Méltatlan búcsú, szép emlékek

LIPICZKY ÁGNES, SEBASTIAN TAMÁSLIPICZKY ÁGNES, SEBASTIAN TAMÁS
Vágólapra másolva!
2005.08.30. 21:59
Címkék
Kétszeres olimpiai bajnok kajak négyesünk leszerepelt Zágrábban: a középfutamban kiesett. A kilencedik helyen evickéltek célba, 23 másodperccel lemaradva a győztes németek mögött, tíz másodperccel a nyolcadik kvartett mögött. Szokatlan, sőt, fájdalmas látvány.
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)
Sporttörténelmi pillanat, az aranyhajó a parton – úgy tûnik, ott is marad… (Fotó: Mirkó István)

"Több tényező együtthatásaként alakultak ennyire rosszul a dolgok - nyilatkozta már itthon, néhány nappal a zágrábi vb után a rangidős Horváth Gábor. - Több apróságról azt gondoltuk, hogy megbirkózunk vele, aztán mégsem jött össze. Nem sikerült a felkészülés sem, én továbbra is azt mondom, jobban sülnek el a dolgok, ha az évad kezdetétől egy égisz alatt, közösen készülhettünk volna, ha a négyes védettséget élvezett volna. Talán a motiváltságunkkal is baj volt, ráadásul olimpia utáni évben járunk, ki vagyunk facsarva."

A négyes tagjai látszólag a kudarcban is kitartanak egymás mellett, bár mindenki sejti, valamilyen belviszály csak akadt, a részleteket a nyilvánossággal nem osztják meg. "Négyen ültünk egymás mögött a hajóban akkor is, amikor aranyakat nyertünk, és most is, a sikert és a mostani balhét is együtt kell elvinnünk - teszi hozzá az egység negyedik embere. - Mindnyájan húsz éve kajakozunk, félszavakból is értjük egymást. Minden sportoló életébe belefér talán egy fiaskó, sajnos nekünk a búcsú sikerült csúnyára, de ezen már nem tudunk változtatni."

Angyal Zoltán szövetségi kapitány a végsőkig kitartott a négyes mellett. "Ez a végkifejlet Poznan után a levegőben lógott, de én bíztam bennük, voltak olyan jelek a vébé előtt, hogy összekapják magukat, és megoldják a feladatot, de mire ideértünk, ez valami miatt elillant - kutatja az okokat a kapitány. - Láttam az arcukat, amikor a futam után kiszálltak a hajóból a stégnél. Sajnáltam őket, a szó legpozitívabb értelmében, a szívem szakadt meg, hogy így kell látnom a fiúkat, nem ilyen búcsút érdemeltek volna. Beszélgettem persze azóta sokat a gyerekekkel, az ő nevükben és a magam nevében is szeretném a magyar szurkolók bocsánatát kérni. Lehet, hogy néha nagy arcnak tűntek, vagy úgy látszott, félvállról veszik a dolgokat, de arról szeretnék mindenkit biztosítani, hogy borzasztóan megviselte őket a kudarc. Ezért a fiaskóért, ha felelőst kell keresni, az egyértelműen én vagyok. Két alkalommal is hibáztam. Először, amikor az első válogató után már kijelentettem, hogy teljesítették a feltételt. Talán ha még tovább feszítem a húrt, jobb állapotba kerültek volna. Kaptam annak idején hideget-meleget, megvádoltak, hogy szét akarom robbantani a négyest, mert megszüntetem a védettségét. Higgyék el, csak munkára akartam mind a négy tagot serkenteni, nagyon szorítottam nekik, és továbbra is állítom, hogy ez csak jót tett. A másik hibám talán az volt, hogy amikor az első edzés után Dunavarsányban finoman fogalmazva nem ment a hajó zökkenőmentesen, kicsit indulatosan rájuk förmedtem, hogy tessék kiállni egymás mellett, és igenis csinálják végig ezt az évet. Lehet, hogy még akkor kicserélhettem volna egy-két embert, de akkor meg sosem bizonyosodunk meg róla, hogy nem működik tovább a dolog."

Merthogy a négyes, úgy tűnik, végérvényesen szétesik. A négy versenyző nem mutogat ujjal egymásra. "Amikor kiszálltunk a hajóból a stégnél a kilencedik hely után, egymásra néztünk, és azt mondtuk, hát akkor most vigyük fel mind a négyen, együtt utoljára a hajót a csónakházba - így Horváth Gábor. - Mindig csak ketten szoktuk vállunkra emelni, de ez most szimbolikus volt. Ezt is együtt csináltuk."

