Két héttel ezelőtt Michel Platini egy elegáns párizsi étterembe invitálta néhány barátját, köztük újságírókat. Három témában volt mondanivalója. "Az első és a legfontosabb, hogy hamarosan ötvenesztendős leszek. A második ok, amiért meghívtam önöket, az, hogy bemutassam a francia szövetség új elnökét, Jean-Pierre Escalettes-et. A harmadik, hogy bejelentsem: harcba szállok az Európai Labdarúgó-szövetség elnöki posztjáért." Noha Platini a fontossági sor végére helyezte kandidálási szándékát, a Majna menti Frankfurtban így is felfigyeltek, és három nap elteltével válaszoltak is: a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) végrehajtó bizottsága egy emberként kérte fel az éppen Dubaiban nyaraló Franz Beckenbauert, hogy vállalja el a jelölést az UEFA elnöki posztjára. "Tekintettel Franznak a nemzetközi futballban betöltött szerepére, egy ilyen esélyt nem hagyhatunk veszendőbe menni" - indokolt Theo Zwanziger, a DFB társelnöke. Az évszázadok során Európa tanúja volt néhány diplomáciai pengeváltásnak német-francia relációban, így a sorba, mondhatni, tökéletesen illeszkedne a két aranylabdás esetleges "mérkőzése".
Michel Platini (jobbra) már hivatalosan is jelezte a kandidálását, míg Franz Beckenbauer egyelôre csak szándéknyilatkozatot adott
Michel Platini (jobbra) már hivatalosan is jelezte a kandidálását, míg Franz Beckenbauer egyelôre csak szándéknyilatkozatot adott
MICHEL PLATINI
Született: 1955. június 21., Joeuf Nemzetisége: francia Játékosként Klubjai: Nancy (1972–79), Saint-Etienne (1979–82), Juventus (1982–87) Válogatott: 72 mérkôzés/41 gól A legjobb eredményei: Európa-bajnok (1984), vb-bronzérmes (1986), BEK-gyôztes (1985), KEK-gyôztes (1984), Világkupa-gyôztes (1985), Európai Szuperkupa-gyôztes (1984), 2x olasz bajnok (1984, 1986), francia bajnok (1981), Francia Kupa-gyôztes (1978), Olasz Kupa-gyôztes (1983), 3x aranylabdás (1983, 1984, 1985) Edzôként Francia szövetségi kapitány (1988–92) Sikerei: – Vezetôként Az 1998-as vb szervezôbizottságának társelnöke (1992–98) Jelenleg: a FIFA végrehajtó bizottságának tagja; Sepp Blatter FIFA-elnök személyes tanácsadója; az UEFA végrehajtó bizottságának tagja; a 2006-os vb szervezôbizottságának tagja; a FIFA technikai bizottságának elnöke; a francia labdarúgó-szövetség (FFF) alelnöke
Természetesen minden francia alkalmasnak tartja Platinit az UEFA elnöki posztjára, ám arról, hogy befuthat-e, megoszlanak a vélemények. Először is itt van az UEFA berkein belül kerengő terv, amely szerint - a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségben (FIFA) történtek mintájára - egy esztendővel eltolnák a 2006-ra kiírt elnökválasztást. Miközben a FIFA halasztásának indoklása ("ne zavarjuk meg tisztújítással a világbajnokságot") logikusan hangzik, az UEFA esetében semmi sem magyarázná a választás 2007-re tolását. "Ha csak az nem, hogy Beckenbauer - mint a világbajnokság szervezőbizottságának elnöke - kétezer-hatban nem érne rá kampányolni" - mondják a diplomáciában jártas franciák, igazolva látván feltevésüket, hogy az UEFA-n belül sokan szeretnék a "Császárt" látni a kontinens futballját uraló szervezet elnöki székében.
