Ezüstök után arany

Vágólapra másolva!
2005.08.07. 00:42
Címkék
Délelőtt még sütött a nap, de már ekkor is összevissza fújt a szél, délutánra viszont sötét felhők gyülekeztek Helsinki fölött, nem sok jót ígérve az előttünk álló hétre. A nézőket ez nem zavarta, már a reggeli selejtezőkre megteltek a lelátók. A férfi 100-asok az érdeklődést látványos, laza futásokkal hálálták meg, így nem sokat mond, hogy Justin Gatlin 10.16 másodperccel jutott a délutáni középdöntőbe. Itt is csak a táv első felében tette oda magát, utána kiengedett, fékeznie alig kellett, ebben a kétméteres ellenszél segítette (10.27).
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
Ekkor még reménykedtünk Tóth Lívia (485) döntôbe jutásában, ám a magyar akadályfutó késôbb nagyot bukott
A női akadályfutók nem engedhették meg maguknak ezt a lazaságot. Mivel elsőként szerepelt a szám világbajnokságon, nem sokat tudhattak egymásról. Azért mi reménykedtünk, hiszen versenyzőnk, Tóth Lívia az idei világranglistán eddig negyedik volt. A veszprémi futó bemutatkozása jónak ígérkezett, sokáig a vezető bolyban futott, többnyire a külső pályán, elkerülendő az ütközéseket. Két kilométernél történt a baj, egyik lába beakadt az akadályba, hatalmasat bukfencezett, s hiába eredt a mezőny nyomába, nem került be a döntőbe.

"Nem tudom, mi történt velem - mondta elkeseredetten -, még sohasem estem el, eszembe sem jutott, hogy ez megtörténhet velem. Mivel az első három jutott biztosan tovább, igyekeztem tartani a lépést az élbolylyal, és nem is tudom, mitől estem el. Megpróbáltam a többiek után menni, úgy futottam, hogy elzsibbadtam, de hiába. Nagyon szomorú vagyok."

Ezúttal Dezső Ákosnak sem volt miért örülnie, 400 gáton futamában 51.36-tal ötödik lett, és kiesett. "A táv feléig úgy mentem, ahogyan kellett, utána azonban nem tudtam a gátak között lépésszámot váltani. Pedig edzésen ezt gyakoroltam, és ott nem volt semmi gond."

Pars Krisztián sem úgy kezdett, ahogy szerette volna, de harmadik kísérletével (76.86) hetedikként bejutott a döntőbe. "Elsőre biztonságit dobtam, és már akkor éreztem, hogy nem lesz gond. A harmadik kísérletem után mégsem nyugodtam meg, csak akkor, amikor láttam, hogy az utánam következők hibáznak."

E számban kis híján megszületett a nap meglepetése. Ivan Tyihon, aki az idén egy centire megközelítette Jurij Szedih világcsúcsát, elsőre hálót érintve dobta ki a kalapácsot (71.80), a második kísérlete érvénytelen volt, s harmadikra is majdnem pórul járt, kalapácsa nyele ismét érintette a hálót. A szer azonban így is 79.26 méternél landolt.

A magasugró Győrffy Dóra régóta nem versenyzett ilyen magabiztosan. Ezen a délutánon, a hideg, szeles időben egyetlenegyszer sem hibázott, 191 centiméter után azonban befejezte a versenyt, mert látszott, ennyi elég a döntőbe jutáshoz. Az olimpiai bajnok Jelena Szleszarenko a pályára ugyan bement, de sérülés miatt a versenytől visszalépett. Három diszkoszvetőnk közül egyedül Kővágó Zoltán szerepelhet a mai fináléban. Varga Roland 61.94 méterrel, Máté Gábor 58.97-tel kiesett. Elsőre Kővágó sem kápráztatta el a közönséget (54.83), másodszorra viszont 64.30 méterrel túldobta a selejtezőszintet.

"Nem ijedtem meg a rontott dobásomtól - magyarázta -, megszoktam, hogy elsőre majdnem mindig hibázok. Most már a döntővel foglalkozom, lelkileg készülök arra, hogy esni fog."

