Afrika újra elvarázsolja a világot

Vágólapra másolva!
2006.06.18. 03:11
Címkék
Ismét egy parádés mérkőzés, illetve az első igazán nagy meglepetés a németországi tornán: Ghána szuperfutballal lepte meg a világot, a végső győzelemre is esélyesnek tartott cseh válogatott pedig csak asszisztált az afrikai válogatott játékához.
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek
EPA
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek
EPA
Ezt bizony fájt Vratislav Lokvencnek: a ghánaiak (így John Mensah) nem voltak kíméletesek

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
Az első izgalmat egy teafőző okozta. A kezdés előtt három órával megszólalt a tűzjelző sziréna a kölni stadionban, a létesítményben dolgozóknak el is kellett hagyniuk a munkahelyüket. Csak nekik, hiszen ekkor még nem engedték be a szurkolókat a 44 700 nézőt befogadó arénába. Tíz perccel később azonban vissza is mehettek, ugyanis a villámgyorsan kiérkező tűzoltók meggyőződtek arról, hogy vaklárma volt a riadó. A történet dióhéjban: az egyik szobában egy teafőző meghibásodott, ettől túlságosan felmelegedett a levegő, ezért lépett működésbe a tűzjelző.

Az első döbbenetet pedig Asamoah Gyan okozta. Nemcsak a tűzoltók, hanem a ghánaiak is villámgyorsak voltak, bátran kezdtek, és a csatár a második percben vezetést szerzett a papíron jóval esélyesebb cseh válogatott ellen. A cseh csapat pedig szemlátomást meg is hökkent a nem várt korai gólon, próbálta nekidurálni magát, hogy minél hamarabb egyenlítsen, de a játékosok eleinte sehogysem találták a ritmust, az egységet és a saját játékukat. Mentek ők előre derekasan, ám mindössze néhány lövésre futotta az erejükből, ezek közül is csupán egy, Pavel Nedvedé találta el a kaput. Igaz, a csehek többszörösen is kedvezőtlen helyzetbe kerültek, hiszen amellett, hogy az ellenfél lényegében a kezdéstől fogva vezetett, nem bővelkedtek csatárokban. Milan Baros régebb óta sérült volt, Jan Koller az első körben csatlakozott hozzá, így Karel Brückner szövetségi kapitány az említetteknél jóval szerényebb tekintélyű Vratislav Lokvencre számított. Ebből következett is a taktika: Vratislav Lokvencnek lövésre kellett visszaadnia a labdát Pavel Nedvednek vagy Tomás Rosickynek, ám ez a fegyver a játéknak ebben a szakaszában csütörtököt mondott.

Ghána viszont magabiztosan, tervszerűen és okosan futballozott. A csehek birtokolták többet a labdát, de az afrikaiak gyors, kevés húzásból építkező kontrái jóval veszélyesebbek voltak, bizony gyakran késztették kapkodásra a cseh védőket, s ha kicsit jobban élnek a lehetőségeikkel, valamint kicsivel szerencsésebbek, könynyen növelhették volna az előnyüket. Emellett önfeláldozóan és szervezetten védekeztek, egész egyszerűen nem engedték kibontakozni a cseh válogatottat, amely inkább kínlódott, mint játszott, és a gólszerzés esélyének a közelébe csak egyszer, nem sokkal az első félidő lefújása előtt jutott.

A ghánai válogatottban nem lehetett gyenge pontot találni, ugyanakkor a csehben többet is, és bár meglepetésnek számított a ghánai vezetés a szünetben, a látottak alapján feltétlenül igazságos volt.

A második félidőre két poszton is cserélt Karel Brückner, de ez sem segített csapatán. Továbbra is Ghána volt a lendületesebb, a veszélyesebb, Petr Cechnek többször kellett bizonyítania képességeit, mint Richard Kingstonnak a másik kapuban. Meg is tette, a játékrész elején például bravúrral akadályozta meg a hátrány növekedését, ugyanakkor néhány perccel később először kontrázhatott Csehország, és akkor Richard Kingston nagy védése hiúsította meg az egyenlítést.