Az idős és betegeskedő Lennart Johansson utódlásának időpontjáról az UEFA áprilisi, tallinni kongresszusa dönt majd, de Platinivel szólva, mindegy is, mire jutnak a küldöttek. A lényeg: hamarosan váltás következik a szervezet élén. No de mi az, ami arra ösztökéli ezeket a kiváló sportembereket, hogy a futballpálya után a diplomácia színpadán is kezükbe vegyék a karmesteri pálcát? "Számomra a labdarúgás ünnep, amelyet könnyű elrontani. Ha beszállok a küzdelembe, annak egyetlen oka az, hogy segítsek megőrizni a futballt a világ legszebb játékának" - nyilatkozta Michel Platini a L’Équipe című francia sportnapilapnak, hangsúlyozva, hogy egyelőre nem hirdet programot, így amit mond, azt kéretik a sportágról vallott filozófiájaként értelmezni. Nézzük röviden, mit is akar a francia labdarúgás egyik legbefolyásosabb személyisége!
Platini játékosként zsinórban háromszor is átvehette az Aranylabdát
Az UEFA irányításáról: "A végrehajtó bizottságnak vissza kell vennie a hatalmat az adminisztrációtól." A Bajnokok Ligájáról: "Meg kell változtatni a filozófiáját! Nem lehet az uralkodó elv az, hogy csak ne veszítsünk, mint a 2003-as döntőben, amelyet a Milan és a Juve vívott. Ilyen futballt látván az emberek elfordulnak a játéktól." A globális eladósodásról: "Nincs ellenemre, hogy a futballisták sokat keressenek, azokat viszont nem szeretem, akik úgy költenek horribilis összegeket játékosokra, hogy valójában nincs is pénzük." A versenynaptár karcsúsításáról: "Ezt feladtam, mert sem a klubok, sem a válogatottak nem akarnak kevesebb mérkőzést játszani." A légiósokról: "El kell menni Brüsszelbe elmagyarázni, hogy a futball nem csupán üzlet, még ha rengeteg pénz is van benne" - mondta, nem titkolva, hogy nehéz lesz megfelelni az Európai Unió szabad munkaerő-áramlásról vallott elvének, miközben a FIFA homlokegyenest másra törekszik (legfeljebb öt légióst egy csapatba!). És végül a videó bevezetéséről: "Isten mentsen meg bennünket attól, hogy a bíró helyett egy gépi hang ítélkezzen, számítógépek elemzései alapján. A futball maradjon csak emberi. Ellenben a gólvonal mögé kerülhetne egy bíró, aki segítségére lehetne a játékvezetőnek."
FRANZ BECKENBAUER
Született: 1945. szeptember 11., München Nemzetisége: német Játékosként Klubjai: SC München 1906 (1954–58), Bayern München (1958–77), Cosmos (1977–80), Hamburg (1980–82), Cosmos (1983. május–1983. november) Válogatott: 103 mérkôzés/14 gól A legjobb eredményei: világbajnok (1974), vb-ezüstérmes (1966), vb-bronzérmes (1970), Európa-bajnok (1972), Eb-ezüstérmes (1976), 3x BEK-gyôztes (1974, 1975, 1976), KEK-gyôztes (1967), Világkupa-gyôztes (1976), 5x nyugatnémet bajnok (1969, 1972, 1973, 1974, 1982), 3x NASL-bajnok (1977, 1978, 1980), 4x Nyugatnémet Kupa-gyôztes (1966, 1967, 1969, 1971), 2x aranylabdás (1972, 1976) Edzôként Német szövetségi kapitány (1984–90), Bayern München (1994, 1996) Sikerei: világbajnok (1990), vb-ezüstérmes (1986), Eb-bronzérmes (1988), német bajnok (1994), UEFA-kupa-gyôztes (1996) Vezetôként A Bayern München elnöke (1994–); a 2006-os vb szervezôbizottságának elnöke (2000–) Jelenleg: a Bayern München elnöke; a 2006-os vb szervezôbizottságának elnöke; a német szövetség elnökségének tagja
Ez már-már programbeszédként is felfogható, miközben a másik lehetséges jelölt egy nem hivatalos szándéknyilatkozatnál tovább nem jutott. "Először is szeretném megvárni, miként dönt Lennart Johansson úr. Tudtommal még nem mondott le, nem jelentette be, mikor fejezi be, és ha folytatni akarja, biztosan nem küzdök meg vele. Ha úgy gondolja, nem jelölteti magát, új helyzet áll elő, és nem tagadom, akkor engem is érdekel az elnöki tisztség. Mindig felelősségteljes munkát végeztem, legtöbbször az érzelmeim vezéreltek, sohasem gondolkoztam azon, hogy bizonyos feladatoknál kudarcot vallhatok. Mint például 1984-ben, amikor szinte a semmiből szövetségi kapitánynak neveztek ki. Egy olyan eredményes szövetség, mint az UEFA elnökként való irányítását olyan kihívásnak tartom, amely izgatna" - mondta Beckenbauer.
Igaz, már ez is jelentős előrelépés, hiszen Kaiser Franz az elmúlt években nem győzte hangsúlyozni, hogy 2006-nál, a hazai világbajnokságnál tovább egyelőre nem akar nézni, számára az éppen elég feladatot ad, nincs szüksége még egy keresztre. Elsőre nem is ő vette a vállára, hanem Theo Zwanziger tette rá. Az egyelőre társelnökként, 2006-tól viszont egyedüli főnökként tevékenykedő egykori kincstárnok pendítette meg elsőként nyilvánosan is, hogy Beckenbauernek kandidálnia kellene, majd miután meghallotta, hogy jelöltjének sincs ellenére ez, megkezdte a diplomáciai hadviselést. "Már sok kapcsolatunkkal beszéltem, és tudjuk, hogy sokan személyes elkötelezettjei Franznak" - jegyezte meg Zwanziger.
Beckenbauer játékosként a Bayern Münchennel és a német válogatottal szinte minden trófeát begyûjtött
És hogy mit szól Beckenbauer esetleges kandidálásához, illetve a német háttérgépezet beindulásához Platini? "Kár lenne, ha Beckenbauer pont ugyanabban az évben szeretne elnök lenni, mint én - így a franciák legendája. - Ô már tíz évvel korábban is pályázhatott volna a tisztségre. Azt mondja, 2006-ig csak az ő világbajnoksága érdekli, utána viszont felőlem azt csinál, amit akar. Én csak azt tudom, amit én szeretnék. Szeretném megvédeni a labdarúgás veszélyben lévő értékeit."
Az egyelőre még csak elméleti párharc esélyeit latolgatni most még felesleges, hiszen az egyik fél minden erejét leköti a 2006-os világbajnokság. De ha létrejön a Beckenbauer-Platini "csata", a németek "Császárának" lehetősége lesz visszavágni a kettejük eddigi egyetlen ütközetén elszenvedett vereségért. A két aranylabdás - ez a korkülönbségből is adódik, Platini majdnem tíz esztendővel fiatalabb vetélytársánál - ugyanis mindössze egyszer mérhette össze tudását a pályán. A Nationalelf 5-öse és a Les Bleus 10-ese 1977. február 23-án Párizsban randevúzott egymással. A franciák nemcsak az 1-0-s győzelmet tartják jó előjelnek, hanem azt is, hogy Beckenbauer ezen a mérkőzésen lépett le a válogatott labdarúgás porondjáról…
A játék örök
Johansson 1990 óta áll az európai szövetség élén
Lennart Johansson 1990 óta irányítja az európai szövetséget, és bár egyelőre hivatalosan nem jelentette be, úgy tűnik, legkésőbb két év múlva véget ér a regnálása. Az 1929-ben született svéd sportvezető egyre gyakrabban szorul orvosi segítségre, daganatos betegséget diagnosztizáltak nála, ezért (no és a kora miatt is) gondolja úgy a többség, hogy újabb ciklust már nem vállal az UEFA élén. Johansson regnálásához több reform is köthető: az ő időszakában bővítették 16 csapatosra az Európa-bajnokság nagydöntőjének létszámát, a Bajnokcsapatok Európa-kupája, illetve az UEFA-kupa lebonyolítási rendszerének átalakítása (illetve az előbbi Bajnokok Ligájára való átkeresztelése) szintén az ő nevéhez köthető. Sok akadályon kellett keresztülmennie, de a gyerekkorából magával hozott elveinek hála, ez sikerült neki. "A világháború alatt gyerekeskedtem. A harcok közepette sehol sem lehetett futballozni, mi mégis mindennap játszottunk. Szerintem a labdarúgás mindenki számára elérhető, a játék örök marad" - mondta Johansson.