Erre nem kellett sokat várni. Már szombaton este, a férfi súlylökés döntőjére eleredt. Ez azonban nem látszott az eredményeken. A holland Rutger Smith 21.29 méterrel kezdett, ezzel meg is szerezte az ezüstérmet. A kihívásra Adam Nelson még ugyanebben a sorozatban 21.73 méterrel válaszolt, s örökös második helyét (Sydney, Edmonton, Párizs, Athén) végre elsőre váltotta.

Női 10 000 méteren Paula Radcliffe szokásához híven az élről próbálta megnyerni a versenyt. Ám elmennie nem sikerült a mezőnytől, csupán ötezerig vezetett ellenfeleinek. A mögötte futók között egyetlen európai, az orosz Galina Bogomolova tartotta vele a tempót. Féltávnál a japán Fukusi Kajoko gondolta úgy, hogy gyorsítani kellene, de végül az etiópok húzták szét a mezőnyt, bár 7000 méternél ismét lassult a tempó, Radcliffe újra az élre állt, ám nem sokáig vezetett, a kínai Szun Jing-csie próbált robbantani. A többiek ragadtak rá, és lassan visszaállt a rend. A lüktető iram a brit futót viselte meg a legjobban, mire az utolsó kör kezdődött, leszakadt. A csengőt hallva három etióp megiramodott, közülük a 20 éves Tirunesh Diababa ért először a célba (30:24.02). Második a címvédő Bernhane Adere lett, a bronzérmet a győztes nővére, Ejegayehu szerezte meg.

Férfi 20 kilométeres gyaloglásban nem csak az iram, a piros lapok is megritkították a mezőnyt. A táv végére csupán ketten maradtak, a párizsi első és második helyezett. Bár a spanyol Francisco Fernández abban reménykedett, hogy ezúttal az övé lesz a győzelem, az ecuadori Jefferson Pérez ismét jobbnak bizonyult nála, 1:18:35 órával megvédte címét. ---- Tavaly az olimpián még meglepetést okozott a győzelme, idén már Justin Gatlin a 100 méter nagy esélyese. Igaz, csak azért, mert az idén 9.77 másodperccel világcsúcsot javító jamaicai Asafa Powell csak váltóban áll rajthoz.

- Bajnok az lesz, aki az adott napon a leggyorsabb - mondta Powell hiányzására reagálva Gatlin. - Csak azokkal lehet versenyezni, akik pályára lépnek. Egyébként tavaly, Athénban már bizonyítottam, hogy én vagyok a legjobb.

- Mégis, kik lehetnek Helsinkiben a fő riválisai?
- Senkit sem lehet kiemelni. Egy éve kevesen gondoltak arra, hogy győzhetek, és Shawn Crawford ugyancsak sötét lónak számított kétszázon. Aztán mi történt? Mindketten olimpiai bajnokok lettünk.

- Most megtoldhatja ezt egy világbajnoki címmel.
- A tavalyi élményt semmi sem múlhatja felül. Ilyen csak egyszer adódhat az ember életében. Boldog vagyok, mert huszonkétéves koromra elértem, amiről akkor álmodtam, amikor profi sportolónak álltam.

- Készül a világcsúcsjavításra?
- A csúcsjavítást nem lehet megtervezni. Ha minden összejön, ideálisak a körülmények, kitűnő a pálya, és én is jó formában vagyok, akkor elképzelhető a kiemelkedő eredmény. A célom, hogy 9.75 másodpercet fussak, de ide főként azért jöttem, hogy aranyat nyerjek. Elsősorban versenyző vagyok, így a győzelem jobban érdekel, mint a rekord.

- A kétszáz méterrel is megpróbálkozik. Ott mire számít?
- A hosszabb távon több olyan ellenfelem lesz, aki százon nem rajtol, úgyhogy nálam pihentebben versenyez. Ennek ellenére természetesen duplázni szeretnék.

- A nemzetközi szövetség kongresszusa nem változtatta meg a rajtszabályt, azaz továbbra is csak a második rontott rajt után zárják ki a hibázókat. Az első kiugrást ezentúl sem büntetik. Erről mi a véleménye?
- Az érvényben lévő szabállyal értek egyet, így elégedett vagyok a döntéssel. Jó, hogy van lehetőség a hiba kijavítására, végül is az ember nem gép.

