A Helsinkiben zajló 10. atlétikai világbajnokságon az IAAF, a Nemzetközi Atlétikai-szövetség tanácsa arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy a két cseh tízpróbázó, Roman Sebrle és Tomas Dvorak nem vétett a szabályok ellen.
Az ügy onnantól kezdve lett ügy, hogy az egyik finn napilap, a Helsingin Sanomat megszellőztette, hogy nevezett két cseh atléta infúziót kapott a cseh válogatott orvosától az 1500 méteres síkfutás előtt, amely a tízpróba utolsó száma.
Az érintett csapatorvos az ügy nyilvánosságra kerülését követően úgy nyilatkozott: a versenyzők leesett vércukorszintje miatt vált szükségessé a beavatkozás és csupán húsz milliliter glükózt kaptak ennek ellensúlyozására, hiszen mégiscsak az egészség a legfontosabb.
Az IAAF vizsgálata is az orvosnak adott igazat és megerősítette a glükóz-verziót. Majd hivatalos nyilatkozatukat kiegészítik azzal, hogy az intravénás kezelés tiltott, amennyiben az befolyásolja az eredményt. A vizsgálatok azonban azt mutatták ki, hogy a minták nem hígultak.
Miután a nemzetközi szövetség szabályzata egyértelműen kimondja, hogy a versenyek alatt szigorún tilos a sportolók orvosi ellátása, sérülés esetén pedig kizárólag a világbajnokság hivatalos orvosi stábja veheti kezelésbe a bajbajutott atlétát, következésképpen nem találtak szabályellenességet.
Magyar szempontból azért vált különlegesen érdekessé a cseh atléták glükózos története, mert Sebrle éppen a bronzérmes Zsivoczky Attila előtt szerezte meg az ezüstérmet.