Arról, ami az elmúlt két hétben a soproni együttes háza táján történt, az eseményeket nyomon követő valamennyi szurkolónak megvan a maga véleménye. Amiként a hazai szakembereknek is, ám azok, akik más ügyekben hallatják a hangjukat, most csendesen figyelték a fejleményeket, s kívülről úgy tűnt, mintha hiányozna a szakmán belüli öszszetartás.
Selymes Tibor akár azt is mutathatja, hogy hová sorakozzanak fel az utódai?
Selymes Tibor akár azt is mutathatja, hogy hová sorakozzanak fel az utódai?
Történetének talán legsötétebb két hete áll a soproni klub mögött. Tizennégy nap alatt négy edző ült a csapat kispadján, a klub többségi tulajdonosa, Vízer László Máriusz úgy váltogatta őket, mint más az alsóneműit. Előbb Selymes Tibor vezetőedzőt menesztette, mondván, a csapat futballja tulságosan is szürke, helyét pedig az addigi sportigazgató, Nagy Tamás vette át. Újabb két nap után László Csaba ülhetett le a kispadra, azonban ő sem tervezhetett hosszú távon, így aztán végül az olasz Dario Bonetti kötött ki a kispadon. Sokan már csak mosolyognak Vízer László Máriusz döntésein. A történtek után adódik a kérdés: az edzőknek vajon nem kellene-e kiállniuk egymásért, megvédve egyben a saját becsületüket is? Kíváncsiak voltunk, az edzői kar kiemelkedő alakjainak mi a véleményük a soproni edzőkeringőről, és szerintük hogyan lehetne kivédeni, hogy a jövőben ne forduljon elő a sopronihoz hasonló eset...
Nyilasi Tibor 70-szeres válogatott futballista, az FTC-vel bajnokságot és kupagyőzelmet szerző edző, „örökös” kapitányjelölt: „Bármilyen furcsa vagy akár visszataszító, amikor emberi sorsokkal szórakoznak, a tulajdonos és az edző közötti szerződéshez senkinek sincs köze. Manapság ügyvéd nézi át az iratokat, tehát feltehetőleg van szankciója is annak, ha egy nap után felállítják az embert – még akkor is, ha leülni sem volt ideje. Ha tudom, hogy olyan tulajdonossal kötök szerződést, aki naponta váltogatja az edzőket, nyilván nem lep meg, ha gyorsan kitesz. Aki a pénzt adja, az diktál – ilyen világot élünk.”
Bicskei Bertalan egykori szövetségi kapitány: „Szerintem jószándékú tulajdonosról van szó, aki jó csapatot akar összehozni, de talán keveset van ahhoz Sopronban, hogy kellően megismerje a mi belterjes focinkat. Én ennek a számlájára írom a kapkodást. Az általam 1990-ben életre hívott Edzőtestület – a trénerek érdekvédelmére jött létre – nem sokat tehet, ha kifizetik azokat, akiket a szerződésük lejárta előtt kirúgnak. Ha jogi problémák is felvetődnek, akkor az ügyvédeken kívül a kollégák is tiltakozhatnak, legalábbis hallathatnák a hangjukat.”
Egervári Sándor, a Dunaferr és az MTK egykori, a Vasas korábbi vezetőedzője: „Sajnálatos, de a soproni események az elmúlt évek hagyományait követték. Ma a labdarúgásban már nem a szakmai munka alapján döntenek, hanem – majdnem minden esetben – egyéni érdekek állnak a háttérben. Természetesen a magunk lehetőségeit kihasználva megpróbálunk felszólalni, hogy a jövőben ne történjenek a sopronihoz hasonló esetek. Egyébként nem lepett meg ami történt, hiszen olyan ember hozta meg ezeket a döntéseket, aki nem ért a futballhoz, és egyáltalán nem tájékozott a labdarúgásunkban. Az már sokkal inkább meglep, hogy ezek a vezetők egyáltalán jelen lehetnek a magyar futballban…”
Mezey György egykori szövetségi kapitány: „Jogos a kérdésfelvetés, és valóban fontos lenne megoldást találni arra, hogy a jövőben ilyesmi ne fordulhasson elő. Erre a kérdésre azonban a profi ligának kellene megtalálnia a választ, konkrét javaslatokat téve, hiszen ez így valóban nem mehet tovább. Hozzáteszem: mivel a klubok legtöbbje magánkézben van, így a mai labdarúgás természetes velejárója, ami Sopronban történt.”
Dajka László, a BVSC, a Haladás, a Békéscsaba, a Debrecen, a Sopron és a Zalaegerszeg korábbi edzője: „A száraz ténnyel kezdeném: kevés a kispad és sok az edző. Ráadásul nagy pénztelenség uralkodik a honi futballban, ezért aztán a többségi tulajdonos bármit megengedhet magának. Egyelőre hiányzik a szakmán belüli összefogás, egymás munkájának elismerése és megbecsülése, s amíg ezek hiányoznak, sokat nem tehetünk.”