Újabb magyar dobogósra várva

Vágólapra másolva!
2005.06.01. 22:52
Címkék
Három esztendővel a debreceni szerenkénti világbajnokság után, ismét a tornászok veszik birtokukba a Főnix-csarnokot, hiszen csütörtökön a női selejtezőkkel megkezdődik a szer-vb-hez hasonlatos 1. egyéni Európa-bajnokság. A helyszínen 34 ország 157 férfi, illetve 93 női versenyzője várja a "rajtjelet", a magyar színeket hat férfi és három női tornász képviseli majd, akik közül - Csollány Szilveszter 2002-es világbajnoki győzelmét követően - remélhetőleg valaki ismét dobogóra állhat.
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet
A szövetségi kapitány szerint Berki Krisztián akár érmet is szerezhet

Azt már az athéni olimpián látottak alapján garantálni lehetett, hogy a nemzetközi tornasport hatalmas változásokon megy majd keresztül. A görög fővárosban történt sorozatos bírói tévedések és botrányok szinte előre jelezték, hogy alapjaiban remeg meg a sportág, s noha a drasztikus reformok jó részéről még most is vitatkozik a szakma, már az idei pontrendszer is nehéz helyzetbe "sodorta" a tornászokat.

És ezt nem csak idehaza éreztük meg, a nagy nemzetközi viadalokon ugyanis csökkentek a pontszámok, ami elsősorban amiatt van, hogy a versenyzők egyre nehezebben tudják összehozni a 10 pontos kiinduló értéket.

Nagy kérdés, hogy a nyaksérülése után visszatért Gál Róbert milyen teljesítményre lesz képes Debrecenben(Fotó: Németh Ferenc)
Nagy kérdés, hogy a nyaksérülése után visszatért Gál Róbert milyen teljesítményre lesz képes Debrecenben(Fotó: Németh Ferenc)
Nagy kérdés, hogy a nyaksérülése után visszatért Gál Róbert milyen teljesítményre lesz képes Debrecenben(Fotó: Németh Ferenc)
Persze, így is akadnak kivételek, és ami örömteli: a magyar csapatban három 10 pontból kiinduló gyakorlat van - természetesen ez csak akkor ér valamit, ha a "végtermék" is magasan jegyzett, de a tavaszi nemzetközi versenyek eredményeit látva nyugodtan kijelenthetjük: bízhatunk versenyzőink képességeiben.

Ezt teszi Fazakas Csaba, a férfiválogatott szövetségi kapitánya is, aki szerint nem marad érem nélkül a magyar csapat.
- Elsősorban abban reménykedem, hogy minden versenyzőnk rontás nélkül abszolválja az elkövetkező napokat, és az edzéseken tapasztaltak azt mondatják velem, erre reális esély van. Akárcsak arra, hogy egy éremmel zárjuk ezt az Európa-bajnokságot - vélekedett a kapitány.
- A május eleji országos bajnokságot követően még két dobogós helyről beszélt…

- Igen, de Gál Robi sérülése egy kissé áthúzta a terveinket. Természetesen most is bízom a képességeiben, de a nyaksérülése miatt egy hétig nem tudott normális edzésmunkát végezni. Éppen ezért az edzőjével, Vereckei Istvánnal azon tanakodunk, hogy elegendő lenne egy 9.8-9.9-ből kiinduló talajgyakorlattal a pódiumra lépnie, hiszen ezzel nem kockáztatna akkorát. A párizsi Világkupa-versenyen az új, tíz pontból kiinduló gyakorlata nem volt meggyőző, most itt ez a nyaksérülés is…

- Szóval Gál Róbert esetében jó adag szerencse is kell a dobogós eredményhez, de mi a helyzet a lólengésben Európa-bajnoki bronzérmes Berki Krisztiánnal?
- Ô folyamatosan stabil formát mutat, nagyon meggyőző, határozott az edzéseken, szinte játszva hozta össze a tízpontos gyakorlatát. Ráadásul az elmúlt napokban a kedve is kiváló, és az Európa-bajnokságot megelőző párizsi Világkupa eredményét szem előtt tartva azt kell mondjam: ő, akárcsak a tavalyi ljubljanai kontinensviadalon, érmet szerezhet Debrecenben.

- Ez eddig egy tízpontos gyakorlat. Kié a másik kettő?
- Gyűrűn Fekete Leventének és Király Rolandnak van még erős produkciója, és bár a nemzetközi mezőnyben ez a legkiegyensúlyozottabb szer, reménykedünk benne, hogy valamelyi-küknek sikerül beverekednie magát a fináléba. Megérdemelnék, hiszen minden világversenyen ott vannak a döntő közelében, ám eddig még nem sikerült a legjobb nyolc közé jutniuk.

- Egyetlen összetett tornászunknak, Hetrovics Marcellnak a legjobb huszonnégy között kell végeznie a döntőhöz.
- Talán erre is megvan az esély. Igaz, az idén nem sok öszszetett versenyt rendeztek, így nem tudjuk, hogy a pontozási rendszer változásával ezek az eredmények hogyan módosultak. Tavaly ötvenhét pont körüli eredménnyel nyert Dragulescu, míg a selejtezőből már ötvenegy ponttal be lehetett jutni a fináléba. Marcell az idei kijevi nemzetközi versenyen ötvenkét pontot ért el, így talán reménykedhetünk az ő finálés szereplésében is. Horváth Csabának korláton és nyújtón kell tisztességesen helytállnia.

Péntek Tündének csak a talajgyakorlatára kell koncentrálnia(Fotó: Meggyesi Bálint)
Péntek Tündének csak a talajgyakorlatára kell koncentrálnia(Fotó: Meggyesi Bálint)
Péntek Tündének csak a talajgyakorlatára kell koncentrálnia(Fotó: Meggyesi Bálint)
>- Ön szerint ennek az Európa-bajnokságnak lesz akkora sikere, mint a debreceni világbajnokságnak volt?
- Természetesen más volt az a világbajnokság. Akkor az olimpiai bajnok Csollány Szilveszter világbajnoki aranyáért szorított a közönség a teljesen új, néhány hete átadott Főnix-csarnokban. Annak idején szinte a csilláron is lógtak az emberek, kiváló hangulat volt, most úgy érzem, egy kicsit csendesebb kontinensviadal elé nézünk.

Draskóczy Imre, a női válogatott szövetségi kapitánya a csütörtöki selejtezőben mindössze három versenyzőt állít csatasorba. Szinte az utolsó pillanatban döntött arról, hogy a gyengébbik nem képviselői közül tudása alapján csak Péntek Tünde, Szarka Krisztina és Simon Ágnes vehet részt az Európa-bajnokságon.
- Sőt, most újabb változtatást eszközöltem - mondta Draskóczy. - Péntek Tünde ugyanis három szer helyett csak talajon szerepel, azért döntöttem így, mert ezzel a gyakorlatával akár a legjobb nyolc között is zárhat.

- De ezzel két lehetőségtől megfosztotta őt.
- Tünde is támogatta ezt a döntést. A talaj az utolsó szere lett volna, amelyre így pihenten, koncentráltan tud odaállni. És ez nagyon fontos, hiszen az edzéseken látottak alapján állítom: akrobatikában ő az egyik legerősebb ezen a kontinensen. Igaz, gimnasztikában, az összekötő elemekben még van mit fejlődnie.

- Mi a helyzet a másik két versenyzővel, Szarka Krisztinával és Simon Ágnessel?
- Úgy érzem, nekik reális esélyük van arra, hogy ott legyenek az egyéni összetett döntőjében, és ha ez sikerülne, jelentős lépést tenne a magyar női torna, mert az elmúlt világversenyeken a közelében sem jártunk ezeknek az eredményeknek.

A program
Június 2., csütörtök
10.30-19.00: női selejtezők
Június 3., péntek
10.30-20.00: férfi selejtezők
Június 4., szombat
13.00-18.00: férfi és női egyéni öszszetett döntők
Június 5., vasárnap
11.00-18.30: férfi és női szerenkénti döntők

A magyar indulók
Férfiak: Berki Krisztián (lólengés), Fekete Levente (lólengés, gyűrű), Gál Róbert (talaj, ugrás), Hetrovics Marcell (egyéni összetett), Horváth Csaba (korlát, nyújtó), Király Roland (talaj, gyűrű)
Nők: Péntek Tünde (talaj), Simon Ágnes (egyéni összetett), Szarka Krisztina (egyéni összetett)

A címvédők
Férfiak. Egyéni összetett: Marian Dragulescu (román). Talaj: Dragulescu. Lólengés: Ioan Suciu (román). Gyűrű: Dimosztenisz Tambakosz (görög). Ugrás: Dragulescu. Korlát: Roman Zozulja (ukrán). Nyújtó: Vlasziosz Marasz (görög). Nők. Egyéni összetett: Alina Kozics (ukrán). Ugrás: Monica Rosu (román). Felemás korlát: Szvetlana Horkina (orosz). Gerenda: Catalina Ponor (román). Talaj: Ponor ---- Az áprilisi debreceni divízió-1-es jégkorong-világbajnokságon egyáltalán nem lehetett telt házról beszélni a Főnix-csarnokban. Noha a szurkolásra nem lehetett panasz, jó néhány szektor üresen maradt, és egyes vélemények szerint talán nagyobb érdeklődésre lehetett volna számítani a magyar hoki fellegváraiban, Székesfehérvárott vagy Dunaújvárosban, sőt még a Budapest Sportarénában is.
Az előzetes hírek szerint a tornász Európa-bajnokságra szóló tiketteket sem kapkodták még el, és bár a pontos jegyeladásról még nincsenek hivatalos információk, az biztos, hogy akik a belépőt a helyszínen kívánják majd megvenni, nem távoznak üres kézzel.

A csütörtöki és pénteki selejtezőnapra 900 és 1500 forintért vásárolhatók jegyek, míg a szombati és vasárnapi döntőkre 1500 és 2500 forintért nyerhetünk bebocsátást. Lapunk annak is utánajárt, hogy mely országok szurkolócsoportjai vásárolták a legbuzgóbban a belépőket: legnagyobb meglepetésünkre nem a szomszédos román válogatott szurkolói lesznek a legnagyobb létszámban jelen a Főnix-csarnokban, hiszen Nagy-Britanniában, Németországban és Dániában (!) fogytak a leginkább az Európa-bajnokság jegyei. ---- 1973., Grenoble Magyar Zoltán lólengés
1975., Bern Magyar Zoltán lólengés
1977., Vilnius Magyar Zoltán lólengés
1979., Koppenhága Guczoghy György lólengés
1981., Róma Guczoghy György lólengés
1983., Várna Guczoghy György lólengés
1985., Oslo Borkai Zsolt nyújtó
1989., Brüsszel Ónodi Henrietta felemás korlát
1992., Budapest Supola Zoltán korlát
1998., Szentpétervár Csollány Szilveszter gyűrű
1998., Szentpétervár Varga Adrienn ugrás
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik