Álom maradt az aranycsata

SIMON JÓZSEF és MEGGYESI BÁLINT (fotó) jelenti SzentpétervárrólSIMON JÓZSEF és MEGGYESI BÁLINT (fotó) jelenti Szentpétervárról
Vágólapra másolva!
2005.12.18. 00:43
Címkék
A vb utolsó előtti felvonásában is főszerep jutott a magyar válogatottnak, amely bravúros meneteléssel bejutott az elődöntőbe. Itt Romániával csapott össze, és bár kikapott, eddigi teljesítményéért is dicséretet érdemel. Az aranyvasárnapi bronzmérkőzésen pedig megkoronázhatja eddigi sikereit.
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében
Tóth Tímeára (balra) nagyon figyeltek a román védôk, így a magyar csapat egyik klasszisa csak két gólt szerzett a világbajnokság elôdöntôjében

A hókásás latyakban fuldokló Szentpétervárott a Dél-Korea– Brazília összecsapással kezdődött a december 5. óta zajló vb utolsó előtti napjának programja. A monumentális, 15 ezer szurkolót befogadó Jégpalotában azonban kevesen érdeklődtek a 7. hely sorsát eldöntő csata iránt (26 vérmes norvég, 35 kézilabdaőrült orosz és 11 dél-koreai néző mellett néhány újságíró és a terem technikai személyzete szemlélte a helyosztót). Holott ennek is akadt érdekessége: a címvédő francia válogatottat is legyőző Brazília lépett pályára a vb előtt éremesélyesként emlegetett ázsiai együttes ellen.

A világ legjobb négy válogatottja, köztük a magyar, ezután került sorra, és bizony Staffan Holmqvist, a nemzetközi szövetség alelnöke a fejét csóválva nézett körül a csarnokban, mert továbbra is csak szállingóztak a nézők.

Görbicz anita vállalta a játékot

"Úgy tűnik, a végküzdelmek sem fokozták a kézilabda iránt nem túlságosan fogékony szentpétárváriak kedvét és érdeklődését, pedig a sportág idei legfontosabb női versenyét láthatnák" – sóhajtotta a svéd szakember, aki azt diplomatikusan elhallgatta, hogy alighanem a 30 eurós belépők is távol tartották a vb-től a lehetséges érdeklődőket, hiszen ez az ár nem az itteni szerény keresetekhez van szabva. Ráadásul a vb szervezési, lebonyolítási gondjainak orvoslására sem volt elegendő a két hét, de már mindenki csak legyint, ha ezekről esik szó. Ezt a kis időt már kibírjuk valahogy – mondják az agyonbuszoztatott csapatok játékosai és vezetői, akik egyaránt szenvedtek a technikai hiányosságoktól, az egyhangú étkezéstől és a csarnokok hidegétől. Ezt még az orosz emberek végtelen kedvessége, vendégszeretete sem pótolta.

A magyarok meccsére aztán mégis összejött úgy 2500 szurkoló, zömében dánok, akik idejében kiértek a csarnokba, valamint románok és magyarok, akik igyekeztek meccshangulatot varázsolni az ürességtől immár nem annyira kongó csarnokba. Andorka Sándor, az IHF technikai delegáltja a középdöntő II. csoportjának mérkőzésein többször látta a román együttest, amelyről igen jó véleményt mondott. "Taktikailag és technikailag egyaránt magasan képzett játékosokkal áll fel a csapat, amelynek vezéregyéniségei közé tartozik a Győrben játszó Simona Gogirla, Aurelia Bradeanu és Ana Maria Lazer – mondta a hajdani nemzetközi kategóriás bíró. – Valamennyi meccsét megnyerve érkezett az elődöntőbe, pedig olyan híres és eredményes együttesekkel találkozott, mint a dán, a német, az ukrán és a címvédő francia. Gheorghe Tadici vasfegyelmet tart a keretben. Rettentően nehéz ütközet vár a mieinkre, de nem féltem őket."

Támadásban és védekezésben Mehlmann Ibolya és Szűcs Gabriella váltotta egymást, és a hatodik percben Tadici mester is cserélt, lehívta Gogirlát és a helyére Narcisa Lacusanut küldte. Tartotta egy-két gólos előnyét a magyar együttes, amelynek a leggyakrabban Luminita Dinuval (lánykori nevén Hutupan) gyűlt meg a baja, mert a Krim Ljubljana hálóőre szinte kottából védte a lövéseiket.

Steluta Luca semlegesítése sem mindig sikerült a védőknek, akik pedig sokat mozogva, agresszíven igyekeztek útját állni a román rohamoknak. Tóth Tímea kisebb ápolásra szorult a félidő derekán, de folytathatta a játékot. Pálinger Katalin a felállt védőfal mögött parádézott, egy-egy lerohanással szemben azonban tehetetlen volt. Görbicz Anita combsérülése rendbe jött annyira, hogy vállalhatta a játékot, és mind támadásban, mind védekezésben pályán volt. Balogh Bea helyére Kovacsicz Mónika állt, vagyis Németh András próbálta a legjobb összeállítást megtalálni. Akadt olyan felállás, amikor Szűcs kivételével csak egykori és mai győri játékosok voltak pályán (Pálinger, Kovacsicz, Mehlmann, Borbás Rita, Görbicz, Vérten Orsolya).

Egyre több hiba a fáradtság miatt

Hasznosan játszott Borbás, aki gólt lőtt, kiállítást harcolt ki, próbált rést csinálni a falban az átlövőknek.
A 20. percben lerántották Görbiczet, aki sántikálva állt fel, de folytatta a játékot. Igaz, amikor viszafelé futott, kissé húzta a szerdán megsérülő lábát. Aztán a következő támadásnál már nem látszott a mozgásán, hogy fájna a lába, mert látványos gólt lőtt a jobbátlövő helyén betörve. Ezután mégis Siti Eszter állt a helyére, mert Németh András mester lehívta a győri irányítót. Ferling Bernadett is belekóstolt az elődöntő küzdelmébe, majd a kis pihenő után újra Görbicz vette kézbe a karmesteri pálcát.

Balogh is visszatért a jobbszélre, és a románok is hármasával cseréltek támadásban és védekezésben. Pálinger bravúrjainak és a kapufának köszönhetően csak egygólos román előnnyel zárult a fordulatos, jó iramú első félidő.
Tóth kiállítása miatt emberhátrányban kezdte a második harminc percet a magyar válogatott, amelyben hol Görbicz, hol Mehlmann kapott külön őrt. Bradeanu és Gatzel találataira nem jött válasz, és Németh mesternek erőteljesebb hangon kellett rászólnia a védekezésben és támadásban egyaránt ki-kihagyó együttesére.
A feddés megtette hatását: Mehlmann nagy gólokat lőtt, s a románok akciói eredménytelenül zárultak. A sokat cserélgető kapitányok nagy taktikai partijában a középső játékosok teljesítménye volt a meghatározó, és a csata ezen szakaszában Ferling, Görbicz, Borbás és Mehlmann parádézott. Ez akkor is igaz, ha Ferling a hetest a lécre lőtte.

Néhány felelőtlenül ellőtt labda után Kovacsicz túljárt Dinu eszén, és a többi magyar is küzdött az egyenlítésért. Ez Mehlmannak sikerült, és ettől a második félidő közepén új erőre kapott a magyar csapat. A védelmet Kindl Gabriella erősítette, Pálinger hetest is hárított, elöl pedig Ferling és Tóth bátran vállalkozott. Balogh emberhátrányban, 21-21-nél hetest harcolt ki, ám a fordítás elmaradt, mert Dinu lábáról kipattant a labda.
Mindkét edző a fejét fogta egy-egy bírói ítélet miatt, ugyanakkor a saját tanítványai teljesítményét is okkal bírálhatta volna, mert a fáradtság miatt mindkét oldalon szaporodtak a hibák.
Csak Mehlmann nem fáradt, és góljainak köszönhetően nem tudott elhúzni Románia. Németh András mégis időt kért 25-21-es román vezetésnél, amikor már csak kilenc perc volt hátra.

