A tavalyi, poznani Európa-bajnokságon rendkívül eredményesen szerepeltek kenusaink. Versenyzőink két arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel tértek haza a lengyel városból - igaz, ezen érmek közül mindössze egy született olimpiai számban: a Kozmann György, Kolonics György duó lett aranyérmes az 500 méteres távon. Kolonicsék győzelme jó előjelnek tűnt az athéni olimpia előtt, amelyen azonban a sokat tapasztalt kenus nem az 500, hanem az 1000 méteren gyűjtött be bronzérmet a társával.
Az ötkarikás játékok még egy meglepetésérmet tartogatott nekünk ebben a szakágban, hiszen a szegediek fiatalja, Vajda Attila bronzérmet szerzett az 1000 méteres távon.Az elmúlt esztendő eredményeire, no és a magyar hagyományokra alapozva feltételezhető, hogy az idén sem élünk "ínséges" évet, főként azért, mert a rutinos Kolonics György, Kozmann György, Hüttner Csaba, Fürdök Gábor kvartett mellé egy fiatal, ám annál tehetségesebb és lendületesebb gárda sorakozott fel. Érmek tekintetében az idén sem várható változás: számos dobogóra esélyes egységünk száll vízre a csütörtökön kezdődő kontinensbajnokságon, a Malta-tavon."Ha arra kíváncsi, hogy mit diktál a szívem, akkor azt mondom, minden kenus egységünk a dobogón zárhat - mondta Angyal Zoltán szövetségi kapitány. - Persze ez sokak szerint idealizált állapot, ám én félig-meddig látok rá reális esélyt. Ezer méteren Vajda Attilától, a Kozmann, Kolonics duótól, ötszázon és kétszázon Kolonics Györgytől, valamint utóbbi távon a Bozsik Attila, Kovács Gergely kettőstől elvárható az érmes szereplés. Négyeseinkről azt tudom mondani, hogy szépen formálódnak, Hüttner és Fürdök rutinja mellé kezdenek felnőni a fiatalok, ami ígéretes lehet a számunkra. Persze azt sem szabad elfeledni, hogy riválisaink is nagy változásokon mentek keresztül, az orosz és fehérorosz kenusok az U23-as Európa-bajnokságon hatalmas tehetségeket vonultattak fel, akik, biztosra veszem, hogy a kontinensbajnokságon is harapni fognak."KOLONICS GYÖRGY
A cél: két olimpiai számban egy érem
"Az idén még nem indultam egyetlen nemzetközi versenyen sem, így nem tudom, kik lehetnek rám a legveszélyesebbek, és azt sem tudom, kik indulnak majd Poznanban. Így csak remélni tudom, hogy jól sikerül az Európa-bajnokság. Közel van egymáshoz az Eb és az augusztus végi vébé, lehet, hogy sokan az ellenfelek közül csak az egyiken indulnak, mint ahogy mi, magyarok is »beosztottuk« egymás között a versenyeket. Nekem a vébé az idei év fő versenye, úgyhogy most, Poznanban nem úgy térdelek majd hajóba, hogy minden ezen múlik - persze ez nem azt jelenti, hogy félvállról veszem a dolgokat. A felkészülés zömét Szolnokon végeztem, Kozmann Gyuri is csatlakozott hozzám, szerintem jól dolgozunk, aztán majd kiderül a helyszínen, hogy ez mire volt elég. Szeretném, ha a pároshajónk is jól, érmet érően siklana a vizen. A verseny előtti utolsó napokban a pihenésé, a regenerálódásé a főszerep. Kemény volt az előző két hét, úgyhogy kifejezetten jólesett sétálni, vásárolni, kertészkedni. Várt rám egy kiadós fűnyírás…"
Versenyszámai: C-1 500 m, 200 m; C-2 1000 m Legemlékezetesebb versenye: "Természetesen az atlantai és sydneyi olimpia két futama, amikor aranyérmet nyertem." Legjobb ideje: "Három éve a sevillai vébén, a középfutamban 1:45.6-ot sikerült repesztenem ötszáz méteren egyesben." Hány aranyérmet nyer a magyar válogatott? "Nyolcat" Mit vár magától Poznanban? "Ha a két olimpiai szám közül egyikben dobogón végzek, végzünk, elégedett leszek." Legnagyobb riválisai? "Akik eddig is, de nem nagyon törődöm az ellenfelekkel." ---- "A felkészülés utolsó szakaszában, a regenerálódásnál tartok. Az első szakasz, a válogatók utáni első hét nagyon durva volt, napi harminc, negyven kilométert eveztem. A második hét már könnyebb volt, de azért néhány napja még nagyon fáradtnak éreztem magam. Úgy érzem, mindent megtettem az edzéseken, a napokban sikerült feltöltődnöm, jó formában vagyok. Egy számra kell koncentrálnom az Eb-n, úgyhogy egyrészt könnyű dolgom van, másrészt felkerülni ismét a dobogóra - nos, ez már nehezebb feladat. A vetálytársaim felkészültségén, az időjáráson is rengeteg múlik majd, meg azon, hogy milyen pszichés állapotban leszek a rajt pillanatában. Igaz, a zágrábi vébére élezem ki a formámat, de már most, Poznanban is bizonyítani szeretném, hogy ezentúl minden világversenyen számolni kell velem. A kabalám, a fejkendőm ezúttal is rajtam lesz, remélem, valahol a mezőny élén kell majd keresni."
Versenyszáma: C-1 1000 m Legemlékezetesebb versenye "Az athéni olimpia, amelyen bronzérmet szereztem és felnőtté értem." Legjobb ideje "3:45.0 - a tavalyi második olimpiai válogatón, Szegeden." Hány aranyérmet nyer a magyar válogatott? "Szerintem még sikeresebbek leszünk, mint tavaly. Tizenkettőre tippelek." Mit vár magától Poznanban? "Megpróbálom megnyerni az aranyat, de bármely dobogós hellyel elégedett lennék." Legnagyobb riválisai? "A német Dittmer, a spanyol Cal és a cseh Doktor - egyúttal ez a tavalyi poznani Eb dobogós sorrendje. Remélem, az idén már valahol az én nevem is ott lesz…" ---- 1000 m. C-1: Vajda Attila (Démász-Szeged). C-2: Kozmann György (Atomerőmű SE), Kolonics György (Csepel). C-4: Fürdök Gábor, Hüttner Csaba (Démász-Szeged), Tóth Márton (BKV Előre), Sáfrán Mihály (KSI SE). 500 m. C-1: Kolonics György. C-2: Bozsik Attila, Kovács Gergely. C-4: Hüttner, Fürdök, Joób Márton (Démász), Sarudi Pál (Mezőgép KGF). 200 m. C-1: Kolonics. C-2: Bozsik, Kovács. C-4: Buzál Miklós, Végh Attila, Vasali László (Domino Honvéd), Joób
Ez történt tavaly Poznanban 1000 m. C-1: Joób Márton helyezetlen. C-2: 5. Kozmann György, Kolonics György. C-4: Magyarország (Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Pulai Imre, Novák Ferenc). 500 m. C-1: 10. Joób. C-2: 1. Kozmann, Kolonics. C-4: 5. Magyarország (Buzál Miklós, Ispán László, Pulai Imre, Novák Ferenc). 200 m. C-1: 6. Malomsoki Sándor. C-2: 2. Bozsik Attila, Kovács Gergely. C-4: 3. Magyarország (Malomsoki Sándor, Kovács Gergely, Belicza Béla, Vasali László)