A csúcson kell abbahagyni. Ez most nem jött össze, a búcsú csúnyára sikerült. Emlékezzünk inkább az ezt megelőző sikerekre, a két olimpiai bajnoki aranyra Sydneyben és Athénban. Még akkor is, ha érezzük, sejtjük, a kulisszák mögött történt egy s más, amiről mi nem tudunk, nem tudhatunk… ---- Míg a versenyzők igyekeztek elegánsan túllépni a kudarcon, Sári Nándornak, az olimpiai bajnok négyeshajó trénerének szavaiból sok mindenre fény derül. Mint mondja, elintézte volna ő is egy sajnálommal a csapathajó poznani és zágrábi szereplését, mégsem tudja ezt megtenni, csakis azért, mert mellbevágták Vereckei Ákos nyilatkozatai. Mivel egykori versenyzője (Vereckei tavaly decembertől Sári helyett Séra Miklóssal készül) nem tudott csendben maradni, így - a másik három versenyző érdekében - ő sem ül a szájára.

- Nem tartom túl korrekt dolognak, hogy valaki egy világversenyen borítsa ki a bilit, ráadásul az egyéni céljai érdekében a kétszeres olimpiai bajnok csapathoz méltatlan szereplésre buzdítsa a többieket - mondta Sári Nándor.

- Azért ezt konkretizálhatná…
- Konkrétan Vereckei Ákos ismét nekitámadt Storcz Botondnak, hogy meglátása szerint felkészületlen volt, és húzni kellett őt a hajóban. Az előfutamokat követően pedig arra buzdította a fiúkat, hogy az ő egyes-, no és Kammerer Zoltán párosszereplése érdekében dobják fel a középfutamot.

- Megegyeztek ebben a fiúk?
- Miután Ákos csak ezzel volt elfoglalva a világbajnokságon, így nem igazán tehettek mást. Majd azt követően, hogy az egyesben sem tudott a dobogóra állni, a csapat körüli lélektani helyzetre és a négyesedzésekre fogta a szereplését.

- A jelenlegi helyzet alapján az kijelenthető: a zágrábi kudarc ennek a négyesnek a végét jelenti.
- Jelenleg úgy néz ki. Azt el tudom képzelni, hogy a nálam edző három fiú, azaz Kammerer, Storcz és Horváth, ahogyan eddig is tette, kitart egymás mellett.

- Olyan híreket is lehetett hallani, hogy Storcz és Horváth esetleg befejezi.
- Nagyon bízom benne, hogy nem így döntenek, egy ilyen befejezés méltatlan lenne hozzájuk.

Természetesen Vereckei Ákost is megkérdeztük a történtekről: "Egy biztos: részemről befejezettnek tekintem a négyesszereplést. A többiekkel átbeszéltük a történteket, ők is úgy látják, ezt nincs értelme tovább erőltetni. Sikerült békében, barátságban elválnunk, sárdobálásba semmiképpen sem kívánok belemenni. Sári Nándorról pedig csak azt tudom mondani, hogy kiváló szakember." ---- 1999, vb, Milánó
Először ül össze világversenyen a Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth négyes 1000 méteren, rögtön egy vb-arannyal mutatkoznak be, ráadásként 500-on bronzérmet szereznek a németek és az oroszok mögött

2000, Eb, Poznan
Ezüstérem a kontinensbajnokságon a németek mögött

2000, olimpia, Sydney
Hatalmas csata után, öt tizedmásodperccel megelőzve a nagy rivális németeket olimpiai aranyérmet nyernek

2001, Eb, Milánó
Az Európa-bajnoki ötödik hely után a kvartett szétesik

2001, vb, Poznan
A világbajnokságon már a Kammerer, Storcz, Kökény, Horváth felállású négyes indul, és a németek mögött a második helyen végez

2004, Eb, Poznan
Az olimpia előtti utolsó világversenyen, az Európa-bajnokságon ismét összeülnek, és aranyéremmel térnek vissza

2004, olimpia, Athén
A szkíniászi olimpiai pályán az elmúlt három év nehézségei ellenére megvédik bajnoki címüket, csaknem két másodpercet vernek a németekre, majdnem hármat a szlovákokra

2005, Eb, Poznan
Az Európa-bajnokságon már nem megy a hajó: az előfutamból harmadik hellyel lépnek tovább a döntőbe, aztán a fináléban a hatodik helyen érnek célba, az éremcsatába nincs esélyük beleszólni

2005, vb, Zágráb
A világbajnokságon negyedik helyen végeznek az előfutamban, a középfutamban az utolsó, kilencedik helyen érnek célba. Amikor látják, hogy nincs esélyük továbbjutni, visszafogják a hajót, hogy elkerüljék a B-döntőt, és 23 másodperccel a futamgyőztes németek mögött érnek célba
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik