Szerencsés helyzetben van Vereckei Ákos. Kétszeres olimpiai bajnokunk ugyanis augusztus végén ünnepli születésnapját, amely általában egybeesik a nagy világversenyek időpontjával, s a születésnapi jókívánságok mellé gyakran ő is "odabiggyeszt" egy-egy érmet. Így volt ez tavaly is, az athéni olimpián, amelyen a kajak négyes tagjaként nem csak a 27. születésnapjára, de az olimpiai diadalra is koccintani tudott hajótársaival.
Vereckei Ákos egy hónappal ezelôtt a poznani Eb-n sorozatban ötödik aranyát szerezte meg, a zágrábi vb-n ezúttal negyedik elsôségére törhet
Vereckei Ákos egy hónappal ezelôtt a poznani Eb-n sorozatban ötödik aranyát szerezte meg, a zágrábi vb-n ezúttal negyedik elsôségére törhet
Vereckei a csütörtökön kezdődő zágrábi világbajnokságra is készül: a csomagjában elhelyezett egy palackot kedvenc borából, amelyet természetesen nem csak a soros évforduló, de egy újabb siker kapcsán is szeretne kinyitni majd a magyarok szálláshelyén. S hogy Vereckei számára mit takar a siker? - Dobogós helyet, de természetesen nem zárkózom el a győzelemtől sem - viccelődött a K-1 500 méteren, valamint a K-4 1000 méteren rajtoló versenyző. - A poznani Európa-bajnokságon szerzett egyéni aranyéremmel, a címvédéssel már elértem az idei célomat, ugyanakkor a világbajnokságon sem szeretnék kudarcot vallani. Az idei versenytapasztalatok és a felkészülésem alapján azt mondhatom, hogy reálisan a dobogóra várom magam, és ha szabadjára engedem a fantáziámat, akkor a világbajnoki cím sem elérhetetlen a számomra.
- Így volt ez a sevillai és a gainesville-i versenyek előtt is, amelyekre háromszoros világbajnokként, nem mellesleg Európa-bajnoki győzelmekkel a háta mögött érkezett, aztán a döntőben nem igazán jött ki a lépés, mindkétszer a hetedik helyen zárt. - Valóban így történt, és egy kicsit úgy érzem, adósa vagyok magamnak. A zágrábi világbajnokságon mindenképpen előbbre szeretnék lépni, de mivel ez egy olimpia utáni világbajnokság lesz, így akkor sem leszek elkeseredve, ha mégsem sikerül kiemelkednem a mezőnyből. A nagy teljesítménnyel inkább a jövő évi szegedi világbajnokságon, valamint az olimpián szeretnék előrukkolni. Nem festem az ördögöt a falra, valahogy jók az előérzeteim Zágrábbal kapcsolatban.
- Egy hónappal ezelőtt, a poznani Európa-bajnokságon mindenkit lenyűgözött. Mi kell ahhoz, hogy Zágrábban is hasonló produkcióra legyen képes? - Úgy gondolom, ha a fináléban olyan pályát tudok menni, mint a poznani döntőben, akkor valóban bízhatok a sikerben. Hogy mi kell hozzá? Nüansznyi, ám mégis fontos dolgok: például, hogy a döntő előtti éjszaka jól kialudjam magam, hogy az elő- és középfutamok után elegendő időm legyen a regenerálódásra, és hogy a fejemben minden a helyén legyen.
- A tudatosságát ismerve, ezekkel nem lesz gondja. - Ha rajtam múlik nem, de ha a körülményeket veszem… Maradjunk annyiban, a zágrábi nem sorolandó az ideális versenyszínhelyek közé. Nincs csónakház, gyúrószoba, a víz pedig a hírek szerint meglehetősen hínáros. Ha felakad a kormány, kellemetlenül be tud lassulni a hajó. Persze, meglehet, hogy ez nem velem, hanem valamelyik riválisommal történik majd, de én jobb szeretem a tiszta viszonyokat.
