása volt ez, és szintén a harmadik a leggyorsabban szerzett német vb-gólok tekintetében a negyedik percben lőtt találata. El sem hinnék, a hazafias érzelmektől sem mentes szakmai analízis során micsoda hisztéria övezte például azt a kulisszatitkot, hogy Podolski cipőjébe belehímezték a német himnusz szövegét! A Bundesligából kieső 1. FC Köln mezét a Bayern München trikójára cserélő klasszis persze támadás közben aligha a lábbelit olvasgatva kap új erőre, mégis: új és még újabb ötletek születnek a lelkesedés, a lelkesítés fokozására.
Abban amúgy bizonyos Monicának is nagy szerepe van. A húszéves hölgy június 4-én, Podolski huszonegyedik születésnapjára egy fehérarany nyakláncot ajándékozott kedvesének, aki mellesleg egy ország imádott kedvence is egyben. A lánc végén hatalmas medálként egy P betű lifeg, és a hölgy azt kívánta: ez a lánc legyen a vőlegényénél, és hozzon neki szerencsét.