Asamoah Gyan majd megbolondult az örömtôl, hiszen ô szerezte Ghána vezetô gólját a csehek ellen
Asamoah Gyan majd megbolondult az örömtôl, hiszen ô szerezte Ghána vezetô gólját a csehek ellen
EPA
Asamoah Gyan majd megbolondult az örömtôl, hiszen ô szerezte Ghána vezetô gólját a csehek ellen
A csehek harmadik cseréjével a kapitány szerkezetet is váltott, ettől fogva csapata két csatárral próbált meg zavart kelteni a ghánai védelemben. Jó iramú, változatos játékkal teltek a percek. A ghánaiaknak eszük ágában sem volt kizárólag védekezni, szemlátomást nemcsak az eredmény megőrzését tűzték ki célul, hanem amint lehetett, máris nekilódultak, hogy újabb gólt szerezhessenek. Nagy volt tehát a hajtás, és kimondottan izgalmas, élvezetes játékot láthattak a nézők.

A csehek igyekezték kézükbe ragadni az irányítást, fokozni a nyomást. A mezőnyfölény néhány percre az övék is lett, de Ghána roppant veszélyes kontrákat vezetett, és a második gólhoz is nagyon közel került. Az argentin játékvezető bravúros ítéletet hozott, amikor észrevette, hogy Tomás Ujfalusi buktatta a tizenhatoson belül Matthew Amoaht, a büntetőt azonban Asamoah Gyan elhibázta. Így élve maradtak a csehek reményei, még akkor is, ha tíz emberrel kellett tenniük azt, ami addig tizeneggyel sem sikerült. Rohamoztak, közben annyira kinyíltak, hogy a kapujuk előtt egymás után alakultak ki a helyzetek, de szerencséjükre vagy Petr Cech halmozta parádés védéseinek számát, vagy az afrikaiak bonyolították túl a játékot, a végén azonban Sulley Muntari megadta a kegyelemdöfést.

Bármennyire is furcsa, a nagyszerűen futballozó Ghána ezen a napon akár ki is üthette volna az első körben látott önmagára még csak nem is hasonlító cseh válogatottat. ---- Percről percre

2. perc: A meccs első szöglete okozta konkrét veszélyt hárította a cseh védelem, aztán viszont rögvest gólt kapott. A gond az volt, hogy nem sikerült azonmód visszarendeződni, így az Appiah által a térfél közepéről beívelt labdát Ujfalusi nem érte el, s be is lógott, így lesről sem lehetett szó. Gyan a tizenhatos vonalon átvette a labdát, majd ballal elküldte a hosszú alsóba.
0–1
12. perc: Rosicky és Nedved próbálkozott a sok fehér mezes védő között – nehezen ment: a szőke középpályás a tizenhatos előtti félkörből lőtt, de Kingston csak csemegézett.
26. perc: Amikor Addo éppen megkerülte volna, Jankulovski buktatta a ghánait a sarokban, így szabadrúgás következett. A beívelés után Rozehnal az ötösről saját kapuja felé, pontosabban fölé küldte a labdát.
32. perc: Muntari zseniálisan tette be a labdát a rá vetődő védők között, aztán Cech kisegítette a gondban lévő társakat, és hárította Amoah próbálkozását.
40. perc: Gyan az őrületbe kergette a cseh védőket, majd Appiah elé paszszolt, aki lőtt is – a labda nem haladt túl gyorsan, ám az álldogáló Cech rendesen mellénézett, mert egy fűszál sem fért volna el a Teamgeist és a jobb oldali kapufa között.
46. perc: Azonmód egyenlíthettek volna a csehek: Nedved be is fejelte a jobbról érkező beadást, csak éppen méteres lesről.
52. perc: Gyan újra belelendült, két riválist cselezett ki gyors egymásutánban, lövésre ellenben már nem maradt elég ideje, így Cech könnyedén védhetett.
56. perc: Alighogy gyepre lépett, Stájner azonnal galibát okozott: a jobb szélről adott középre, Rosicky és Lokvenc sem ért a labdához az ötösre zúdulva, így a hosszú saroknál érkező Plasil lőhetett – fölé.
65. perc: Amíg a csehek abban a hitben indultak el kifelé, hogy Amoah hiába esett el a tizenhatoson belül, mert les volt, Elizondo befújta a tizenegyest! A sporttárs ráadásul a szabálytalanságért kiállította Ujfalusit, majd adott egy sárgát Gyannak, aki időközben engedély nélkül ágyúzta a kapuba a büntetőt. Aztán nekifuthatott sípszó után is, de akkor már csak a bal oldali kapufát trafálta el.
71. perc: A játékosok rohantak a pálya egyik végéből a másikba, így nyílt némi terület Amoah előtt, aki élt is vele, tüzelt jobbról, de Cech újfent védett. Néhány pillanattal később Muntarira sem maradt ember – ezúttal a tizenhatos bal felén –, de a kapuson nem lehetett kifogni.
78. perc: Cecht elkapta a gépszíj: először Essien löketét ütötte ki, majd az egyedül maradó Gyan halovány próbálkozását hatástalanította.
83. perc: Eldöntötték a ghánaiak: a támadók egészen elképesztő grundfocit produkáltak a csehek ötöse környékén, zárásként Muntari bpmbázta a labdát rövid felsőbe ballal.
0–2