Egy eladott labdával elszállt a remény

Tadici nyugtatta, Németh tüzelte tanítványait, és Görbicz révén olvadt is a különbség. Győri csapattársa, Gogirla azonban válaszolt. Pálinger helyére Sugár Tímea érkezett, Tóthot pedig Szűcs váltotta. A román kapuban ekkor már Tereza Tamas állt, a mieinknél pedig Őri Cecilia is pályára lépett. Szűcs találata után feléledtek a remények, kétgólosra olvadt a román előny. Két és fél perc volt hátra, és emberelőnyben játszott Magyarország. Támadásban azonban belül az utolsó percen az ellenfél kezébe adták a lányok a labdát, s Románia már nem engedte ki kezéből a döntőt érő győzelmet. Vasárnap a magyarok Dániával mérkőznek a bronzéremért.

Mestermérleg
Hatalmas ütközetet vívtunk a remekül felkészített magyarokkal. Csapatom a világbajnokságon kimagasló teljesítményt nyújt, magam sem hittem volna, hogy bejut a fináléba. A sorozatot persze folytatni szeretnénk. Felnőtt nálunk egy generáció, amelyben sok a kimagasló képességű tehetség. Remélem, még sok nagy sikert érünk el.
Gheorghe Tadici, a románok szövetségi kapitánya

A vereség legfőbb okát abban látom, hogy sok technikai hibát követtünk el, helyzeteinket kihagytuk, valamint, ha finoman akarok fogalmazni, a bírók felfogása sem nekünk kedvezett. Erősebb szavakkal, meglepett a svéd játékvezetők ellenszenve. A románok azt nyújtották, amire számítottunk. Együttesem fizikai állapota rendben volt, nem a fáradtság okozta a vereséget.
Németh András, a magyarok szövetségi kapitánya ---- Pálinger Katalin: – Kevésen múlott. A kapufáról ezúttal nem befelé pattantak a lövéseink, vagyis a szerencse is elpártolt tőlünk. A korábbi találkozókon a hajrában mindig összeszedtük magunkat, most nem sikerült. A bronzmeccsre összeszedjük magunkat.

Siti Eszter: – Nagyon sajnáljuk, hogy elveszítettük az elődöntőt. A hibáinkból éltek a románok, a végén mégis volt esélyünk a fordításra. A ziccereink azonban kimaradtak.

Tóth Tímea: – Rosszul játszottunk, és a szerencse is elpártolt tőlünk. A hajrában ezúttal nem tudtunk megújulni. Gyorsan elfelejtjük ezt a meccset, és vasárnap oroszlánként küzdünk a bronzért.

Szűcs Gabriella: – Kapkodtunk a végén, pedig volt lehetőségünk a felzárkózásra és akár a meccs megnyerésére is. A harmadik helyért mindent megteszünk.

Sugár Tímea: – Sajnos sok technikai hibával játszottunk, és ezt az egész vébén jól teljesítő románok könyörtelenül kihasználták. A bírók szinte végig roppant szigorúan ítélték meg a belemenéseinket, ezért alkalmazkodnunk kellett volna ehhez a furcsa játékvezetői felfogáshoz. ---- A tét zavarta a csapatokat, így az elvárhatónál több technikai hibával játszottunk. Támadójátékunk beszűkült középre, átlövőinket az ellenfél védelme jól kiszorította, és középről történő átlövéseink és szélsőziccereink sokszor eredménytelenek maradtak. A világversenyeken hosszú évek óta eredménytelen románok az irányító Gatzel és Tamas kapus vezérletével előnyre tettek szert, és ezt a találkozó végéig meg is őrizték.

Görbicz Anitán látszott a sérülés okozta visszafogottság, Ferling Bernadett egy-két megvillanásán kívül a többiek képtelenek voltak átvenni a vezérszerepet. Be kell vallani, hogy a két svéd bíró mellett mi is sokat hibáztunk, főként védelmünk közepén. Így maradt a bronzcsata az aranyvasárnapon, de az eddigi szereplés, a négy közé jutás már így is szép ajándék.

NS szakértő: Köstner Vilmos szakedző
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik