Visszavágott a királyi gárda, és hat pontra feljött

CSILLAG IMRE, GALAMBOS PÉTERCSILLAG IMRE, GALAMBOS PÉTER
2005.04.10. 21:20
Wanderley Luxemburgo valóban nem maszatolt, amikor beharangozta, hogy a ki tudja, mióta betonbiztos helyet élvező Luis Figo helyett - éppen a Barcelona ellen - Michael Owen fog kezdeni. Voltaképpen érthető, utóvégre a Bernabéuban mindenki tudta előre: ezen a mérkőzésen veszítenivalója nem sok van a Real Madridnak, az esetleges döntetlennel sem menne semmire. Luxemburgo így három csatárt küldött pályára, Owen mellett Ronaldót és a természetesen idejében felgyógyuló Raúlt (ahogy a túloldalon is rendbe hozták Ronaldinhót és Puyolt is - no igen, ez mégiscsak az El Clásico).A meccsről szóló beszámolót megtekintheti, ha az alábbi linkre kattint:
A kameruni Eto’ót (balra) üldöző Gravesen és Helguera (jobbra). Eto’o később súlyos térdsérülést szenvedett (fotó: Reuters)

Hét perc sem telt el, amikor a brazil vezetőedző döntésének helyességét már ostobaság lett volna megkérdőjelezni. Miután az első veszélyes szituációt megúszta a Barcelona - Puyol az utolsó pillanatban vágta ki a labdát a tizenhatosról -, Ronaldo jobbról okosan átívelt a hosszú oldalra, a berobbanó Zidane pedig közelről a kapuba fejelt.

Márquez igyekezett válaszolni, de mellé lőtt, aztán Ronaldo ismét előkészítőként csillogott. Megindult középen, egy csel után az üresben érkező Roberto Carlos elé tálalt, aki ahelyett, hogy a léc alá bombázott volna (szóljon, ki nem ezt várná tőle…), pontatlanul centerezett. A 20. percben viszont Ronaldo már nem bízta másra a befejezést, Beckham beívelt szabadrúgása után elképesztő magányban felugorva bólintotta be a labdát.

Szupersztárból volt elég a Bernabéuban: ezúttal David Beckham (balra), nem pedig Ronaldinho örülhetett
A meccs tehát úgy kezdődött a Barca számára, mint a Chelsea elleni BL-visszavágó, de másképp folytatódott. Az első félóra végén Eto’o, a Real-specialista átrobogott a védőfalon, majd elpöckölte a labdát Casillas hóna alatt - 2-1! A szünetig hátralévő időben számos óriási gólhelyzetet dolgoztak ki a katalánok, Van Bronckhorst például egy ízben csak Casillasszal állt szemben, mégis ők kaptak gólt: Roberto Carlos középre lőtt passzát Raúl pörgette a kapuba. Az már félidőben valószínű volt, hogy a szezon egyik legjobb, leglátványosabb meccsét játssza a két fél, s ennek a statisztika sem mondott ellent. A mérések szerint 39 percet volt játékban a labda, ami egészen elképesztő adat.

A második játékrész vendéglehetőséggel indult, Giuly lőtt gyengén, így Casillas lábbal háríthatott. Hanem a továbbiakban elmaradtak az ötletes Barca-rohamok, ezzel szemben a kontrázásra beálló Real jól számított. Beckham a 65. percben csodálatos indítással ugratta ki Owent, aki az összerogyó Victor Valdés lába mellett belőtte a negyedik hazai gólt. Kicsit később a bíró nem adott meg egy tizenegyest a Barca javára, és ennek akkor lett jelentősége, amikor Ronaldinho a kapuba csavart szabadrúgásból, 4-2-re alakítva az eredményt. A hajrában még kihagyott néhány helyzetet a listavezető, de Frank Rijkaardnak végül bele kellett törődnie, hogy csapatának előnye hat pontra apadt a tabella élén.

Szavazás

Ki nyeri meg az idén a spanyol bajnokságot?

Volt egy másik derbi is a hétvégén, a baszkok még szombat este rendeztek "házi" rangadót a bilbaói San Mamés-stadionban. Amilyen kiegyenlített volt az első félidő, olyan jól jött a helyi Athleticnek Santi Ezquerro gólja az első félidő hajrájában: az Ismael Urzaiz levágódó lövése után elé kerülő labdát pöckölte be. A Real Sociedad képtelen volt az ellencsapásra, sőt, negyedóra volt hátra a mérkőzésből, midőn Fran Yeste húsz méterről remekbe szabott szabadrúgásgóllal növelte a Bilbao előnyét. A kegyelemdöfést a csereként beálló Tiko adta meg egy tizenhatosról eleresztett szép lövéssel.

Visszatérve a vasárnapi történésekre, a Sevilla roppant értékes győzelmet aratott az Espanyol otthonában, különös tekintettel arra, hogy a forduló előtt a kisebbik barcelonai együttessel azonos pontszámmal állt. Ezzel az eredménnyel pedig ideiglenesen biztosan a harmadik helyre lépett (a Villarreal lapzártánk után La Corunában visszavehette ezt a pozíciót).

A Sevilla városi riválisa, a Betis ugyanakkor lépéshátrányba került a Bajnokok Ligáját érő helyekért folyó versenyfutásban. Két brazil, Edú és Ricardo Oliveira találatával kétszer is vezettek a zöld-fehérek az újonc Levante ellen, ám be kellett érniük egy ponttal. Hajszálra ugyanígy járt a Valencia is, amely nem bírt a Málagával a Mestallában, ezért maradt a címvédőhöz méltatlan hetedik helyen. Lassan biztosítja bennmaradását az Osasuna, a pamplonaiak ezúttal a Racing Santander ellen szereztek szerfölött fontos három pontot. A Mallorca eközben egyet sem volt képes otthon tartani a Zaragoza elleni összecsapáson, ezért egyre biztosabbnak tűnik a kiesése.