Utóbbi kérdéskör érdekessége, hogy az olimpiai bajnokot az idei amerikai bajnokságon a 100 méter első előfutamában rossz második rajt miatt kizárták, majd a hivatalos indoklás szerint azért helyezték vissza az elődöntő mezőnyébe - a kizárást követően elért eredmény nélkül -, mert az indítóbíró az utólagos videoelemzés közben arra a következtetésre jutott, hogy Gatlin a mellette induló versenyző bemozdulására reagált, tehát nem az ő hibája volt a kiugrás. A történet szépséghibája, hogy két éve az azóta világcsúcsot javító Asafa Powellt is ugyanezért zárták ki a párizsi vb középfutamában, a nála egy hajszálnyival hamarabb rajtoló, és utána óriási botrányt kavaró Jon Drummonddal együtt. Akkor a jamaicai szó nélkül elfogadta a döntést, és beballagott a pályáról. Az amerikai válogatási elvek szerint - ha a tengerentúliak betartják a szabályokat - Gatlin nem is indulhatott volna a vb-n… ---- Úgy tűnt, Carolina Klüft már pénteken elvesztette a világbajnokságot. Az eddig sikert sikerre halmozó hétpróbázónőnek a verseny előtti napon megsérült a bokája, így ragtapaszokkal megerősítve érkezett a stadionba.

Ennek ellenére bizakodott, hiszen mint mondta, jól sikerült a felkészülése. Bár a nyár folyamán térdproblémákkal is küszködött, úgy érezte, 7000 pontot is teljesíthet. A 100 méteres gátfutásban még nem is volt semmi gondja, egyéni csúcsától csak egy századmásodperccel maradt el, 13.19-cel alig valamivel Eunice Barber mögött ért célba. A francia versenyző 12.94 másodperccel kezdett, s a verseny előtt nagyon fogadkozott.

"Ha Carolina meg akar verni, igyekeznie kell, mert én is tudok hétezer pontot - fogadkozott. - Év elején, amikor Arles-ban 6889 pontot értem el, nagyon ideges voltam, hiszen ezelőtt a párizsi világbajnokságon indultam legutóbb. Ezt követően egyik sérülés jött a másik után, de most újra egészséges vagyok."

Barber magasugrásban 191 centiméteres eredménnyel támasztotta alá szavait, jócskán megelőzve Klüftöt, akinek éppen itt kellett volna nagy előnyt szereznie. Csakhogy rossz bokával függőlegesen felugrani reménytelen vállalkozás. Amikor a 182 centimétert verte, még mosolygott, s másodszorra vitte is a magasságot. De miután 185-ön kiesett, szomorúan ballagott ki a stadionból. Néhány perccel később azonban már harcra készen nyilatkozott, pedig a hátránya 152 pont volt. "Nem fájt nagyon a bokám, csak nem volt stabil a lábam - így a svéd klasszis. - Most leveszem a tapaszokat, és folytatom a versenyt. Bármi történjen is, élvezni fogom."

Volt mit. Óriási meglepetésre súlylökésben első kísérletére 15.02 centiméterre javította az egyéni csúcsát, s ezzel ismét nyílttá tette a küzdelmet. Barber ijesztően rosszul, 10.63 méterrel kezdett, majd 12.93-at, végül 13.20 métert dobott. Klüft következő két kísérlete felejthető volt, de ezen ő már csak nevetett. A hátránya 32 pontra csökkent.

A 200 méter után újra lefagyott a mosoly az arcáról. Hiába nyerte meg a futamát, a 23.70 másodperc lényegesen gyengébb az egyéni csúcsánál (22.98). Igaz, erős, 2.5 méteres ellenszele volt. De azt nem tudhatta, hogy néhány perccel később egy másik futamban ellenfelét nem segíti-e a szél. Nos, Barbert csak egyméteres szél hátráltatta, s ő sem repesett az örömtől, amikor felnézett az órára (24.01). Előnye két pontra csökkent.

"Azért semmi baj sincs - mondta. - Vasárnap a jó számaim jönnek, s egyébként sincsen vesztenivalóm. Örülök, hogy annyi kihagyás után végre újra itt vagyok, versenyezhetek."

"A bokám kétszázon nem zavart - magyarázta Klüft. - A kanyar sem terhelte meg a vártnál jobban. De a szél! Az idegesített. Mindenhol szembefújt." ---- Az IAAF növekvő nyeresége
A világbajnokság előestéjén megbeszélést tartottak Helsinkiben a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) tanácsának és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vezető testületének tagjai. A két szervezet a jövőben az eddiginél is szorosabb együttműködésre készül, ami nem véletlen, hiszen az olimpiák legnézettebb versenyei az atlétikai stadionban zajlanak. Ennek megfelelően az IAAF jelentős részesedést kap az olimpiai bevételekből, Athén után 24 millió dollár érkezett a szövetség számlájára. Atlanta után még csak 8, Sydney után már 17 millió volt az atléták olimpiai "nyeresége".

Összeszorított fogakkal
Míg jó néhány sérült atléta lemondta a helsinki részvételt, az orosz hármasugró, Tatjana Lebegyeva és a dominikai köztársaságbeli Félix Sánchez öszszeszorítja a fogát, és versenyez. Lebegyeva a szombat délelőtti selejtezőben kockáztatott és csak egyet ugrott, de 14.15 centiméteres eredménye elég volt ahhoz, hogy ott legyen a döntőben. A 400 gátas Sánchez könnyedén jutott tovább, de előfutama után sántikálva jött le a pályáról.

Doppingrazzia a finn diszkoszvetőedző lakásán
Nem kapcsolódik szorosan a világbajnoksághoz, de a házigazdáknak éppen elég kellemetlen, hogy már a rajt előtt napvilágot látott az első doppinghír. Az egyik finn diszkoszvető edzőjének, Kari Mattilának a lakásán ugyanis tiltott szereket találtak a nyomozók. A hazaiak csapatvezetője, Jarmo Makela megerősítette az értesülést, de nyomban hozzá is tette, hogy az említett tréner nem tagja a világbajnokságra akkreditált együttesnek, és semmi köze a nemzeti szövetséghez. ---- Képes lesz-e valaki legyőzni Justin Gatlint? Ez a nap nagy kérdése, amelyre csak késő este kapunk választ. Addig végigizgulhatjuk a diszkoszvetést, szurkolhatunk Kővágó Zoltánnak. Még ha abban nem is reménykedhetünk, hogy túldobja Virgilijus Aleknát, egy érmet azért elcsíphet. Izgalmasnak ígérkezik a többpróbázó Eunice Barber és Carolina Klüft küzdelme, annak ellenére, hogy a második napi számokban a franciának jobbak az egyéni csúcsai. Nyíltnak tűnik a női hármas, hiszen az olimpiai bajnok kameruni Francoise Mbango nem indult, Tatjana Lebegyeva pedig sérülten veszi fel a versenyt riválisaival. A selejtezőkben egyetlen atlétánk szerepel, a rúdugró Molnár Krisztinának a 445 centiméteren kellene átjutnia ahhoz, hogy biztosan döntős legyen.

A vasárnapi műsor
10.30: női diszkosz selejtező A. 10.35: női 20 km gyaloglás, döntő. 10.55: női 400 m előfutamok. 11.05: hétpróba, női távol. 11.40: női diszkosz selejtező B. 12.30: női rúd selejtezők (Molnár Krisztina). 12.50: férfi 3000 m akadály előfutamok. 12.55: hétpróba, gerely A. 13.45: női 100 m előfutamok. 14.15: hétpróba, gerely B. 17.40: női 100 m középdöntők. 17.40: férfi diszkosz, döntő (Kővágó Zoltán). 18.20: férfi 100 m elődöntők. 18.40: női hármas, döntő. 19.10: hétpróba, 800 m. 20.00: férfi 400 m gát elődöntők. 20.35: férfi 100 m, döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik