A jelenleg egyetlen aktív jokozuna, azaz nagy bajnok Aszasorju tudásától, rutinjától egyelôre messze áll a 18 éves Tóth Attila, pardon Maszuto, de a lényeg: belecsöppent a szumó világába. S ki tudja, egyszer talán a legnagyobbakkal is megküzdhet a dohión&
A jelenleg egyetlen aktív jokozuna, azaz nagy bajnok Aszasorju tudásától, rutinjától egyelôre messze áll a 18 éves Tóth Attila, pardon Maszuto, de a lényeg: belecsöppent a szumó világába. S ki tudja, egyszer talán a legnagyobbakkal is megküzdhet a dohión&
A felkelő nap országában a szumónak évezredekre visszanyúló, mélyen gyökerező hagyományai vannak. A legjobb szumóversenyzők, a rikisik iskolákba tömörülve sajátítják el az ősi sportág szabályait, technikáit, kultúráját, hagyományait. A hatalmas tiszteletnek örvendő szumósok életvitele, viselkedése is méltó kell hogy legyen a sportághoz. Mi, magyarok "igazi" szumót legfeljebb csak tévében láthatunk, habár az amatőr változatban szép sikereket érünk el, azért a műanyag szőnyeghez képest mégiscsak a földből készült emelvény, a dohió az istenek küzdelmeinek méltó helye.
A 18 éves Tóth Attila amatőr szumósként tavaly nyert már junior-Európa-bajnokságot, majd bronzérmes lett az oszakai junior világbajnokságon. Itt figyeltek fel rá a japán mesterek, s itt kezdődik igazán a történet, mert kérem szépen, magyar fiú versenyez majd a profi szumósok távoli, különleges világában!
"A mostani mesterem, Maszudajama öccse figyelt fel rám, felkerestek, hogy látnak bennem fantáziát és természetesen azonnal igent mondtam. Novemberben utaztam Tokióba, a legújabb, ötvenötödik szumóiskola növendéke lettem. Életem száznyolcvan fokos fordulatot vett, tanulom a sportág itteni szabályait, hagyományait, no és persze a nyelvet is. A japán egyébként nem is olyan nehéz, mint gondoltam, a nyelvtannak teljesen ugyanaz a logikája, mint a magyarnak, így négy hónap alatt már majdnem társalgási szintre jutottam."
Tóth Attila a magyar válogatott mezében junior Eb-t és junior vb-bronzérmet nyert
A magyar szumósnak természetesen új név dukál: Maszuto, melynek első része mesterének, Maszudajamának nevéből ered, a to pedig kelet-európai férfit jelent. A 186 centis és 140 kilós fiatalember természetesen egyelőre a legalacsonyabb osztályban szerepel, de ha jól szerepel, ha a versenyeket pozitív mérleggel zárja, lehetősége lesz a feljebb lépésre. "Ezen a szinten még nincs színes övünk, mindannyian feketében küzdünk, és a hajviseletünk is egyszerűbb, igaz, kontyunk az van, de az elülső részén még nem dukál nekünk perem. Persze én még csak növesztem a hajam, de mindennél jobban vágyom egy igazi kontyos frizurára és egy színes övre. Nagyon messze még az élvonal, de azért fogok dolgozni, hogy a következő négy-öt év során minél feljebb kerüljek."
Nem könnyű az élet a szumóiskolában, hajnali fél hatkor ébresztő, majd négyórás edzés, olyan fegyelem és szigor közepette, hogy a légy zümmögését is hallani lehet. A kemény edzések során Attila 140-ről 128 kilóra fogyott, és rögtön figyelmeztették, hogy fel kell szednie magára némi testtömeget, mert ebben a sportágban ezen múlik a siker 99 százaléka, az ügyességgel és gyorsasággal a maradék egy százalék befolyásolható. "Átestem a legnagyobb holtponton, eltompult a honvágy, és jelenleg nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek. A pénz nem minden, de azért jó volt megkapni az első fizetésemet jenben. A lényeg, hogy jó helyen vagyok, a többi már csak a szorgalmamon múlik" - így a magyar rikisi.