- Apropó, tiszta viszonyok… A poznani kudarc után rendeződött az olimpiai bajnok négyes helyzete? - Természetesen. Az elmúlt három hétben rengeteget technikáztunk annak érdekében, hogy elkerüljük a poznanihoz hasonló kellemetlen meglepetéseket. Mindenesetre az a teljesítményünk jó volt arra, hogy egy kicsit összekapjuk magunkat. ---- "A vébén sokkal erősebb a mezőny, elsősorban egyes indulóinknak, Vereckei Ákosnak, illetve Benkő Zoltánnak lesz nehezebb dolga. Az ausztrál Baggaley, az új-zélandi Fouhy, a kanadai Van Koeverden is belépnek a képbe, meg persze a norvég Larsent sem szabad egy pillanatra sem elfelejteni. Vereckei, a zsinórban nyert ötödik Eb-aranya után, úgy érzem a vébén is bizonyítani fog. A legutóbbi vébén a hetedik helyen végzett, az olimpián ötödik lett, elhivatottságát, profizmusát, elszánt felkészülését tekintve megérdemelné, hogy felcsusszanjon a dobogóra, ami ebben a mezőnyben fantasztikus teljesítmény lenne. Benkő Zolinak is nagyon nehéz dolga lesz, de úgy érzem, ő is előrelépett, nem is keveset az utóbbi évekhez képest. Az Eb-ezüst is meghozta az önbizalmát. Két éve tizenkettedik volt Gainesville-ben, Zágrábban a hatba kerülésével tökéletesen elégedettek lehetnénk." ---- Szinte valamennyi férfi kajak egységünk dobogón végezhet a zágrábi világbajnokságon. Kétszeres olimpiai bajnok kvartettünk, a Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth összeállítású négyes Poznanban gyengélkedett, azóta azonban többet edzhettek együtt, és joggal remélhetünk tőlük ismét dobogós helyezést az 1000 méteres távon. Új egység mutatkozik be 500 méteren: a Benkő, Kökény, Storcz, Horváth egység is az éremszerzést tűzheti ki célul, akárcsak a párosok, a Poznanban sikerrel debütáló Kammerer, Kucsera (500 m), illetve Kökény, Kucsera (1000 m) kettős. Érdemes lesz odafigyelni a 200 méteren Eb-ezüstöt szerző Boros Gergelyre is, Poznanban gyengébb rajtja ellenére is csak centikkel maradt el az aranyéremtől. A sprinttávon kétszeres Európa-bajnok négyesünk (Kadler, Beé, Babella, Gyertyános) a vébén is esélyes az aranyérem megkaparintására. Bizonyára fűti a bizonyítási vágy a fiatal Sík, Csamangó duót is, hiszen 200-on nem jutottak döntőbe Poznanban. ---- VERECKEI ÁKOS Született: 1977. augusztus 26. Magassága/testúlya: 188 cm/88 kg Amit K-1 500 méteren tud: 3x világbajnok (1998, 1999, 2001), 5x Európa-bajnok (2000, 2001, 2002, 2004, 2005), olimpiai 4. (2000)
NATHAN BAGGALEY (ausztrál) Született: 1975. december 6. Magassága/ testsúlya: 193 cm/90 kg Amit K-1 500 méteren tud:2x világbajnok (2002, 2003), olimpiai 2. (2004) Vereckei mondta róla: "Olyan az elején, mint egy dinamit, és sajnos, ha jól robban, nehéz befogni őt a hajrában."
LUTZ ALTEPOST (német) Született: 1981. október 6. Magassága/ testsúlya: 194 cm/95 kg Amit K-1 500 méteren tud: vb-3. (2003), Eb-2. (2005), olimpiai 6. (2004) Vereckei mondta róla: "Eddig egyszer vert meg, a gainesville-i világbajnokságon, azelőtt és azután sem volt soha a közelemben."
ADAM VAN KOEVERDEN (kanadai) Született: 1982. január 29. Magassága/testúlya: 181 cm/85 kg Amit K-1 500 méteren tud: vb-6. (2003), olimpiai bajnok (2004) Vereckei mondta róla: "Hidegfejű versenyző, aki remekül taktikázik, és mindig tartogat a végére valami meglepetést az ellenfeleinek."
Ez történt Gainesville-ben 1000 m. K-1: Benkő Zoltán a középfutamban kiesett. K-2: 9. Bártfai Krisztián, Bauer Márton. K-4: 2. Magyarország (Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kökény Roland, Veréb Krisztián) 500 m. K-1: 7. Vereckei. K-2: 7. Kammerer, Veréb. K-4: 4. Magyarország (Gyökös Lajos, Beé István, Kökény, Horváth Gábor). 200 m. K-2: 8. Kadler Viktor, Beé István. K-4: 5. Magyarország (Kadler, Beé, Babella Balázs, Molnár Péter)
A zágrábi magyarok 1000 m. K-1: Benkő Zoltán. K-2: Kökény Roland, Kucsera Gábor. K-4: Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor 500 m. K-1: Vereckei Ákos. K-2: Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor. K-4: Benkő Zoltán, Kökény Roland, Storcz Botond, Horváth Gábor 200 m. K-1: Boros Gergely. K-2: Sík Márton, Csamangó Attila. K-4: Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyertyános Gergely