A meccs embere: Asamoah Gyan

Óriási formában futballozott az olasz Modena csatára. Az elején lőtt egy gyors gólt, és később is sokszor került helyzetbe. Ha azokat a lehetőségeket is értékesíti, akár a gólkirályi címre is pályázhatna. A tizenegyesből is a kapufát találta el, mégis őt választottuk a meccs emberének, mert tarthatatlan volt, klasszisteljesítményt nyújtott. Jobb helyzetkihasználással ez akár a világklasszis jelzőt is kiérdemelhette volna.

A szakértő: Bölöni László

„Ezen a szenzációs mérkőzésen három dologra figyeltem. Két egykori játékosomra, John Mensah-ra és Petr Cechre, valamint arra, hogy miként tudják pótolni Jan Kollert, leendő labdarúgómat a csehek. Nos, John Mensah újfent bebizonyította, hogy kiváló labdarúgó, megkockáztatom, a világbajnokság egyik legjobb belső védője. Igazi profi, aki mindent a futballnak rendel alá. Hiba nélkül futballozott, pedig az első félidőben a mélységből érkező Pavel Nedveddel, a másodikban pedig a statikus futballt játszó Vratislav Lokvenccel találkozott. Petr Cechről két és fél éve azt mondtam, a világ legjobb kapusa. Nos, bebizonyította igazam. Nagyszerűen védett, s mert a jó kapusnak szerencséje is van, a kapufa is segített neki. Könnyű lenne azt mondani, hogy Jan Koller hiányát megérezték a csehek, ám mégsem teszem, mert hiába futballozott volna a középcsatár, a csehek ritkán kerültek a ghánai védelem mögé, és szinte egyetlen beadás sem érkezett pontosan. Így aztán Vratislav Lokvenc is kiszolgáltatott helyzetben volt.” ---- Ratomir Dujkovics: Amerikát is legyőzzük!

Szinte tapinthatóan közép-európai hangulat lengte be a Ghána–Csehország mérkőzést követő sajtóértekezletet. Az afrikaiak szakvezetője, Ratomir Dujkovics valaha a belgrádi Crvena zvezda kapusa volt, majd az 1991-ben BEK-et nyerő vörös csillagosok kapusedzője. Afrikai szakvezetői karrierje során Ruandát egyszer már kijuttatta a kontinentális bajnokságra, most pedig a ghánai válogatottal menetel – hogy meddig, az e pillanatban még kiszámíthatatlan. Hatalmas piros-sárga-zöld zászlóval a vállán foglalta el helyét a sajtóértekezleten, miközben néhány szerb honfitársa vastapssal és hangos „Bravo, Dujo!” kiáltásokkal köszöntötte. Mellette pedig a mérkőzés legjobbjának megválasztott Michael Essien ült, a Chelsea remek középpályása klubtársa, a cseh válogatott kapuját védő Petr Cech mezében.

„Természetesen kimondhatatlanul boldogak vagyunk, egyrészt, mert győztünk, másrészt, mert újra versenyben vagyunk a továbbjutásért, megérdemeltük a győzelmet”– kezdte mondandóját Ghána szakvezetője, s aztán válaszolt a kérdésekre.

– Milyen taktikával küldte pályára csapatát?
– Mi mindig ugyanazt igyekezzük játszani, sok mozgással, támadó szellemben. Hol sikerül, hol nem. Ma óriási volt a motiváció, ezért sikerült. Az olaszoktól elszenvedett kettő nullás vereség után létkérdés volt a győzelem, és ez látszott a játékosok hozzáállásán.

– Úgy tűnik, hogy ez ghánai, sőt afrikai probléma: húsz helyzetből legfeljebb egyet-kettőt értékesítenek. Miért?
– Ez nem afrikai probléma, hanem a futball legnagyobb dilemmája. Ezért van az, hogy csillagászati összegekbe kerülnek a legjobb góllövő csatárok.

– Hol rejtegették eddig Asamoah Gyant?
– Fiatal játékos még, otthon futballozott Ghánában, és nemrégiben jött át az olasz másodosztályba, Modenába. Ilyen csatárokra van szükségem, gyors, gólerős, jól passzol.

A ghánai mester után következett Karel Brückner, a csehek szakvezetője.

„Gyorsan kaptuk a gólt, és ez felborította a haditervünket – kezdte a cseh kapitány. – Tomás Ujfalusi kiállítása után még inkább kitámadtunk, nem csoda, hogy a második félidőben percenként kerültek helyzetbe a ghánaiak. Ellenfelünk pokolian ügyesen bánt a labdával. Jan Koller és Milan Baros után a harmadik csatárom, a két sárga lapot begyűjtö Vratislav Lokvenc sem játszhat, fogalmam sincs, kit szerepeltetek a támadósorban az olaszok ellen. Sokan azt kérdezik, meddig tudunk jutni támadók nélkül? Hát még semeddig sem jutottunk, de nem adjuk fel, küzdünk az utolsó töltényig.” ---- Lemeszelték Maradonát
Argentína élő legendáját, Diego Maradonát gyorshajtáson érték Németországban. A Szerbia-Montenegró elleni remek győzelmet követően az A2-es autópályán, Hamm-Uentrop közelében megállították a rendőrök, mert egy építkezési szakaszon jócskán túlhaladta a megengedett sebességet. A járőr nem foglalkozott az elkövető személyével, 200 euróra (53 ezer forintra) bírságolta meg, majd továbbengedte Maradonát.

Füstölgő argentinok
A németországi labdarúgó-világbajnokság szervezői a korábbi híresztelésekkel ellentétben a dohányzás tiltását nem veszik igazán komolyan. Hiába tilos a torna tizenkét stadionjában rágyújtani, a németek szemet hunynak a szabálysértések felett. Gelsenkirchenben például az argentin fanatikusok egyik szálat szívták a másik után, igaz, füstölgésük nem volt érzékelhető, annak ellenére sem, hogy a stadion teteje be volt csukva.

Mulatozás a vereség után
Nem szerzett magának jó pontot Oleg Huszev és Volodimir Jezerszkij, az ukrán válogatott két játékosa a szövetségi kapitánynál, Oleg Blohinnál. A spanyolok ellen elszenvedett vereség után mindkettejüket feleségükkel együtt látták vidáman szórakozni egy bárban. Oleg Blohin a csapat átszervezésén gondolkodik: Oleg Huszevet Spanyolország ellen a gyenge teljesítménye miatt a szünetben lecserélte, míg Volodimir Jezerszkij a védelem jobb oldalán szerepelt, lehet, hogy utoljára.

Luxusnyaralás az angoloknak
A mérhetetlen dicsőségen és persze a busás pénzdíjon túl még egy nem mindennapi nyaralás is várhat az angol válogatottra, ha megnyeri a világbajnokságot. Sir Richard Branson, egy légitársaság milliárdos tulajdonosa ugyanis a győzelem esetén saját karibi szigetére vinné az aranyérmes csapatot, ahol aztán két hétig ünnepelhetnének közösen, paradicsomi körülmények között.

Szavazás

Melyik ország nyeri a 2006-s labdarúgó vb-t?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik